15 grudnia 2022 Udostępnij

Jak stworzyć skuteczny program pielęgnacji skóry zimą

Zima to pora świątecznych przyjęć, przytulnych wieczorów przy ognisku i świeżych, magicznych opadów śniegu. Ludzie cieszą się tą porą roku z wielu powodów, ale zdrowa skóra prawdopodobnie nie jest jednym z nich. Niestety, mroźna zimowa pogoda ma tendencję do wysuszania i podrażniania skóry. Możesz zwalczyć skutki mroźnej pogody, jeśli tylko trochę się do tego przygotujesz. Oto siedem kroków, które możesz podjąć, aby stworzyć skuteczny program pielęgnacji skóry zimą.

1. Używaj nawilżacza powietrza

Zimowe powietrze ma bardzo niską wilgotność, ponieważ w zimnym powietrzu jest mniej wilgoci. Aby uniknąć zimna, wiele osób podnosi zimą temperaturę. Niestety, systemy centralnego ogrzewania, kominki i ogrzewacze pomieszczeń wysuszają powietrze w pomieszczeniach.

Aby utrzymać nawilżenie skóry, warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Urządzenie to zwiększy wilgotność powietrza w Twoim domu i ochroni Twoją skórę przed wysuszeniem. Twoje zatoki również będą Ci wdzięczne.

2. Unikaj gorących pryszniców

Dla wielu osób wzięcie gorącego prysznica w zimie jest jedynym momentem, w którym czują się naprawdę ciepło. Niestety, gorące prysznice są notorycznie przyczyną wysuszania skóry. Prawdopodobnie doświadczyłeś już tego na swoich dłoniach po wielokrotnym myciu ich w gorącej wodzie.

Aby utrzymać nawilżenie skóry, unikaj gorących pryszniców i zmniejsz temperaturę do ciepłej. Zimna woda jest najlepsza dla skóry, ale nie zmywa brudu i oleju tak skutecznie jak ciepła. Jeśli musisz brać gorący prysznic, rób to krócej lub rzadziej.

3. Zrezygnuj z ostrych produktów

Wysuszona skóra ma tendencję do łuszczenia się, dlatego wiele osób sięga po produkty złuszczające. Choć złuszczanie jest ważnym elementem dbania o skórę, często może ono dodatkowo podrażniać suchą skórę i pogarszać problem.

Jednym z najlepszych sposobów pielęgnacji skóry zimą jest ograniczenie stosowania produktów złuszczających, silnie oczyszczających i wszelkich innych produktów, które podrażniają lub wysuszają skórę. Chociaż produkty z witaminą C mogą rozjaśnić skórę, nadmierne stosowanie produktów cytrusowych może prowadzić do podrażnień.

4. Stosuj blokadę przeciwsłoneczną

Wielu osobom blokada przeciwsłoneczna kojarzy się z nadmiernym nasłonecznieniem i letnimi aktywnościami, takimi jak pływanie czy pływanie łódką. W rzeczywistości jednak blokada przeciwsłoneczna chroni przed dwoma różnymi rodzajami promieni - promieniami UVB, które prowadzą do oparzeń słonecznych, oraz promieniami UVA, które uszkadzają i starzeją skórę.

Zimą, gdy promieni UVB jest mało, promieni UVA może być bardzo dużo. Śnieg może wzmocnić działanie tych promieni, odbijając promieniowanie UVA zarówno od ziemi, jak i od nieba. Ponieważ promienie UVA mogą oddziaływać na Ciebie także zimą, ważne jest, abyś w tym okresie nosił krem z filtrem przeciwsłonecznym. Używaj kremu z filtrem SPF 30 lub wyższym codziennie, nawet jeśli nie zamierzasz przebywać zbyt często na zewnątrz.

5. Zwiększ ilość kremu nawilżającego

Jeśli szukasz prostego sposobu na walkę z suchością skóry zimą, spróbuj zamienić balsamy na bardziej treściwe kremy. W ciągu dnia skóra naturalnie staje się bardziej sucha, dlatego stosowanie dodatkowego kremu nawilżającego na noc pomoże jej się odmłodzić podczas snu.

Balsamy do ust i kremy pod oczy to także konieczność w miesiącach zimowych. Jak zapewne wiesz z doświadczenia, ciągłe oblizywanie ust powoduje ich dalsze wysychanie. Szukaj produktów bez alkoholu i etanolu, ponieważ te składniki na dłuższą metę wysuszają skórę.

6. Nawadniaj się za pomocą maseczek do twarzy

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojej skóry zimą, jest ochrona jej naturalnej bariery ochronnej. Wiele produktów kosmetycznych może zaburzać naturalny cykl natłuszczania skóry, który pomaga zatrzymywać wilgoć i utrzymuje skórę wodoodporną.

Jeśli Twoja skóra jest napięta i sucha, prawdopodobnie jest to spowodowane uszkodzeniem jej naturalnej bariery ochronnej. Oprócz ograniczenia stosowania ostrych produktów, możesz przywrócić naturalną barierę ochronną skóry, stosując nawilżające maseczki do twarzy. Stosowanie maseczek na noc może być szczególnie pomocne w leczeniu suchej i napiętej skóry.

7. Produkty warstwowe

Kiedy wychodzisz na zewnątrz zimą, prawdopodobnie nosisz warstwowe ubrania, aby chronić ciało przed surowymi warunkami atmosferycznymi. Ta sama zasada dotyczy Twojej skóry. Zaczynając od lekkich warstw, możesz nakładać warstwy kremu nawilżającego i innych nawilżających produktów do pielęgnacji skóry, aby chronić ją przed ostrym, suchym powietrzem.

Jeśli masz tłustą skórę, być może będziesz musiała uważać, ile warstw kremu nawilżającego stosujesz. Jednak zawsze warto nakładać balsam przed wyjściem z domu, aby zapewnić skórze dodatkową warstwę ochronną. Dobrą zasadą jest, że stosowanie kilku warstw tego samego produktu jest lepsze niż nakładanie wielu różnych produktów.

Blask w tym sezonie

Utrzymanie zdrowego blasku skóry zimą jest nie lada wyzwaniem. Wykonaj poniższe kroki, aby opracować zimowy program pielęgnacji skóry, który sprawi, że będzie ona nawilżona i szczęśliwa niezależnie od pogody. Wystarczy kilka prostych zmian, aby Twoja cera znacznie zyskała na wartości.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl