15 września 2022 Udostępnij

5 oznak braku równowagi hormonalnej

Kiedy słyszysz słowo "hormony", prawdopodobnie natychmiast myślisz o nastolatkach i wszystkim, co wiąże się z dojrzewaniem. Chociaż hormony są odpowiedzialne za wiele fizycznych zmian zachodzących w okresie dojrzewania, są one również kluczowe dla większości funkcji organizmu przez całe życie.

Hormony są produkowane przez układ endokrynny i służą jako chemiczni posłańcy do różnych organów i układów w całym organizmie. W idealnej sytuacji organizm produkuje idealne ilości każdego z hormonów, takich jak estrogen, testosteron, kortyzol, oksytocyna, serotonina i dopamina, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów. Ale czynniki takie jak wiek, stres, leki i choroby mogą wpływać na układ hormonalny, powodując zaburzenia równowagi hormonalnej, które przyczyniają się do wielu problemów.

Skutki braku równowagi hormonalnej różnią się w zależności od przyczyny. Na przykład, trzustka produkuje insulinę, która reguluje poziom glukozy we krwi. Kiedy trzustka nie funkcjonuje tak jak powinna, może to być czynnikiem powodującym cukrzycę. Tarczyca również produkuje hormony, które pomagają regulować metabolizm i funkcjonowanie organizmu. Jeśli gruczoł ten staje się nadaktywny lub niedostatecznie aktywny, może to wpływać na zdrowie różnych narządów, mięśni i nerwów.

W przypadku kobiet, zaburzenia równowagi hormonalnej są często spowodowane zmianami w układzie rozrodczym. Jajniki produkują estrogen, progesteron i testosteron. Jak kobiety w pobliżu menopauzy, ich poziom hormonów wahają się i stworzyć nierównowagę, która może prowadzić do wielu objawów.

Powszechne objawy braku równowagi hormonalnej

Ponieważ hormony są związane z każdym głównym systemem ciała, brak równowagi może przyczynić się do szerokiej gamy objawów, od tych, które są łagodnie niewygodne do tych, które mogą być zaburzające życie.

Jeśli masz któryś z tych objawów, porozmawiaj z lekarzem o badaniu pod kątem zaburzeń równowagi hormonalnej. Zabiegi są dostępne, aby pomóc zoptymalizować swoje hormony i przywrócić równowagę, zmniejszając dyskomfort.

1. Zmiany w metabolizmie

Hormony pomagają przekształcać spożywane pokarmy w energię. Brak równowagi zakłóca ten proces, co może prowadzić do niewyjaśnionego przyrostu lub utraty wagi, zaburzeń trawienia, ekstremalnego pragnienia, częstego oddawania moczu i wyższego niż normalny poziomu cholesterolu. Wiele kobiet stwierdza, że zaczynają przybierać na wadze w okolicach brzucha podczas menopauzy, co można przynajmniej częściowo przypisać zmianom hormonalnym.

2. Zmiany nastroju

Wahania w żeńskich hormonów płciowych estrogenów i progesteronu podczas menopauzy zakłócają produkcję hormonu regulującego nastrój - serotoniny. Może to przyczynić się do wahań nastroju, drażliwości, niepokoju i depresji. Badania wykazują, że w okresie przejściowym istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia nowej depresji lub nawrotu depresji kontrolowanej.

Wahania nastroju są często pogarszane przez zaburzenia snu, inny wspólny objaw braku równowagi hormonalnej. Zmiany w poziomie hormonów mogą przyczynić się do zakłócających sen uderzeń gorąca, a także bezsenności i zaburzeń snu, takich jak zespół niespokojnych nóg i obturacyjny bezdech senny.

3. Uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca są jednym z najczęstszych objawów zmian hormonalnych, dotykając około 75% kobiet, gdy osiągają perimenopauzę. Chociaż zazwyczaj trwają tylko kilka minut, uderzenia gorąca mogą powodować ekstremalny dyskomfort i pocenie się. Zazwyczaj zaczynają się one na twarzy i rozprzestrzeniają się na resztę ciała, tworząc uczucie ekstremalnego gorąca.

Kiedy uderzenia gorąca występują w nocy, są znane jako nocne poty. Te wystąpienia mogą być tak uciążliwe, że niektóre kobiety muszą wstać z łóżka i przebrać się z wilgotnej piżamy lub zmienić pościel.

4. Skrajne zmęczenie

Brak równowagi hormonalnej może przyczynić się do zmęczenia. Bardziej niż zwykła senność czy zmęczenie, zmęczenie to uczucie przytłaczającego wyczerpania. Może ono uniemożliwić Ci wykonywanie nawet prostych codziennych zadań i nie pomaga na nie sen. Brak energii może wpływać na motywację i nastrój. Często wiąże się z niepokojem i depresją, drażliwością, osłabieniem mięśni i bólem.

5. Zmiany skóry i włosów

Brak równowagi hormonalnej jest często związany ze zmianami skóry i włosów, z których większość jest niepożądana. Nie jest niczym niezwykłym dla kobiet, że doświadczają wybuchów trądziku spowodowanych wahaniami hormonów. Jednocześnie, częstym problemem jest suchość skóry. Skóra z wiekiem staje się naturalnie bardziej sucha i swędząca, ponieważ produkcja oleju i kolagenu spowalnia i powoduje, że skóra staje się cieńsza.

Wiele kobiet zauważa również, że ich włosy stają się bardziej suche i szorstkie, a nawet zaczynają się przerzedzać z powodu wahań hormonalnych. Jednocześnie, wzrost męskich hormonów zwanych androgenami może przyczynić się do hirsutyzmu lub nadmiernego owłosienia ciała. Brak równowagi może przyczynić się do pojawienia się włosów na twarzy, podbródku i klatce piersiowej, co wpływa na pewność siebie.

Skorzystaj z pomocy w leczeniu zaburzeń równowagi hormonalnej

Zaburzenia równowagi hormonalnej są powszechne i normalne dla kobiet w średnim wieku, ale nie muszą być wyniszczające. Porozmawiaj z lekarzem o swoich objawach, aby ustalić skuteczną metodę leczenia, dzięki której znów poczujesz się jak u siebie.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl