18 kwietnia 2022 Udostępnij

Jak dieta wpływa na leczenie uzależnień?

Jedzenie, które spożywamy, ma ogromny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie naszego organizmu. Twoja droga do wyzdrowienia z uzależnienia nie jest wyjątkiem: Udowodniono, że spożywanie wartościowych pod względem odżywczym pokarmów pomaga w procesie zdrowienia.

Podczas detoksu od narkotyków lub alkoholu należy spożywać pokarmy, które pomogą uzupełnić utracone przez organizm składniki odżywcze. A w trakcie lub po zakończeniu programu odwykowego, kiedy już zaczniesz prowadzić zdrowy, trzeźwy tryb życia, właściwe odżywianie będzie kluczem do odzyskania zdrowia fizycznego i psychicznego.

Oto kilka sposobów, w jakie Twoja dieta może wpływać na proces zdrowienia z uzależnienia od narkotyków lub alkoholu.

Zmniejszona podaż witaminy B12

Podczas zażywania narkotyków lub picia alkoholu organizm jest pozbawiony składników odżywczych. Na przykład, u osób uzależnionych od metamfetaminy i innych narkotyków stwierdzono niższy poziom witaminy B12. Badania sugerują, że spadek poziomu B12 może mieć wpływ na powrót do zdrowia po uzależnieniu od metamfetaminy, a leczenie B12 może pomóc w powrocie do zdrowia.

Niski poziom B12 jest związany z problemami psychologicznymi i psychicznymi, takimi jak depresja i zmiany osobowości, które mogą negatywnie wpływać na szanse danej osoby na utrzymanie trzeźwości. Problemy ze zdrowiem psychicznym są często wyzwalaczami, które odwracają uwagę od procesu zdrowienia i zwiększają prawdopodobieństwo nawrotu choroby.

Zwiększając spożycie witaminy B12, można pomóc w zapobieganiu tym problemom. Pokarmy bogate w B12 to m.in:

  • produkty mleczne, takie jak mleko
  • jajka
  • ryby
  • kurczak
  • wołowina

Dostarczanie wystarczającej ilości tiaminy (witaminy B1)

Jeśli pokonujesz uzależnienie od alkoholu, twój organizm mógł zostać pozbawiony tiaminy (witaminy B1). Alkohol hamuje wchłanianie tiaminy, która jest odpowiedzialna za przekształcanie pożywienia w energię użytkową.

Zazwyczaj tiaminy jest pod dostatkiem w pokarmach, które spożywasz, takich jak płatki śniadaniowe, wieprzowina, jogurt, ryby, orzechy i groch. Jednak osoba spożywająca duże ilości alkoholu może nie być w stanie prawidłowo wchłaniać tych składników odżywczych.

Podczas procesu leczenia uzależnienia znajdź produkty, które zawierają większe ilości tiaminy i włącz je do swojej diety. Pomoże ci to poczuć się silniejszym, zdrowszym i bardziej energicznym (co pomoże ci w motywacji i chęci do kontynuowania działań związanych z powrotem do nałogu).

Kwas foliowy dla poprawy nastroju

Kwas foliowy to kolejna witamina z grupy B, którą często można znaleźć w ciecierzycy, owocach cytrusowych, burakach, brokułach i ciemnych warzywach liściastych, takich jak jarmuż i szpinak. Witamina ta jest kluczowa dla produkcji serotoniny, która poprawia nastrój.

Naukowcy odkryli, że osoby z niedoborem kwasu foliowego są bardziej narażone na ryzyko zachorowania na depresję. Ponadto, niższy poziom kwasu foliowego może pogarszać istniejące objawy depresji.

Do najczęstszych zaburzeń współwystępujących z uzależnieniem od narkotyków lub alkoholu należą: depresja, lęk, OCD, zaburzenia dwubiegunowe i PTSD. Badania wykazały, że każde z tych zaburzeń psychicznych może być leczone preparatami folianów.

Dbałość o zdrowie psychiczne jest niezbędna podczas powrotu do zdrowia po nadużywaniu alkoholu lub narkotyków. Po długich okresach niedoborów należy uzupełnić zapasy witamin w organizmie, takich jak kwas foliowy, i zacząć poprawiać swój nastrój na poziomie chemicznym.

Dzięki lepszemu samopoczuciu, mniejszym wahaniom nastroju i objawom choroby psychicznej, zauważysz, że rzadziej zmagasz się z głodem, masz większe poczucie własnej wartości i spełnienia oraz lepiej nawiązujesz kontakty z innymi osobami na odwyku.

Dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne

Zwracając uwagę na spożywane pokarmy i starając się wprowadzać do diety bardziej odżywcze produkty, takie jak te bogate w witaminy B12, B1 i kwas foliowy, pamiętaj o swoim celu. Jest to kolejny krok w procesie zdrowienia, który pomoże Ci w osiągnięciu długotrwałej trzeźwości. Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne, stosując zdrową dietę i obserwuj, jak twój umysł i ciało mogą się rozwijać w trakcie zdrowienia z uzależnienia.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl