6 maja 2017 Udostępnij

Żyj ekonomicznie - jak oszczędzać na zakupach?

Zakupy kojarzą się nam przede wszystkim z wydatkami, których potem musimy żałować, a nie z oszczędzaniem. Na szczęście, wcale nie musi tak być, a kilka prostych tricków sprawi, że nie będziemy musieli odchodzić od kasy przekonani o tym, że po raz kolejny wydaliśmy za dużo pieniędzy, a do tego zrobiliśmy to niepotrzebnie.

Market czy sklep osiedlowy?

Jeśli kupujemy artykuły spożywcze, naczelna zasada mówi o tym, że małe sklepy zawsze będą droższe od marketów. Jeśli więc planujemy większe zakupy, to właśnie markety pozwolą nam automatycznie na większe oszczędności. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić, starajmy się raz na jakiś czas wybierać się po większe zakupy, najlepiej – poprzedzone starannymi przygotowywaniami.

Sprawdza się też zasada mówiąca o tym, że zakupy najlepiej robić już po posiłku. Jesteśmy wtedy odporni na słodkie zapachy. Owszem, nadal wydają się nam one kuszące, istnieje jednak mniejsze ryzyko, że wpłyną na nasze decyzje konsumenckie. Nie można też zapominać o tym, że to, w jaki sposób opakowany jest produkt, również nie pozostaje bez znaczenia.

Tanie zakupy

Płacimy także za opakowanie i często nie są to wcale małe kwoty. Większość produktów różni się marką nawet, jeśli ma identyczny lub niemal identyczny skład. Warto mieć to na uwadze, często może się bowiem okazać, że jesteśmy w stanie zapłacić znacznie mniej niż mogłoby się to nam wydawać. Innym trickiem chętnie stosowanym przez sprzedawców są informacje o obniżkach cen.

Jak oszczędzać na zakupach?

Większe, przekreślone kwoty mogą dawać wrażenie sporych oszczędności, okazuje się jednak, że często ceny te wcale nie istniały. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w momencie, w którym spotykamy się z rzeczywiście atrakcyjną promocja produktu, który jest przez nas często wykorzystywany. W takim przypadku znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakupienie większej jego liczby nawet, jeśli wcześniej tego nie planowaliśmy. 

Sprawdź paragon

Bez względu na to, jakie zakupy robimy, pamiętajmy też o sprawdzaniu paragonów kasowych, może się bowiem okazać, że widniejąca na nich cena nie jest tą samą, z jaką mieliśmy do czynienia patrząc na półkę. Na szczęście, w takim przypadku mamy prawo domagać się korekty. Jeśli istnieje taka możliwość, kupujmy tez produkty sezonowe już po zakończeniu sezonu. W takim przypadku możemy liczyć na duże oszczędności. Łatwo rozpoznamy prawdziwe promocje śledząc oferty sprzedawców takie jak np tesco gazetka.

O tym, czy cena jest zgodna z tą, która widnieje na paragonie, upewniajmy się też płacąc za zakupy kartą kredytową. Pamiętajmy też, że mamy prawo do reklamowania zakupionych przez siebie towarów, jeśli więc mamy jakiekolwiek wątpliwości z nimi związane, szukajmy wskazówek ze strony powiatowych i miejskich rzeczników konsumentów.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl