18 maja 2022 Udostępnij

7 codziennych nawyków ludzi wysoce produktywnych

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak twój najlepszy przyjaciel radzi sobie z pracą, dwójką dzieci i jeszcze udaje mu się codziennie chodzić na siłownię? Niektórzy ludzie sprawiają wrażenie, jakby mieli supermoce, prawda? Niezależnie od rodzaju działalności, ci ludzie zawsze wydają się być na szczycie swojej gry, niezależnie od tego, czy zajmują się zadaniami w biurze, zabierają dzieci na zajęcia pozaszkolne, czy też wybierają idealne prezenty dla babci z okazji zbliżającego się milowego kroku w jej życiu. Zamiast tracić czas na zastanawianie się, jak robią to inni, zacznij zmieniać swoje codzienne nawyki na takie, które utrzymają Cię na właściwej drodze i zmotywują do osiągania celów. Oto nasze ulubione wskazówki, które pomogą ci usprawnić życie i zwiększyć produktywność.

1. Stwórz poranny rytuał

Jeśli kiedykolwiek śledziłeś losy ludzi sukcesu i produktywności, wiesz, że przysięgają oni, że mają skuteczny poranny rytuał. Od momentu przebudzenia po sposób, w jaki piją kawę, ludzie sukcesu zawsze mają wszystko zaplanowane na każdy dzień, aby zaoszczędzić czas. Ich poranne rytuały obejmują zazwyczaj medytację, ćwiczenia fizyczne i ubieranie się w strój, który jest dobrze skompletowany, a jednocześnie wygodny. Od kolczyków po skarpetki, wszystko jest starannie dobrane - najprawdopodobniej poprzedniego wieczoru.

2. Wczesna pobudka

To może być oczywiste, ale wczesna pobudka to nie tylko możliwość zrobienia większej ilości rzeczy w ciągu jednego dnia. Chodzi o to, by każdej nocy zapewnić sobie dobrej jakości, spokojny sen. Spokojny sen nie tylko ma właściwości lecznicze i regenerujące, ale także pomaga obudzić się wcześnie rano i zachować ostrość ciała i umysłu. Zamiast czekać, aż oczy same się zamkną, zacznij się relaksować i wyłączać wczesnym wieczorem, aby w pełni odłączyć się od świata przed snem.

3. Troska o siebie i uważność

Prowadzenie zrównoważonego życia oznacza poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na zachowanie i wzmocnienie swojego największego atutu, czyli siebie. Oznacza to wygospodarowanie każdego dnia czasu na samoodnawianie w czterech głównych aspektach życia: fizycznym, umysłowym, emocjonalnym i duchowym. Poza tym, że jest to świetny sposób na złagodzenie stresu, skupienie się na samej obecności może pomóc w utrzymaniu zgodności z celami.

4. Zaczynaj dzień od najtrudniejszego zadania

Podjęcie najtrudniejszego lub najbardziej frustrującego zadania z samego rana może wydawać się zniechęcające, ale jest to taktyka, którą każdego dnia stosują bardzo produktywni ludzie. Zamiast spędzać cały dzień na straszeniu się momentem, w którym będziesz musiał zmierzyć się z tym niepożądanym zadaniem, zacznij poranek od najtrudniejszych zadań. Wyeliminowanie z listy najgorszej rzeczy sprawi, że reszta dnia będzie w porównaniu z nią łatwa.

5. Zapisz swoje myśli

Zanim zaczniesz czytać e-maile lub sprawdzać media społecznościowe, poświęć trochę czasu na zebranie myśli i zaplanowanie dnia. Zapisywanie myśli - od codziennych zadań po twórcze pomysły i uczucia - to najlepszy sposób na zachowanie koncentracji i walkę z zapominalstwem. Zamiast stresować się wszystkim przez cały dzień, wyrób w sobie nawyk robienia kilku notatek dziennie, co pomoże Ci zwiększyć produktywność i utrzymać organizację.

6. Naucz się mówić "nie

Ludzie produktywni nie boją się mówić "nie", ponieważ rozumieją wartość własnego czasu. W końcu czas jest naszym najcenniejszym zasobem. Jeśli poważnie myślisz o zwiększeniu swojej produktywności, powinieneś pamiętać o swoich priorytetach i celach. Staraj się nie mówić "tak" rzeczom, które nie przyczyniają się do realizacji Twoich celów, ponieważ w efekcie zmarnujesz swój czas i zasoby.

7. Codziennie spaceruj

Czasami, aby stać się bardziej produktywnym, wystarczy zmienić otoczenie. Niezależnie od tego, czy spędzasz cały dzień w biurze, czy w domu, zmiana otoczenia może pomóc oczyścić umysł. Badania wykazują, że ruch fizyczny może obniżyć poziom stresu i poprawić nastrój poprzez uwalnianie endorfin. Codzienny szybki spacer na łonie natury może poprawić funkcjonowanie mózgu, a jednocześnie utrzymać dobrą kondycję i aktywność fizyczną.


Autor Bio

Monica jest autorką treści i kreatywną copywriterką z pasją do mody, zdrowia i odżywiania oraz fotografii. Kiedy nie podróżuje po świecie, Monika uwielbia łączyć swoją kreatywność z umiejętnościami analitycznymi, aby tworzyć wysokiej jakości i istotne treści.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl