19 września 2022 Udostępnij

Powszechne przyczyny uszkodzeń włosów

Uszkodzone włosy są matowe i pozbawione życia. Czujesz, że są łamliwe i brakuje im nawilżenia. Brakuje im również zewnętrznej warstwy ochronnej. Z tego powodu, zniszczone włosy są bardziej podatne na łamanie, co powoduje ich puszenie się, fruwanie i wiele innych. Łamaniu i uszkodzeniom włosów można łatwo zapobiec stosując odpowiednie produkty do włosów. Zawsze sprawdzaj składniki i czytaj recenzje Function of Beauty, aby wiedzieć, czy produkt jest bezpieczny.

Nadmierna ekspozycja na słońce

Słońce może wpływać na nasze włosy na kilka sposobów. Nadmierna ekspozycja na słońce może spowodować pogorszenie stanu włosów, a promienie słoneczne mogą naruszyć warstwę ochronną naszych włosów zwaną osłonką. Ta warstwa ochronna osłania wewnętrzny rdzeń przed czynnikami zewnętrznymi, a nadmierna ekspozycja może ją uszkodzić. Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje również produkcję związku zwanego nadtlenkiem. Związek ten jest produktem ubocznym uszkodzeń spowodowanych przez promieniowanie UV. Może on również zakłócić cykl wzrostu, zmuszając mieszki włosowe do pominięcia fazy wzrostu.

Zabiegi chemiczne

Zmiana fryzury często wiąże się z poddaniem się zabiegom chemicznym. Choć korzyści są kuszące, surowe substancje chemiczne zawarte w tych produktach mogą powodować wysuszenie, puszenie i łamanie się włosów. Uszkodzenia mogą zacząć się już kilka dni po zabiegu i trwać miesiącami. Na szczęście istnieją sposoby na naprawienie szkód wyrządzonych przez chemikalia. Po zabiegu należy umyć włosy i odpowiednio je odżywić przed użyciem jakichkolwiek produktów.

Plastikowe włosie

Złe techniki szczotkowania i nadmierne szczotkowanie włosów to częste przyczyny ich uszkodzenia. Energiczne szczotkowanie może spowodować uszkodzenie osłonki włosa i jej przerwanie. Ponadto, szczotki i grzebienie z ostrymi zakończeniami mogą drapać skórę głowy, powodując podrażnienia i uszkodzenia włosów. Eksperci zalecają delikatne szczotkowanie włosów, ale we właściwy sposób. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, używaj grzebienia o szerokich zębach. W przypadku włosów suchych, używaj szczotki z naturalnego włosia.

Stres

Współczesny świat jest stresujący. Większość z nas stara się zachować równowagę między życiem zawodowym, społecznym i osobistym. Jeśli dodamy do tego pandemię COVID-19, zagrożenie bezrobociem i problemy finansowe, nic dziwnego, że jesteśmy zestresowani. Zarządzanie stresem może jednak pomóc nam w walce z wypadaniem włosów i ich odrastaniem.

Niesforne sploty

Uszkodzona otoczka sprawia, że włosy częściej się plączą. Zdrowe osłonki są płaskie i skierowane w dół, natomiast osłonki włosów zniszczonych są uniesione. Splątane włosy są łamliwe i trudno je rozplątać.

Infekcje skóry głowy

Infekcje skóry głowy mogą powodować wypadanie włosów na kilka sposobów, w tym bakteryjne zakażenie mieszków włosowych, inwazję wszy głowowej i infekcje grzybicze, takie jak grzybica. Te warunki mogą również powodować nadmierne łuszczenie się skóry głowy, takie jak łupież i łuszczyca. Objawy tych infekcji to czerwona skóra głowy i łuszczące się, swędzące plamy. Możesz również zauważyć zaczerwienienie i wypełnione ropą wrzody na skórze głowy. U dzieci można również zaobserwować obrzęk gruczołów na karku, niską gorączkę, a nawet czerwone plamy na skórze głowy.

Nadmierne przetwarzanie

Nadmierna obróbka jest istotną przyczyną fizycznego uszkodzenia włosów. Ostre substancje chemiczne zawarte w farbach do włosów i narzędziach do obróbki termicznej mogą osłabić włókno włosa. Dodatkowo, codzienna stylizacja może potęgować uszkodzenia, podcinając włókno włosa i zwiększając jego łamliwość. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na naprawę uszkodzeń włosów. Postępuj zgodnie z nimi, by uniknąć poniższych problemów. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych błędów związanych z nadmierną obróbką włosów.

Nadmierne szczotkowanie

Łatwo jest przesadzić z nadmiernym szczotkowaniem włosów, ale może to je uszkodzić na więcej sposobów niż jeden. Nadmierne szczotkowanie włosów może uszkodzić pasma i mieszki włosowe, które je podtrzymują. Może to utrudnić zdrowy wzrost włosów i sprawić, że będą wydawać się cieńsze. Zużywa się również włosie.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl