2 lutego 2022 Udostępnij

Odwodnienie: Czym jest i jak skutecznie je leczyć

Dbanie o nasze zdrowie jest ważne w najlepszych czasach. Od najmłodszych lat uczymy się, jak ważne jest szukanie pomocy lekarskiej w przypadku wszelkich dolegliwości, a jednocześnie radzenie sobie z innymi schorzeniami i zapobieganie im. W większości przypadków ta taktyka się sprawdza, a Ty idziesz przez życie bez żadnych obaw o swoje zdrowie.

Z drugiej strony, różne warunki medyczne i dolegliwości mogą uderzyć w każdej chwili, mimo że robisz, co możesz, aby im zapobiec. Dotyczy to również odwodnienia. Jesteśmy przekonani, że wielu z tych, którzy czytają to i nie tylko to, w tym czy innym momencie odczuwało niesamowite pragnienie, ale kiedy to pragnienie płynów i nawodnienia staje się kategorią odwodnienia?

Wiedza o takich dolegliwościach i o tym, jak najlepiej je leczyć, jest najważniejsza, bez względu na wiek czy wykonywany zawód. Z tego powodu stworzyliśmy pomocny przewodnik, w którym opisujemy wszystko, co musisz wiedzieć o odwodnieniu i co powinieneś zrobić, aby skutecznie je leczyć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Co to jest odwodnienie?

Większość ludzi uważa, że ma odpowiednie i pełne zrozumienie tego, czym jest odwodnienie, ale to dalekie jest od prawdy. Odwodnienie jest stanem, który jest spowodowany, gdy organizm traci zbyt dużo płynów, a te nie są uzupełniane wystarczająco szybko.

Odwodnienie może być spowodowane przez różne czynniki, z których najczęstszym jest picie zbyt małej ilości płynów. Zaleca się, aby przeciętna osoba spożywała od 2,7 do 3 litrów wody dziennie; istnieją tysiące, jeśli nie miliony ludzi, którzy nie piją tyle wody, ile powinni.

Inne częste przyczyny odwodnienia to nadmierne pocenie się, wymioty, biegunka i zbyt częste oddawanie moczu, czy to z powodu leków, czy choroby. Łatwo jest odróżnić, czy jesteś odwodniony na podstawie określonego zestawu objawów.

Objawy odwodnienia

Jak można się spodziewać, objawy odwodnienia różnią się w zależności od wieku i stopnia odwodnienia, którego doświadczasz. Odwodnienie u dorosłych może objawiać się następującymi symptomami:

  • Oddawanie moczu i pocenie się w mniejszym stopniu niż normalnie.
  • Ciemne zabarwienie moczu.
  • Uczucie zwiększonego pragnienia i zmęczenia.
  • Zawroty głowy.

Podczas gdy te objawy występują u dorosłych i starszych dzieci, różnią się one nieco, jeśli chodzi o małe dzieci i niemowlęta. Zamiast tego, odwodnienie objawia się jako:

  • Wysoka gorączka.
  • Brak mokrej pieluchy przez 3 godziny lub dłużej.
  • Suchość w ustach i na języku.
  • Płacz bez łez.
  • Drażliwość.

Kto jest narażony na odwodnienie?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się łatwiejsza niż na inne. Możesz sobie pomyśleć: "czy na pewno wszyscy jesteśmy narażeni na odwodnienie?". Choć jest to niewątpliwie prawda, istnieją kategorie ludzi, którzy są niestety bardziej podatni i narażeni na ryzyko rozwoju odwodnienia niż inni. Świadomość istnienia tych kategorii ryzyka jest pomocna, szczególnie jeśli masz lub opiekujesz się członkami rodziny, którzy należą do tej kategorii osób.

Oczywiście małe dzieci i niemowlęta są bardziej narażone na ryzyko odwodnienia niż starsze dzieci. Nie mogąc zakomunikować swoich potrzeb i częściej niż inni doświadczają wymiotów i biegunki, należy zadbać o monitorowanie ilości przyjmowanych przez dziecko płynów, szczególnie w czasie choroby i przy cieplejszej pogodzie.

Osoby żyjące z chorobami przewlekłymi, które powodują zwiększone oddawanie moczu i pocenie się, są również narażone na odwodnienie, a wiadomo dlaczego. Choroby takie jak cukrzyca, mukowiscydoza i szereg problemów z nerkami to najczęstsze przyczyny odwodnienia u osób z nimi cierpiących.

Choroby i dolegliwości zdrowotne, praca na świeżym powietrzu w czasie upałów czy ćwiczenia na świeżym powietrzu również mogą powodować odwodnienie, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy odpowiednio przygotowani i nie nawadniamy się często.

Podczas gdy picie dużej ilości wody w ciągu dnia i podczas forsownych zajęć jest jednym ze sposobów zapobiegania odwodnieniu, istnieje wiele innych sposobów na leczenie tej powszechnej dolegliwości. To prowadzi nas do następujących.

Metody leczenia odwodnienia

Zgodnie z poprzednimi sugestiami, umiejętność szybkiego i skutecznego rozpoznania odwodnienia daje Ci najlepszą możliwą szansę na uporanie się z tym problemem. Wiedza o tym, jakie leczenie powinieneś zastosować, pomoże Ci w ogólnym rozrachunku, minimalizując jednocześnie wszelkie trwałe szkody.

Elektrolity odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu naszego nawodnienia, szczególnie po wysiłku fizycznym. Pomagając utrzymać właściwą równowagę płynów, potas, sód i wapń są niezbędne do zapewnienia, że jesteś w stanie funkcjonować prawidłowo. Podczas gdy zwykle można uzyskać całą gamę witamin i minerałów z picia wody z kranu, woda elektrolitowa jest lepszą opcją w leczeniu objawów odwodnienia, ponieważ zawiera wyższy poziom minerałów.

Często stosowana jako doustny roztwór nawadniający, może być używana do leczenia odwodnienia u osób w każdym wieku. Stosując napoje dla sportowców - o wysokiej zawartości elektrolitów - warto również wziąć pod uwagę zawartość dodanego cukru i jego wpływ na organizm.

Chociaż doustne roztwory nawadniające mogą być stosowane do leczenia odwodnienia w domu, może nadejść moment, w którym Ty lub ktoś inny jest bardziej odwodniony niż początkowo sądzono, a te wysiłki nie pomagają. W tym momencie, lub w jakimkolwiek innym punkcie prowadzącym do tego, w trosce o dobro jednostki, należy szukać pomocy medycznej i uwagi od wyszkolonego profesjonalisty.

Będą oni w stanie podać dożylne leki nawadniające w ciągu kilku godzin. W zależności od ciężkości odwodnienia będzie zależeć od tego, ile płynów osoba będzie potrzebować, ale można mieć pewność, że będzie na mend w krótkim czasie.

Choć to tylko garść metod leczenia odwodnienia, są one skuteczne w zarządzaniu łagodnym odwodnieniem i związanymi z nim objawami. Picie dużej ilości wody przez cały dzień, zarówno w domu, jak i w podróży, zapewni, że nie doświadczysz niczego podobnego w przyszłości. Zwracaj uwagę na ilość przyjmowanych płynów podczas cieplejszych dni i w razie potrzeby dokonuj zmian. Trudno Ci utrzymać nawodnienie organizmu? Zainwestuj w butelkę na wodę wielokrotnego użytku, aby sobie z tym poradzić. Możesz nawet znaleźć butelkę z oznaczeniami docelowych ilości wody i wykorzystać ją do planowania, ile wody wypijesz w ciągu dnia.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl