30 kwietnia 2023 Udostępnij

10 niezbędnych elementów zestawu biegowego na mokrą pogodę

Jako biegacz w Wielkiej Brytanii musisz zaakceptować fakt, że większość twoich biegów będzie mokra. Ale nie powinieneś pozwolić, aby to cię zniechęciło. Z osobistego doświadczenia mogę powiedzieć, że bieganie po mokrych szlakach jest zabawne. Jak naprawdę, naprawdę zabawne! Jest błoto, są kałuże... OK, więc może nie robię zbyt dobrej roboty, aby Cię przekonać, ale zaufaj mi, kiedy mówię, że bieg w deszczu sprawia, że czujesz się bardziej żywy, bardziej zrealizowany i bardziej energiczny niż bieg w słońcu kiedykolwiek będzie. I tak długo, jak masz odpowiedni zestaw do biegania, naprawdę nie ma nic, co mogłoby Cię powstrzymać przed bieganiem po szlakach.

Biegam po szlakach od około 7 lat i to właśnie bieganie po mokrych szlakach kocham najbardziej. Przez te 7 lat nauczyłem się, jakie elementy zestawu biegowego są niezbędne do biegania po mokrych szlakach i chcę podzielić się z Tobą 10 z tych elementów w tym poście.

1. Treningi do biegania po szlaku

Mokra pogoda oznacza śliskie, błotniste podłoże, więc porządna para przyczepnych trenerów do biegania jest absolutną koniecznością. Upewnij się, że inwestujesz w odpowiednie buty do biegania po szlaku. To znaczy, weź pod uwagę teren, po którym będziesz głównie biegać. Czy biegasz po górskich ścieżkach, leśnych szlakach, piaszczystych nadmorskich ścieżkach? Każdy z tych terenów wymaga nieco innego poziomu przyczepności, więc sprawdź lamele (uniesione gumowe bieżniki na spodzie trenerów), aby znaleźć wzór i miarę przyczepności, która będzie odpowiadać Twoim wymaganiom. Na przykład, buty, które mam na sobie na zdjęciu poniżej, a które zostały mi podarowane przez przemiłych ludzi z adidas, mają gumową podeszwę Continental™. Jeśli myślisz, że ta nazwa brzmi trochę znajomo, to tak, masz rację. Ponieważ jest to ten sam Continental™, który produkuje opony, więc mam na myśli, uruchomić trenerów, które mają taką samą przyczepność jak typy samochodów ... to musi być dobra rzecz!

Oprócz przyczepności, kolejną rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie nowych trenerów do biegania po mokrych szlakach jest to, jak bardzo będą one wodoodporne. Zwróć uwagę na trenerów, które zawierają pewien stopień Gore-Tex w nich. Działając jako niewidoczna membrana na bucie, Gore-Tex jest bardzo trwałą, oddychającą i wodoodporną tkaniną, która pomoże utrzymać Twoje stopy suche zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że jeśli woda dostanie się do środka, na przykład po przebiegnięciu przez szczególnie wysoką kałużę lub po wzięciu udziału w czymś takim jak Tough Mudder lub Brutal, to nie wyjdzie z powrotem, więc Twoje stopy będą w tym momencie mokre. W większości jednak, trenerzy z Gore-Tex są świetną inwestycją podczas bardziej mokrych miesięcy w roku.

I na koniec jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać, to kolor. Bo przecież kolor Twoich trenerów do biegania ma znaczenie, prawda? I na pewno niektóre z tych pięknych bladych, pastelowych, białych trenerów wyglądają absolutnie niesamowicie na stronie internetowej, ale wystarczy jedno wyjście na te błotniste szlaki i będziesz miał koszmarne zadanie czyszczenia na swoich rękach. Zamiast tego pomyśl o praktycznych, ciemnych kolorach z popem neonu, aby zaspokoić swoje pragnienie koloru.

2. Wodoodporna kurtka

Jeśli jest absolutnie przechylając go w dół, jest mało prawdopodobne, że pozostaniesz w 100% suchy. Jednak chodzi tu o ograniczenie wilgoci. Jeśli możemy utrzymać się tak sucho, jak to możliwe, prowadzi to do znacznie przyjemniejszego biegu. Po pierwsze i najważniejsze, chcesz mieć kurtkę, która jest lekka. Bieganie jest wystarczająco trudne jak jest, bez dodawania dodatkowego ciężaru. Cechy, na które należy zwrócić uwagę w dobrej jakości kurtce wodoodpornej to:

 • Kieszenie - Są one koniecznością w każdej kurtce, ponieważ będziesz potrzebował gdzieś schować swoje klucze, telefon, pieniądze, przekąski itp. Moim zdaniem nigdy nie można mieć zbyt wielu kieszeni. Warto również wybrać kurtkę z wewnętrznymi kieszeniami, a jeśli możesz dostać taką, która ma podwójną podszewkę, to jeszcze lepiej.
 • Kaptur - Idealnie byłoby mieć kurtkę z ukrytym kapturem, który można rozwinąć z kołnierza w razie potrzeby. Zaletą tego rozwiązania jest to, że kaptur nie będzie powiewał, gdy nie będzie potrzebny. Kaptur z daszkiem jest świetny do pełnego zakrycia głowy i zatrzymania deszczu kapiącego do oczu. Przydadzą się również sznurki ściągające kaptur jak najbliżej głowy i twarzy, dzięki czemu zmniejszysz ilość deszczu, z którym będziesz mieć kontakt.
 • Jaskrawy kolor/paski odblaskowe - W czasie deszczu jest zazwyczaj dużo ciemniej, może też pojawić się mgła lub zamglenie, dlatego ważne jest, abyś był jak najlepiej widoczny, zwłaszcza jeśli Twoja trasa biegu prowadzi po drogach. Wybierz wodoodporną kurtkę w jasnym kolorze i z paskami odblaskowymi, aby inni mogli Cię zobaczyć.
 • Klapy sztormowe - Są to dodatkowe płaty materiału, które przykrywają zamki błyskawiczne, aby zapobiec przedostawaniu się wody do potencjalnie słabego miejsca. Składają się one luźno na zamek błyskawiczny lub mogą być wyposażone w dodatkowe paski na rzepy, aby zapewnić optymalną ochronę przed deszczem.
 • Podklejone szwy - Szwy są również słabym punktem, jeśli chodzi o przepuszczanie deszczu, więc wybierz kurtkę, która ma podklejone szwy. Są to szwy, w których dziury po szwach zostały zaklejone taśmą.
 • Oddychająca - chcesz, aby kurtka chroniła przed deszczem, ale jednocześnie pozwalała na odprowadzanie potu, w przeciwnym razie będziesz czuł się bardziej mokry, niż gdybyś nie miał na sobie płaszcza. Szukaj kurtek, które mają wodoodporną membranę, ochronną tkaninę wierzchnią z poliestru lub nylonu, albo Gore-Tex.

3. Czapka

Jestem miłośniczką czapek do biegania w najlepszych czasach (moja uratowała ujawnienie moich wymykających się spod kontroli porannych włosów przy wielu okazjach!), ale kiedy pada deszcz, naprawdę stają się one ich własnością. Czapka nie tylko sprawi, że Twoje włosy będą bardziej suche niż gdybyś jej nie nosiła, ale daszek zatrzyma krople deszczu kapiące na Twoje oczy. Jeśli tak jak ja nosisz soczewki kontaktowe, wiesz jak irytujące jest dostawanie się wody do oczu. Jeszcze bardziej, jeśli nosisz okulary podczas biegania, ale to już zupełnie inny wpis na blogu! A jeśli po tym całym deszczu, słońce nie zdecyduje się zrobić przelotny wygląd, czapka do biegania pomaga z blaskiem, jak promienie odbijają się od mokrej ziemi.

4. Woda

Mimo, że woda leje się na Ciebie z każdej strony, jeśli biegasz w deszczu, nawodnienie jest nadal kluczowym elementem nie tylko Twojej wydajności podczas biegu, ale także regeneracji po nim. Na krótki bieg na 5K prawdopodobnie uda Ci się uciec, ale cokolwiek dłuższego i naprawdę powinieneś zabrać ze sobą trochę wody.

To, czego używasz do przechowywania wody, jest rodzajem osobistego wyboru i o ile mi wiadomo, masz 2 możliwości:

 1. Hydration Pack - To jest jak lekki plecak, który zawiera pęcherz do przechowywania wody i ma słomkę, która siedzi na twoim ramieniu. Korzyścią z tego jest to, że jest to super łatwe do picia w tym samym czasie, co bieganie. Upewnij się, że wyciskasz powietrze z pęcherza przed napełnieniem wodą (Google to, jak to zrobić poprawnie, ponieważ niektóre techniki działają lepiej niż inne), w przeciwnym razie będzie slosh wokół, gdy biegniesz, a to naprawdę denerwujące!
 2. Butelka - Możesz dostać albo ergonomicznie zaprojektowane butelki na wodę, które mają otwór przez nie pozwalający na łatwość chwytania podczas biegu. Lub można uzyskać mniejsze, squishy butelki, które pasują do pasa biodrowego. Wadą tego rozwiązania jest to, że nie mieści się w nich tyle wody i nie jest tak łatwo pić podczas biegu. Jednak jest to tańsza opcja i dla nieco krótszych biegów, prawdopodobnie mniej kłopotliwa.

5. Skarpety do biegania o wysokiej wydajności

Jakie skarpetki nosisz podczas biegu jest o wiele ważniejsze niż mogłoby się wydawać. W rzeczywistości wybór odpowiedniej pary skarpetek do biegania jest tak samo ważny jak wybór odpowiedniej pary trenerów. Dobrej jakości skarpety do biegania powinny być odpowiednio dopasowane, amortyzować stopy, utrzymywać stopy w suchości i czuć się komfortowo. Istnieje wiele różnych stylów dostępnych i to, co wybierzesz, będzie w dużej mierze zależało od osobistych preferencji. Oto rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:

 • Materiał - Unikaj skarpet wykonanych z bawełny, ponieważ bawełna zatrzymuje wilgoć i naraża Cię na większe ryzyko wystąpienia pęcherzy. Zamiast tego wybierz poliester lub nylon, albo wełnę merynosów, jeśli wolisz bardziej naturalne tkaniny. Te tkaniny są oddychające, odprowadzają pot i są trwałe.
 • Amortyzacja - Ukierunkowana amortyzacja na obszarach stóp, które są najbardziej narażone na uderzenia, jest niezbędna, aby uniknąć obciążeń i podrażnień.
 • Asymmetric Fit - Skarpety te zostały zaprojektowane tak, aby pasowały wyłącznie na lewą i prawą stopę. Oznacza to, że krój skarpety, amortyzacja i szwy są umieszczone dokładnie w tym samym miejscu, aby dopasować się do każdej stopy i sprawić, że bieganie będzie bardziej komfortowe.
 • Toe Socks - Toe Socks to skarpety, które mają oddzielne sekcje dla palców - trochę jak rękawiczki dla stóp. Choć wyglądają nieco dziwacznie, są naprawdę dobrym wyborem skarpety do biegania, ponieważ pomagają zmniejszyć szanse na pojawienie się pęcherzy między palcami, utrzymują stopy i palce w chłodzie i suchości, a także pozwalają na całkowicie nieograniczony ruch w stopach i palcach podczas biegu.
 • Technika dwóch skarpet - Jak sama nazwa wskazuje, technika dwóch skarpet to dosłownie noszenie dwóch par skarpet zamiast jednej. Chodzi o to, że wewnętrzna skarpeta pomaga zmniejszyć tarcie i powstrzymuje stopę od poruszania się, a zewnętrzna jest warstwą wodoodporną.
 • Kompresja - Większość skarpet do biegania jest zaprojektowana tak, aby delikatnie uciskać mięśnie. Poprawia to krążenie krwi, zmniejsza zmęczenie mięśni i wydłuża czas regeneracji. Musisz tylko wybrać skarpety kompresyjne do kostki, do połowy łydki lub do kolan, w zależności od swoich potrzeb jako biegacza.
 • Wodoodporne - Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje stopy były suche jak kość, wodoodporne skarpety są najlepszym rozwiązaniem. Składają się one z wielu warstw wodoodpornej membrany, która pomaga utrzymać wodę przed przenikaniem do stóp.

6. Przekąski

Jeśli jesteś na długim biegu, powiedzmy 10 mil lub więcej, musisz zacząć myśleć o tankowaniu. Niektórzy biegacze są zadowoleni z używania żeli i elektrolitów, jednak osobiście uważam, że są one zbyt chore i dlatego wolę zasilać się "właściwym" jedzeniem. Podczas biegania po mokrych szlakach musisz zastanowić się, jak przechowywać przekąski, aby nie zamokły. Rzeczy takie jak orzechy, suszone owoce, żelki itp. mogą być umieszczone w małych torebkach Ziploc, a następnie włożone do kieszeni wodoodpornej kurtki lub do kieszeni kamizelki hydracyjnej, jeśli ją nosisz. Unikaj przekąsek, które są zapakowane w papier lub karton, ponieważ będą one niezmiennie wilgotne, gdy będziesz chciał je zjeść.

7. Telefon

Piękno biegania po szlakach polega na tym, że pozwala uciec od telefonu na jakiś czas i niebo wie, że wszyscy moglibyśmy to zrobić. Jednak dla mnie bieganie bez telefonu jest tak samo zniechęcające jak bieganie nago. OK, może nie tak bardzo zniechęcające, ale pod względem bezpieczeństwa zdecydowanie czuję się mniej zagrożony jako kobieta samotnie biegająca, wiedząc, że mam telefon na mojej osobie. Oprócz elementu bezpieczeństwa, używam telefonu do śledzenia moich biegów, korzystania z map, sprawdzania czasu, a także do zatrzymywania się i robienia dziwnych selfie z biegu lub dwóch.

Tak więc, myślę, że ustaliliśmy, że prawdopodobnie będziemy mieć nasz telefon z nami, gdy biegniemy, co oznacza, że musimy pomyśleć o tym, jak zamierzamy powstrzymać go przed zamoczeniem. Chociaż większość smartfonów w dzisiejszych czasach jest stosunkowo wodoodporna, nadal potrzebują ochrony, zwłaszcza jeśli spodziewasz się być na deszczu przez dłuższy czas. Kieszenie są świetne, ale jeśli zostaniesz złapany podczas ulewy, kieszenie nie wystarczą. Zainwestuj w wodoodporne etui lub suchą torbę, aby zapewnić swojemu telefonowi optymalną ochronę przed żywiołami.

8. Buff

Jednym z najtańszych przedmiotów, które możesz kupić jako część swojego zestawu do biegania w mokrych warunkach jest buff. Zwany również gaitor szyi lub snood, buff jest w zasadzie rurka materiału, który jest noszony wokół szyi. I chłopiec potrzebujemy tego, kiedy pada deszcz, ponieważ z deszczem często przychodzi wiatr i zimne temperatury, a kiedy raz zmarzniesz, może być bardzo trudno rozgrzać się ponownie. Bufon zatrzymuje zimne bryzy i krople deszczu na szyi i dodaje kolejną warstwę ochronną do twojej zbroi biegowej na mokrą pogodę. Buffy są również świetne do wycierania deszczu z twarzy i oczu, a także, jakkolwiek ponuro to brzmi, są przydatne do wycierania nosa. Mam na myśli chodź, jak gdyby chusteczka będzie trwać 5 sekund w tego rodzaju pogody!

9. Ubrania do biegania na mokrą pogodę

Prawdopodobnie zaczniesz swój bieg czując zimno, ale nie potrwa długo, zanim się rozgrzejesz i będziesz zdesperowany, aby zrzucić kilka warstw. Ale oczywiście, jeśli pada deszcz, istnieje ryzyko, że będziesz przemoczony do skóry, jeśli zaczniesz zdejmować zbyt wiele. Mówiłem już o wodoodpornych kurtkach, ale co z resztą ubrań, które powinieneś nosić podczas biegów po mokrych szlakach?

Utrzymuj swoje ubrania do biegania tak lekkie, jak to możliwe i wybieraj rzeczy, które są wykonane z nylonu lub poliestru. Szukaj ubrań, które mają właściwości odprowadzania wilgoci. Będą one odprowadzać pot z ciała, zapobiegając w ten sposób nadmiernemu wychłodzeniu, a także sprawią, że ubrania będą lżejsze, ponieważ tkanina nie będzie wchłaniać niepotrzebnej wilgoci.

Bieganie w mokrą pogodę to przede wszystkim warstwy. Załóż wodoodporną warstwę zewnętrzną, a następnie warstwę pod spodem w postaci odprowadzającego wilgoć topu z długim rękawem, a następnie podtrzymującego biustonosza sportowego. Ciasno przylegająca odzież powinna zapobiegać otarciom i pomoże lepiej regulować temperaturę. Na koniec wybierz tkaninę, która szybko schnie, więc jeśli deszcz w końcu się rozpogodzi, to miejmy nadzieję, że Ty też szybko wyschniesz!

10. Światła / sprzęt odblaskowy

Teraz, gdy zegary poszły do przodu, jest to nieco mniejszy problem, jednak deszczowy dzień jest o wiele ciemniejszy i dlatego upewnienie się, że jesteś widoczny jest naprawdę ważnym czynnikiem do rozważenia podczas biegania po mokrym szlaku. Zawsze noś przynajmniej jeden element odzieży w jaskrawych kolorach, najlepiej z paskami odblaskowymi. Jeśli biegasz wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy poziom naturalnego światła jest niski, warto nosić lampkę, aby być dodatkowo widocznym, zwłaszcza dla kierowców, jeśli część Twojego biegu odbywa się po drogach. Osobiście wolę nosić lampkę na klatce piersiowej niż na głowie, ponieważ uważam, że oświetla ona drogę bardziej konsekwentnie i jest o wiele wygodniejsza. Chociaż jest to kłopotliwe do usunięcia, jeśli robi się gorąco i trzeba zdjąć warstwę odzieży. Jeśli biegasz z psem, powinieneś również pomyśleć o tym, jak dobrze jest on oświetlony. Mam czarnego Cockapoo, z którym regularnie biegam, a jeśli biegamy, gdy jest ciemniej, nosi on niebieską obrożę świetlną. Nazywam to jego obrożą disco, ponieważ całkowicie wygląda, jakby wychodził na szaleństwo, ale z pewnością wykonuje pracę!

Wniosek

Czy przekonałem Cię już, że bieganie w deszczu jest fajne? Jak mówi słynne powiedzenie: "Nie ma czegoś takiego jak zła pogoda, jest tylko nieodpowiednie ubranie". Bieganie po szlaku w mokrej pogodzie to przygoda. Dodaje zupełnie inny element do Twojego trailowego biegu. I tak, jest brudno, i błotniście, i mokro, i ślisko, i czasami zimno. Ale upewniając się, że jesteś wyposażony w odpowiedni sprzęt na mokrą pogodę, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wyszedł i zmierzył się z tymi technicznymi szlakami.

*Trenerzy Adidas podarowani w ramach współpracy.

Czy masz jakieś najlepsze wskazówki dotyczące biegania po mokrych szlakach?

Chętnie o nich usłyszę, więc skontaktuj się z nami:

Facebook - @thishealthyliving

Twitter - @ArtHealthLiving

Instagram - @arthealthyliving

Lub zostaw mi komentarz poniżej.

Autor Bio

Becky Stafferton jest pełnoetatowym twórcą treści i wydawcą internetowym. Nieustannie stara się promować realistyczny, zrównoważony i pozytywny obraz tego, jak prowadzić zdrowe życie. Kiedy nie pisze lub nie czyta swojego nastoletniego pamiętnika, można ją znaleźć popijającą Prosecco z butelki, biegającą po błotnistych kałużach, robiącą listy list, mającą stare dobre jęki, zajadającą się flapjackami, remontującą swój nowy dom na wsi i kucanie, jakby jej życie od tego zależało.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl