26 stycznia 2021 Udostępnij

Radykalnie zmieniaj sposób, w jaki się starzejesz

Aby zrozumieć, jak się starzejemy, musimy przyjrzeć się podstawowym procesom naszego ciała. Wraz z wiekiem, nasze ciała zwalniają. Bolą nas stawy, mięśnie się męczą, a sposób, w jaki śpimy i jemy zmienia się. Ale prawdziwi winowajcy tego, jak się starzejemy, leżą głęboko w naszych komórkach. Komórki są podstawą naszej biologii, a poprawa ich wydajności może być kluczem do odpowiedzi na fundamentalne pytanie: "Czy jest sposób, aby cofnąć zegar?".

Nie ma cudownych pigułek odwracających starzenie, ale naukowcy zaczęli badać konkretny organel w komórce, zwany mitochondrią. Badania pokazują, że robimy mniej mitochondriów w miarę starzenia się i przypisują dysfunkcje mitochondriów jako jeden ze znaków rozpoznawczych starzenia się. Być może pamiętasz mitochondria z liceum biologii. Te malutkie, ale potężne fabryki są odpowiedzialne za produkcję 90% energii Twojej komórki. Bez naszych mitochondriów nie istnielibyśmy jako złożone organizmy, którymi jesteśmy dzisiaj.

Ale mitochondria nie mogą wziąć na siebie całej winy. Za wewnętrznym funkcjonowaniem naszych mitochondriów kryje się kilka procesów, które sprawiają, że funkcjonują one prawidłowo. Jednym z nich jest krytyczny koenzym zwany NAD+.

Co to jest NAD+?

NAD+ funkcjonuje jako niezbędny mechanizm dostarczania komórki. Jeśli mitochondria są elektrowniami ogniwa, NAD+ działa jako wózki dostawcze, które wysyłają krytyczne zapasy w doku. Ich ładowność zapewnia zasoby potrzebne do utrzymania funkcji mitochondriów.

Niestety, istnieją dowody sugerujące, że wiek ma bezpośredni związek z naszymi poziomami NAD+. Badania przeprowadzone przez University of New South Wales wykazały, że poziom NAD+ spada o ponad 50% między 40 a 60 rokiem życia, a niski poziom NAD+ jest związany z nieefektywnością mitochondriów.

Na szczęście, dokument opublikowany w " Translational Medicine of Aging " pokazuje pozytywny potencjał wzrostu NAD+. Stwierdza się w nim, że "Uzupełnianie zasobów NAD+ może służyć jako potencjalna strategia terapeutyczna w zakresie starzenia się i wielu stanów chorobowych w celu poprawy jakości życia rosnącej populacji osób starszych".

Dlaczego więc po prostu nie weźmiemy więcej NAD+?

To nie jest takie proste, jak się spodziewaliśmy. NAD+ jest bardzo trudny do utrzymania w formie kapsułek i pojawiają się pytania o jego potencję jako suplementu. Cząsteczka szybko rozpada się pod wpływem światła i ciepła, a pod wpływem wody pogarsza się.

Nawet gdyby miała ona utrzymać swoją postać pigułki, Twój organizm nie wydaje się przyjmować NAD+ tak łatwo. Praca w Journal of Nutritional Science and Vitaminology pokazuje, że nasz proces trawienny rozpada się ustnie na powszechne prekursory NAD+, zanim komórki uzyskają szansę na jego wchłonięcie.

Aby uprościć ten proces dla naszego organizmu, badacze zbadali prekursory NAD+. Prekursory NAD+ istnieją już dziś w diecie podstawowej, bardziej powszechnie znanej jako witamina B3. Jednak większość dostępnej witaminy B3 występuje w postaci niacyny. Niacyna istnieje już od jakiegoś czasu, ale jej nieestetyczny objaw spłukiwania skóry rzucił wyzwanie badaczom, aby szukać gdzie indziej.

Rybozyd nikotynamidowy, aktywny składnik Tru Niagen®, jest nową formą witaminy B3, która wydaje się dawać Ci to, co najlepsze z obu światów. Nie tylko nie wywołuje ona objawów przemywania skóry, ale także podnosi poziom NAD+ skuteczniej niż inne witaminy B3.

Prowadzonych jest wiele badań dotyczących potencjalnego korzystnego wpływu rybozydu nikotynamidowego na wiele innych zagadnień zdrowotnych. A naukowcy zaczynają poszerzać możliwości włączania tego składnika do szerszych rozmów na temat utrzymania ogólnego dobrego samopoczucia w miarę starzenia się.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl