10 grudnia 2021 Udostępnij

5 powodów, dla których powinieneś zrobić sobie dzień odpoczynku

Pamiętasz czasy, kiedy zasypiałeś na tylnym siedzeniu samochodu rodziców, nie przejmując się niczym? Trudno jest się tak zrelaksować w codziennym życiu po osiągnięciu dorosłości.

Jednak wiedząc, jak dobrze wypocząć, przygotujesz się na sukces w pracy i w życiu. Twoje ciało i umysł potrzebują okazjonalnej przerwy, aby dobrze funkcjonować, a ignorowanie tej potrzeby może prowadzić do bolesnych konsekwencji.

Choć trudno jest wygospodarować czas w ciągu dnia na odpoczynek, jest to również ważniejsze, niż prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę. Oto pięć popartych dowodami i badaniami powodów, dla których powinieneś zrobić sobie dzień odpoczynku.

1. Odnawia twoje ciało

Nauka o treningu ma kilka interesujących spostrzeżeń na temat wartości odpoczynku. Kiedy podnosisz ciężary, zrywasz włókna mięśniowe. Podczas fazy odpoczynku i naprawy tkanka mięśniowa goi się, wzmacniając się w tym procesie. Oznacza to, że to właśnie po treningu - w fazie odpoczynku - Twoje ciało wykonuje najważniejszą pracę związaną z rozbudową tkanek.

Sportowcy wiedzą, że dzień odpoczynku nie oznacza unikania wszelkich ćwiczeń. Jednak zmiana tego, co robią, pozwala ich ciału odpowiednio się zregenerować i chroni je przed negatywnymi skutkami przetrenowania, które może zniwelować zyski fizyczne.

Odpowiednia ilość snu jest istotnym czynnikiem regeneracji fizycznej, ale zmiana aktywności jest kolejnym sposobem na wprowadzenie większej ilości odpoczynku do swojego dnia.

2. Odpoczynek zwiększa produktywność

Dowody sugerują, że robienie krótkich przerw w ciągu dnia pracy zwiększa produktywność. Wydaje się to sprzeczne z intuicją, ponieważ automatycznie pracujesz mniej, jeśli masz więcej wolnego czasu.

Jednak, choć okresy odpoczynku mogą zabierać cenne minuty w ciągu dnia pracy, zwiększają one poziom energii i poprawiają koncentrację. Nie istnieje recepta na zachowanie równowagi między pracą a odpoczynkiem, ale eksperci sugerują, by słuchać swojego ciała i robić sobie przerwy, zanim będzie to konieczne.

Kolejną korzyścią z robienia przerw jest to, że unikasz wypalenia w pracy. Wypalenie jest często wynikiem chronicznego przepracowania i może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia. Ponadto, nie ma dobrego powodu, aby pracować tak dużo - lata badań pokazują, że praca ponad 40 godzin tygodniowo nie prowadzi do wyższej wydajności.

3. Odpoczynek oczyszcza umysł

Odpoczynek zwalcza czynniki stresogenne wpływające zarówno na Twój umysł, jak i ciało. Badania pokazują na przykład, że urlop zmniejsza stres i poprawia ogólny dobrostan psychiczny.

Jedną z najbardziej odprężających rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego umysłu, jest siedzenie w ciszy. Dzisiejszy świat jest pełen rozpraszaczy i presji, które kradną Twój spokój. Poświęcenie czasu na siedzenie w ciszy może pomóc Ci na nowo połączyć się z samym sobą i kultywować bardziej spokojne tempo życia.

Odpoczynek może być szczególnie korzystny dla osób zmagających się z problemami zdrowotnymi, które wpływają na umysł, takimi jak depresja czy nadużywanie substancji psychoaktywnych. Poświęcenie czasu na bycie w spokoju pozwala stawić czoła życiu i wydobywa na powierzchnię wszelkie wewnętrzne problemy, dzięki czemu można uzyskać pomoc, zanim wymkną się spod kontroli.

Podobnie jak w przypadku regeneracji mięśni, poświęcanie czasu na nicnierobienie nie jest czasem straconym. To upoważni cię do zrobienia więcej, kiedy będziesz aktywnie myśleć.

4. Odpoczynek zwiększa kreatywność

Wielu ludzi cierpi dziś z powodu przeciążenia informacyjnego. Jeśli pracujesz w biurze, prawdopodobnie przełączasz się między e-mailami, wiadomościami tekstowymi, rozmowami telefonicznymi, spotkaniami, cichą pracą przy komputerze i zwykłymi rozmowami w ciągu typowego ośmiogodzinnego dnia.

Wszyscy, od małych dzieci po emerytów, doświadczają skutków dodatkowego czasu ekranowego i natłoku zajęć w swoim życiu. Zamiast promować większą kreatywność, to zwiększone dzielenie się pomysłami może spowodować wyłączenie mózgu.

Ostatnio nauczyciele, którzy zauważyli wpływ "hałasu" na swoich uczniów, włączyli cztery minuty odpoczynku na początku zajęć. Zaobserwowali znaczny wzrost zdolności uczniów do koncentracji i uczenia się.

Dobrze wypoczęty umysł jest bardziej kreatywny niż zestresowany i przepracowany.

5. Odpoczynek pozwala zachować kontakt z samym sobą

Jest jeszcze jedna dodatkowa korzyść z uzyskania wystarczającej ilości odpoczynku - wracasz do siebie. Często zestresowani ludzie rozpraszają się, aby nie musieć stawić czoła swoim lękom i obawom. Chociaż to tymczasowo łagodzi stres, nie pomaga w rozwiązaniu problemu, który leży u jego podstaw.

W końcu te wewnętrzne presje, takie jak niepewność, lęki i poczucie przytłoczenia, wyrwą się z pudełek, w które próbujesz je włożyć. Poświęcenie czasu na odpoczynek i spokój pomoże Ci uporządkować myśli i emocje, zanim dojdzie do ich spontanicznego wybuchu.

Jesteś osobą, z którą spędzisz najwięcej czasu w ciągu swojego życia. Czy nie nadszedł czas, abyś poznał siebie?

Gotowy na odpoczynek

Teraz, kiedy już wiesz, jak ważny jest odpoczynek dla Twojego fizycznego i psychicznego samopoczucia, nie pozwól, by cokolwiek powstrzymało Cię przed włączeniem go do swojego życia.

Być może będziesz musiał przeorganizować swój plan dnia, zmienić codzienne priorytety i dopasować niektóre ze swoich relacji. Cokolwiek robisz, korzystaj z dni odpoczynku - będziesz czerpać z tego korzyści przez resztę życia.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl