9 listopada 2021 Udostępnij

Czy dorośli potrzebują drzemki?

Zaleca się, aby małe dzieci ucinały sobie drzemki, aby zapewnić im energię na cały dzień i promować zdrowy wzrost. Jednak czy dorośli nadal potrzebują drzemek? Chociaż wielu dorosłych powinno być w stanie przebrnąć przez cały dzień, jest kilka sytuacji, w których drzemka może być korzystna. Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego możesz potrzebować drzemki jako osoba dorosła.

Co to jest dobra drzemka?

Drzemka powinna być zawsze dodatkiem, a nie zastępować pełny sen w nocy. Sen w nocy jest jednym z najważniejszych darów, jakie możesz ofiarować swojemu ciału. Nie myśl, że tylko dlatego, że miałeś godzinną drzemkę, możesz pominąć godzinę snu w nocy. Musisz upewnić się, że otrzymujesz właściwy sen dla siebie.

Dużą częścią tego będzie wybór najlepszej długości drzemki dla Ciebie. Jeśli chcesz mieć drzemkę mocy, aby wyostrzyć swój umysł, to może być lepiej, aby utrzymać drzemkę do mniej niż dwadzieścia minut. Podobnie, jeśli chcesz poczuć się trochę bardziej kreatywny, lub musisz skoncentrować się trochę trudniej, najlepsza długość drzemki może być bliżej dziewięćdziesięciu minut. To wszystko jest względne i musisz się upewnić, że wybrałeś odpowiednią długość drzemki dla siebie i swoich potrzeb.

Niedobór snu

Jeśli nie spałeś zbyt dobrze w ciągu ostatnich kilku tygodni, to możesz chcieć uciąć sobie kilka drzemek, aby wzmocnić się i pomóc sobie wrócić na właściwe tory. Radzenie sobie z efektami braku snu nigdy nie jest zabawne, ale drzemka może pomóc nam się wyostrzyć i poczuć się trochę bardziej czujni. Jeśli wiesz, że masz trochę długu snu, drzemka w ciągu dnia może pomóc Ci zakończyć dzień bardziej efektywnie, niż gdybyś miał spróbować czegoś alternatywnego, jak kofeina, aby nie zasnąć.

Jednak w tym samym czasie, należy próbować naprawić swój harmonogram snu i zobaczyć, jak można poprawić swój sen w nocy. To jest najlepszy czas, aby uzyskać trochę shut-eye. Wchodzenie w schemat fragmentarycznego snu w nocy i drzemek w ciągu dnia może nie być realistyczne do utrzymania. Choć nie jest łatwo poradzić sobie z brakiem snu, drzemka w odpowiednim momencie może sprawić, że poczujesz się o wiele łatwiej.

Po ćwiczeniach

Wiele osób, które intensywnie trenują, uważa, że drzemka po ćwiczeniach jest korzystna. Po wysiłku naszych mięśni, nasze ciało uwalnia substancje chemiczne, które uspokajają nas i przygotowują mięśnie do naprawy. Z tego powodu ci, którzy lubią ćwiczyć, po sesji treningowej ucinają sobie krótką drzemkę.

Może to pomóc w promowaniu zarówno utraty tłuszczu, jak i wzrostu mięśni, a także może pomóc w zwalczaniu niektórych zmęczenia, z którym może borykać się osoba dorosła po ćwiczeniach. Nie każdy chce ćwiczyć późno w nocy, a potem położyć się do łóżka. Ćwiczenie w środku dnia, a następnie drzemka, aby zwalczyć natychmiastowe zmęczenie po treningu może być opcją, która odpowiada wielu osobom.

Potrzeby zawodowe

Jeśli pracujesz w branży, która wymaga wysiłku fizycznego, dobrym pomysłem może być drzemka od czasu do czasu, kiedy tylko możesz, ponieważ pozwoli ci to utrzymać poziom energii na wysokim poziomie, dzięki czemu będziesz mógł wykonać swoją pracę w pełni swoich możliwości. W niektórych branżach trzeba być na nogach przez wiele godzin i może być konieczne podnoszenie ciężkich przedmiotów w tym czasie.

Na przykład, możesz pracować w sektorze hotelarskim, który ma podzielone zmiany. Oznacza to, że możesz pracować kilka godzin rano, mieć wolne popołudnie, a następnie wrócić do pracy wieczorem. Oczywiście, musisz utrzymać ten sam poziom energii na obu zmianach. Drzemka może być idealnym sposobem, aby to osiągnąć. W połączeniu z dobrym nocnym odpoczynkiem pomiędzy poszczególnymi dniami, powinieneś mieć energię potrzebną do zakończenia dnia pracy.

Czy dorośli potrzebują drzemki?

Czy dorośli potrzebują drzemki? Zależy to przede wszystkim od indywidualnych uwarunkowań. Jedna osoba może być w stanie pracować cały dzień bez potrzeby kładzenia się spać, inne mogą potrzebować małego doładowania, które pomoże im efektywnie wykonać zadania. Wszystko sprowadza się do tego, co działa najlepiej dla Ciebie.

Jeśli myślisz, że możesz skorzystać z drzemki, powinieneś zobaczyć, jak jedna może poprawić Twój dzień. Nie ma znaczenia, że jesteś dorosły - czasami potrzebujemy czegoś ekstra, co pomoże nam przetrwać. Choć może Ci się to wydawać dziwne, jeśli nie drzemałeś od dzieciństwa, może to być właśnie to, czego potrzebujesz.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl