24 listopada 2022 Udostępnij

Porady dotyczące tworzenia ogrodu na zewnątrz jako najemca

Jako najemca, możesz nie mieć zbyt dużej kontroli nad decyzjami dotyczącymi krajobrazu wokół swojej nieruchomości. Możesz nawet myśleć, że posiadanie ogrodu jest wykluczone. Jednakże, jeśli masz zielony kciuk lub chcesz podjąć ekologiczne hobby, są rzeczy, które możesz zrobić, aby stworzyć ogród na zewnątrz, nawet jako najemca.

Największą przeszkodą będzie zwrócenie się do właściciela mieszkania. Włożyli oni wiele pracy w stworzenie przestrzeni na zewnątrz, która jest atrakcyjna dla najemców, a ich największym zmartwieniem będzie prawdopodobnie upewnienie się, że tak pozostanie. Jeśli jednak możesz pokazać im, że Twój ogród zwiększy wartość lub podniesie atrakcyjność otoczenia, być może uda Ci się to osiągnąć.

Omówmy kilka wskazówek, których możesz użyć jako najemca, aby stworzyć ogród na zewnątrz bez naruszania krajobrazu domu.

Wybierz odpowiednie projekty

Po pierwsze i najważniejsze, pamiętaj, aby poprosić właściciela o pozwolenie na dokonanie tych aktualizacji - ale pamiętaj, aby zrobić to we właściwy sposób. Jeśli obawiasz się zapytać właściciela o pozwolenie na stworzenie ogrodu, zastanów się, które projekty na zewnątrz dodałyby najwięcej wartości do domu i nieruchomości. Istnieje prawdopodobieństwo, że nie będą oni niezadowoleni z tego, że wprowadzasz ulepszenia, jeśli przyniesie to im korzyści.

Jednymi z najlepszych projektów, które zwiększają atrakcyjność i mają wysoki zwrot z inwestycji są energooszczędne modernizacje. Na zewnątrz może to obejmować takie rzeczy jak instalacja paneli słonecznych lub beczek na deszcz. Nie tylko mogą one zaoszczędzić Tobie (lub Twojemu właścicielowi) pieniędzy na rachunkach za media, ale są też świetnym narzędziem marketingowym i mogą być wykorzystane do zachęcenia przyszłych najemców do zamieszkania w danej nieruchomości.

Wiele z tych ulepszeń bardzo dobrze łączy się z ogrodem. Na przykład, można użyć zebranej wody deszczowej do utrzymania zdrowej przestrzeni ogrodowej bez marnowania czegokolwiek z kranu. Panele słoneczne mogą być wykorzystywane do zasilania zarówno wewnętrznych potrzeb, jak i wszelkich elektrycznych narzędzi zewnętrznych, które mogą być potrzebne.

Wreszcie, pamiętaj, aby zwrócić uwagę właścicielowi, że ogród w naturalny sposób dodaje atrakcyjności domowi. Ogród niewymagający konserwacji może pomóc zwiększyć wartość domu. Może się to wydawać głupie, że trzeba stworzyć tekst o ogrodzie, ale im lepiej uda Ci się "sprzedać" ten pomysł, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu.

Wprowadzaj małe zmiany

Być może właściciel mieszkania nie chce, abyś przekopywał podwórko lub wprowadzał większe zmiany w krajobrazie. Nie oznacza to jednak, że nie możesz mieć ogrodu - musisz tylko pomyśleć o jakichś alternatywnych rozwiązaniach.

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu lub małym wynajmowanym domu, przy odrobinie kreatywności możesz mieć ogród wewnętrzny lub zewnętrzny. Ogród na balkonie jest często spotykany w mieszkaniach, a niektóre rośliny dobrze radzą sobie w pojemnikach i na grządkach, np:

 • Pomidory
 • sałata
 • Groszek
 • Geranium
 • Heliotrop
 • Clematis

Będziesz musiał zrobić trochę badań, aby określić, które rośliny będą działać najlepiej w twoim klimacie, więc wiesz, ile słońca i wody potrzebują. Na szczęście rośliny będą już w pojemnikach, co znacznie ułatwi ich przenoszenie do czasu znalezienia odpowiedniego miejsca.

Jeśli chcesz przenieść rzeczy do wnętrza, rozważ rośliny o niskich wymaganiach, które są dobre dla Ciebie i mogą pomóc w oczyszczeniu powietrza, takie jak:

 • Lilie pokojowe
 • Złoty pothos
 • Pająki
 • Paprocie
 • Bambus

Uprawa ziół w domu jest również łatwa, nawet jeśli przestrzeń jest ograniczona. Jeśli uwielbiasz gotować, posiadanie świeżych ziół do dyspozycji może zaspokoić "swędzenie" posiadania przestrzeni ogrodowej.

Zrównoważone modernizacje

Bardziej niż kiedykolwiek ludzie starają się żyć w sposób zrównoważony w swoich domach i wokół nich. Podwyższone grządki ogrodowe mogą być dobrym miejscem do rozpoczęcia, ale jeśli przekonasz właściciela, że tworzysz ekologiczny ogród, który może zwiększyć zainteresowanie domem, może być bardziej na pokładzie. Aby to zrobić, zastosuj w praktyce niektóre z poniższych pomysłów w swoim ogrodzie:

 • Zacznij kompostować
 • Stwórz szklarnię
 • Użyj mulczu
 • Wybierz rośliny, które nie potrzebują dużo wody

Każdy przyszły najemca zainteresowany krajobrazem będzie zadowolony z tych ulepszeń, a Twój właściciel musi o tym wiedzieć. W międzyczasie możesz zaoszczędzić pieniądze na rachunku za wodę i cieszyć się naturalnymi korzyściami dla zdrowia psychicznego i fizycznego, jakie daje posiadanie ogrodu.

Oczywiście, ogród na zewnątrz jest tylko jednym z elementów ekologicznego krajobrazu. Jeśli naprawdę chcesz przekonać właściciela, że ogród jest właściwym posunięciem dla nieruchomości, zrób co do Ciebie należy, aby upewnić się, że reszta podwórka jest w najlepszym stanie i stosujesz ekologiczne praktyki, takie jak dbanie o trawnik lub istniejące rośliny, aby utrzymać go w stanie zrównoważonym, jak to tylko możliwe.

Niezależnie od tego, czy chcesz uprawiać własne produkty w ramach miejskiego ruchu rolniczego, czy po prostu chcesz cieszyć się relaksującym hobby, ogrodnictwo jest świetną opcją. Stworzenie ogrodu na zewnątrz jako najemca jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Po uzgodnieniu spraw z właścicielem, możesz wykazać się kreatywnością w swoich ogrodniczych przedsięwzięciach bez konieczności trwałej zmiany wyglądu lub krajobrazu nieruchomości.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl