Przydatne wskazówki, jak radzić sobie z atakami paniki
Dla tych z Państwa, którzy nigdy nie doświadczyli ataku paniki, może to być dość przerażające. Ważne jest, aby wiedzieć, że radzenie sobie z atakiem paniki nie oznacza radzenia sobie z przyczyną niepokoju lub stresu. Celem w radzeniu sobie z atakiem paniki jest zmniejszenie jego nasilenia i częstotliwości. Aby to zrobić, należy podjąć pewne kroki.
Poznaj sytuacje, które wyzwalają atak paniki
Jeśli jesteś podatny na ataki paniki, to prawdopodobnie mogą się one zdarzyć w każdej stresującej sytuacji. Wiele osób odczuwa lęk podczas badania rezonansem magnetycznym ze względu na klaustrofobiczny charakter urządzenia lub gdy w ich życiu zachodzą duże zmiany. Ważne jest, aby zauważyć objawy, gdy tylko zaczną się pojawiać.
Należy dowiedzieć się, jakie sytuacje je wywołują. Kiedy już będziesz to wiedział, łatwiej będzie sobie z tym poradzić. Różni ludzie doświadczają go przy różnych okazjach, więc najlepiej jest dowiedzieć się, co wyzwala ataki paniki.
Rozpoznawanie objawów
Istotne jest, aby rozpoznać objawy ataku paniki, aby zacząć radzić sobie z sytuacją. Wiele osób nie ma pojęcia, że ma atak lęku, ponieważ czuje się tak niesamowicie naturalnie, ale to jest jeszcze bardziej powód, dla którego powinieneś być świadomy tego, co robi twoje ciało podczas tych przypadków.
Niektóre z tych objawów to m.in:
- krótki oddech
- nieregularne bicie serca
- ból i dyskomfort w klatce piersiowej
- światłowstręt, zawroty głowy lub uczucie omdlenia
- drętwienie, mrowienie lub drżenie
- uczucie duszenia się
- strach przed śmiercią
Wiedza na temat tych objawów pomoże Ci zorientować się, czy radzenie sobie z atakiem paniki jest dla Ciebie właściwe. Jeśli nie, to następnym krokiem będzie znalezienie sobie specjalisty od lęku. Nauka, jak radzić sobie z tym zaburzeniem prawidłowo może uratować Cię od wielu przypadków, takich jak te w przyszłości. Potem znowu, czasami po prostu się zdarzają i to też jest w porządku!
Postaraj się zachować spokój
Po rozpoznaniu wszystkich objawów, trzeba zachować spokój i spróbować wziąć trochę czasu dla siebie. Bądź pewien, że to minie i nie musisz się tym przejmować.
Z atakami paniki najlepiej radzić sobie próbując się zrelaksować i poświęcić trochę czasu dla siebie. Im bardziej panikujesz, tym gorzej, więc postaraj się nie myśleć o tej sytuacji, jeśli coś takiego zdarzy się ponownie w przyszłości. Pamiętaj, że radzenie sobie z atakiem paniki jest proste pod warunkiem, że zachowasz spokój!
Powinieneś spróbować wziąć głęboki oddech podczas ataku paniki, aby pomóc sobie poczuć się lepiej i uspokoić się. Mogą one być przerażające, ale nie są czymś, czego powinieneś się obawiać lub unikać. W większości przypadków, jeśli czujesz się zestresowany, że to się powtórzy, to tylko pogorszy sytuację. Zamiast tego weź kilka głębokich oddechów i spróbuj skupić się na oddychaniu, abyś mógł sobie z nimi odpowiednio poradzić. W ten sposób, gdy jeden się zdarzy, przynajmniej będziesz wiedzieć, co robić, aby nie doświadczyć jak najwięcej dyskomfortu!
Nie izoluj się
Bardzo ważne jest, aby nie izolować się od ludzi po ataku paniki. Jeśli to zrobisz, znacznie pogorszysz sytuację, a Twoje problemy wcale nie znikną. Twoi przyjaciele lub rodzina mogą nie rozumieć, co dzieje się w Twojej głowie, ale to nie znaczy, że nie chcą Ci pomóc. Dotarcie do nich powinno być jednym z Twoich priorytetów, ponieważ w ten sposób możesz mieć kogoś, kto pomoże Ci podczas radzenia sobie z tymi epizodami. To również pokazuje ludziom wokół, jak poważne są ataki lęku, więc inni cierpiący będą czuć się bardziej komfortowo mówiąc o swoich doświadczeniach, jak również.
Medytuj
Medytacja jest znana z redukcji stresu i niepokoju, więc ważne jest, aby mieć kilka minut spokoju każdego dnia. To nie tylko pomoże Ci poradzić sobie z atakami paniki, ale może również poprawić ogólny stan zdrowia.
Nauczy Cię kontrolować swój system nerwowy i jak się zrelaksować. Kiedy masz do czynienia z atakiem paniki, ważne jest, abyś poświęcił trochę czasu dla siebie, aby zmniejszyć wszelkie dalsze stresory. Pomoże to w walce z objawami kolejnego ataku paniki, jak również zapobiegnie ich wystąpieniu.
Rozważ pójście na terapię
Udowodniono, że terapia jest bardzo pomocna w radzeniu sobie z atakami paniki. Może być trudno przyznać, że możesz potrzebować pomocy, ale nigdy nie jest za późno, aby szukać odpowiedniego doradztwa i wskazówek potrzebnych w Twojej konkretnej sytuacji. Terapeuta nie będzie cię osądzał ani obwiniał, zamiast tego będzie pracował nad tym, aby pomóc ci zrozumieć, co dzieje się w twoim umyśle, kiedy pojawia się atak paniki. Nauczy Cię również umiejętności radzenia sobie z lękiem, a także pomoże Ci zrozumieć podstawowe przyczyny paniki.
Ataki paniki mogą być niebezpieczne, jeśli nie wiesz, co z nimi zrobić. Musisz wiedzieć, co je u Ciebie wywołuje i rozpoznać objawy. Kiedy już się pojawią, zachowaj spokój i weź głęboki oddech, aby mogły minąć bez żadnych szkód. Istotne jest, aby nie izolować się w takich sytuacjach. Jeśli chodzi o leczenie, medytacja i terapia są bardzo pomocne. Te wskazówki powinny pomóc Ci łatwiej przejść przez ataki paniki!
Jak wybrać tanie meble do każdego pokoju?
VUrządzanie mieszkania czy domu zawsze wiąże się z sporymi wydatkami. Czy jednak możliwe jest zaprojektowanie wnętrz w sposób elegancki i funkcjonalny bez nadwyrężania budżetu? Absolutnie! Właściwy wybór tanich mebli do pokoju może przynieść wspaniałe rezultaty. W tym...
Komplety tanich mebli - przegląd ofert
VZakup nowych mebli to nie lada wyzwanie, zwłaszcza kiedy zależy nam na oszczędności finansowej, a jednocześnie nie chcemy rezygnować z jakości. Na szczęście na polskim rynku dostępnych jest wiele tanie meble zestawy, które łączą w sobie atrakcyjną cenę i funkcjonalność. W...
Tanie meble biurowe do domowego biura
VUrządzanie domowego biura może być nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli chcemy, by było ono funkcjonalne i estetyczne, a jednocześnie nie rujnowało naszego budżetu. Na szczęście, istnieje wiele tanie meble biurowe, które mogą spełnić te kryteria, pozwalając nam na...