29 listopada 2022 Udostępnij

5 ważnych wskazówek dotyczących dbania o siebie dla pielęgniarek

Wszystkie zawody wiążą się z pewnym poziomem stresu - jednak pielęgniarstwo jest bez wątpienia na szczycie listy, ponieważ trwająca pandemia COVID-19 pogorszyła wypalenie zawodowe, zdrowie psychiczne i braki kadrowe podczas szczytowych hospitalizacji pacjentów. Raport American Organization for Nursing Leadership (AONL) z sierpnia 2021 r. wykazał, że 75% pielęgniarek wymienia swoje zdrowie emocjonalne jako istotne wyzwanie w obliczu pandemii - o prawie 25% więcej niż w poprzednim roku. Co może nie być zaskoczeniem, inne badanie przeprowadzone w 2020 r. wykazało, że 68% pielęgniarek przedkłada zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta nad swoje własne, mimo że Kodeks Etyczny Amerykańskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek nakazuje wszystkim pielęgniarkom przyjęcie reżimu samoopieki. Ponieważ pielęgniarstwo staje się jednym z najbardziej pożądanych zawodów - przewiduje się, że do 2030 roku będzie 194 500 miejsc pracy rocznie - radzenie sobie z wypaleniem zawodowym jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Oto pięć ważnych wskazówek dotyczących samoopieki dla pielęgniarek. Ponieważ kariera w pielęgniarstwie kwitnie i staje się jednym z najbardziej pożądanych zawodów - przewiduje się, że do 2030 r. będzie 194 500 otwarć rocznie - radzenie sobie z wypaleniem zawodowym jest bardziej krytyczne niż kiedykolwiek. Oto pięć ważnych wskazówek dotyczących dbania o siebie dla pielęgniarek.

Dodaj samokontrolę do swojego kalendarza

Kalendarz jest najlepszym narzędziem dla pielęgniarek, które pozwala odłożyć czas na samoopiekę. Wyznaczenie "czasu dla siebie", aby skupić się na swoim zdrowiu psychicznym jest konieczne i zasłużone. Spójrz na swój harmonogram i postaraj się pracować nie więcej niż dziewięć godzin na zmianę, wymagając przerw i ograniczonych nadgodzin, kiedy możesz. Możesz również rozważyć prośbę o czas wolny na doładowanie, być może na przedłużony weekendowy wypad lub do spa. Jeśli obawiasz się, jak wzięcie kilku dni dla zdrowia psychicznego może wpłynąć na inne pielęgniarki, zapytaj z wyprzedzeniem, czy nie utrudniłoby to ich pracy.

Ćwiczenie mówienia "nie"

W zależności od tego, kim jesteś, ustalenie granic dla siebie może wzmocnić cię lub sprawić, że poczujesz się nieco nieswojo. Szczególnie pielęgniarki często czują, że mówienie "nie" nie wchodzi w grę. Jednak ludzie nie są w stanie zrobić wszystkiego, pomimo postrzegania przez społeczeństwo supermocy pielęgniarek. Nauczenie się mówienia "nie" w sytuacji, gdy masz już wszystko na głowie, jest ważne dla poprawy Twojego zdrowia psychicznego. Na przykład, trzymiesięczne badanie przesiewowe od czerwca do września 2020 r. wykazało, że 49% respondentów czuło się najbardziej zestresowanych z powodu ciężkich lub zwiększonych obciążeń pracą. Biorąc pod uwagę przypadki chorób i śmierci gwałtownie wzrosły w ostatnich latach, przedłużające się uczucia wypalenia i napięcia mogą prowadzić do spadku zdrowia fizycznego i emocjonalnego, zakłóconego snu i słabej wydajności pracy.

Zacznij nowe hobby

W dni wolne od pracy zajmij się nowym hobby lub spróbuj czegoś nowego, np. zajęć lub nowego przepisu, co daje ci radość i relaks. Istnieje nieskończenie wiele możliwości, w tym:

  • Malowanie i ceramika
  • Pisanie i pisanie dzienników
  • Taniec
  • Zajęcia z gotowania
  • Ogrodnictwo
  • Fotografia
  • Scrapbooking
  • Medytacja i joga

Zajęcia grupowe to także świetny sposób na nawiązanie kontaktów towarzyskich z innymi ludźmi poza pracą. Chodzenie na imprezy sportowe z przyjaciółmi, uczestniczenie w spotkaniach lub wolontariat w ważnej sprawie poza zawodem - np. sprzątanie lokalnych parków lub odwiedzanie schronisk dla zwierząt - może sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy. Badania sugerują, że pogłaskanie psa lub kota przez zaledwie 10 minut znacząco obniża poziom kortyzolu i zmniejsza niepokój.

Odłącz się od sieci

Społeczeństwo ma tendencję do problemów z odłączeniem się od swoich telefonów i komputerów - jednak odłączenie może pomóc Ci zrelaksować się po stresującym dniu. Spróbuj wyłączyć telefon po wyjściu z pracy i ogranicz ilość telewizji oglądanej w nocy. Chęć dowiedzenia się, co dzieje się na świecie, jest normalna, ale wiadomości o pandemii, wojnie i niesprawiedliwości społecznej prawdopodobnie podniosą twoje zmartwienie. W badaniu przeprowadzonym przez MattressAdvisor.com, 57% Amerykanów nie może oglądać wieczornych wiadomości, ponieważ wpływa to na ich sen. Zamiast tego przeczytaj dobrą książkę lub skup się na swoim zdrowiu fizycznym. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego (APA), 43% dorosłych Amerykanów ćwiczy w celu opanowania stresu - z tego 62% twierdzi, że spacer jest najskuteczniejszą metodą na podniesienie nastroju i zmniejszenie niepokoju. Zamiast wracać do domu i włączać telewizor, włącz telefon na tryb cichy i załóż buty do chodzenia na spacer.

Rozmowa z terapeutą

Rozmowa z terapeutą podczas praktykowania samoopieki może pomóc poprawić jakość życia i sprawić, że będziesz lepszy w swojej pracy. Po wysokości COVID-19, możesz czuć się straumatyzowany przez to, czego byłeś świadkiem lub znosiłeś. Ostatnie badanie wykazało, że 53,9% pielęgniarek odczuwa intensywną bezradność, współczucie i smutek wokół śmierci pacjenta. Badania wykazują skuteczność rozmowy z profesjonalistą na temat swoich uczuć, niepokoju i traumy. W rzeczywistości Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne stwierdza, że 75% pacjentów korzystających z terapii widzi poprawę w swoim emocjonalnym samopoczuciu. Mają oni również tendencję do brania mniejszej ilości dni chorobowych i zwiększania swojej satysfakcji z pracy.

Wdrożenie rutyny dbania o siebie, aby pokonać wypalenie zawodowe

Samoopieka jest niezbędna do utrzymania pozytywnego stanu zdrowia psychicznego, zwłaszcza że pielęgniarstwo jest emocjonalnie i fizycznie obciążające. Jak możesz oczekiwać, że pokażesz się swoim pacjentom, jeśli najpierw nie zadbasz o siebie? Zacznij od małej rutyny dbania o siebie, aż poczujesz się komfortowo, czyniąc siebie priorytetem.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl