6 marca 2022 Udostępnij

Wyczerpujący przewodnik na temat działania akupunktury

Akupunktura to holistyczna metoda leczenia oparta na chińskiej praktyce liczącej 2500 lat. Polega ona na wprowadzaniu do ciała igieł, które uruchamiają określone punkty i pomagają w leczeniu różnych dolegliwości. Nacisk igieł, ich głębokość, wybór punktów itp. są oparte na konkretnych metodach leczenia problemów zdrowotnych.

Wiele osób korzystało z akupunktury, aby wyleczyć się z różnych problemów, takich jak lęki, depresja, alergie itp. Ludzie ci przysięgają nawet na skuteczność tej tradycyjnej metody leczenia.

Czy nie wzbudza to w Tobie ciekawości, by dowiedzieć się więcej o tej cudownej metodzie leczenia? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, to trafiłeś na właściwy artykuł. Zebraliśmy wyczerpujące informacje na temat akupunktury, aby pomóc Ci uzyskać szczegółowy wgląd we wszystko, co warto wiedzieć o tej tradycyjnej chińskiej metodzie leczenia.

A więc, czym jest akupunktura?

Akupunktura jest metodą leczenia opartą na medycynie chińskiej. Proces ten jest stosowany w leczeniu różnych form dolegliwości poprzez stymulowanie wybranych punktów skóry za pomocą igieł.

Jeśli zastanawiasz się nad inwazyjnością tej procedury, uspokój się. Zgodnie z wynikami badań ryzyko związane z akupunkturą jest znikome. Akupunktura jest zasadniczo metodą minimalnie inwazyjną, a jej celem jest jedynie stymulowanie obszarów skóry bogatych w nerwy.

Jednak wyjaśnienie, w jaki sposób akupunktura działa z naukowego punktu widzenia, jest nadal dość niejasne. Niektórzy twierdzą, że akupunktura polega na równoważeniu energii życiowej, podczas gdy inni uważają, że ma ona coś wspólnego z działaniem neurologicznym. Naukowcy i lekarze nadal sceptycznie podchodzą do skuteczności akupunktury.

Jak należy wykonywać akupunkturę?

Należy pamiętać, że akupunktura, choć bezpieczna, może być wykonywana wyłącznie przez specjalistów. Na przykład firma Morningside Acupuncture specjalizuje się w suchym igłowaniu, punktach spustowych, elektroakupunkturze i chińskim ziołolecznictwie. Na skuteczność akupunktury bezpośredni wpływ mają różne czynniki, takie jak:

  • Musi być ona wykonywana prawidłowo.
  • akupunkturę muszą wykonywać licencjonowani lekarze
  • Leczenie musi być przeprowadzane w przypadku konkretnych dolegliwości
  • W razie potrzeby skuteczniejsze jest leczenie skojarzone z chińskimi ziołami.

Zrozumieć, jak działa akupunktura

Zgodnie z konwencjonalną medycyną chińską, "yin" i "yang" to siły życiowe, które są odpowiedzialne za zdrowe życie. Siła życiowa, która przepływa przez nasze ciało, jest określana jako "qi" lub "chi". Równowaga pomiędzy "yin" i "yang" daje w efekcie harmonijną równowagę odpowiedzialną za zdrowie. Człowiek choruje, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi między nimi.

W ciele znajduje się 350 punktów akupunkturowych, które koncentrują się na meridianach, przez które przepływa "qi", czyli siła życiowa. Celem wkłuwania igieł w ciało jest doprowadzenie przepływu energii do właściwej równowagi.

Ważne jest, aby wiedzieć, że twierdzenia te nie są poparte dowodami naukowymi.

Proces akupunktury

Jeśli pacjent zdecyduje się na akupunkturę w związku z konkretną dolegliwością, musi umówić się na wizytę w celu przeprowadzenia zabiegu. Akupunkturzysta zaczyna od zbadania pacjenta. W zależności od oceny stanu pacjenta może on otrzymać zalecenie wykonania pojedynczego zabiegu na siedząco lub w ciągu kilku tygodni.

Zazwyczaj osoby cierpiące na schorzenia przewlekłe powinny poddawać się jednemu lub dwóm zabiegom tygodniowo przez kilka miesięcy. Można oczekiwać, że wyniki leczenia zaczną być widoczne po około ośmiu do dwunastu sesjach akupunktury.

Po dokonaniu oceny stanu zdrowia rozpoczyna się leczenie przy użyciu sterylnych igieł jednorazowego użytku.

W razie potrzeby akupunkturzysta zaleca leczenie skojarzone z chińskimi ziołami lub samodzielną pielęgnację.

Pacjent jest proszony o położenie się na wznak, na plecach lub na boku. Zależy to od punktów, w które wbijane są igły. Podczas wkłuwania igieł w skórę możesz odczuwać lekkie ukłucie lub mrowienie. Niektórzy odczuwają w tym czasie nawet lekki ból, który jednak szybko ustępuje. Cały proces jest stosunkowo bezbolesny.

Czasami konieczne jest leczenie za pomocą igieł podgrzewanych lub stymulowanych elektrycznie. Przed rozpoczęciem leczenia akupunkturzysta udzieli porady na ten temat.

Igły są wprowadzane i trzymane od pięciu do trzydziestu minut.

Co dzieje się w trakcie zabiegu?

Po zbadaniu stanu zdrowia pacjenta akupunkturzysta określa punkty, które będą odpowiednie do planowanego zabiegu. Pacjent zostanie poinformowany o miejscu zabiegu i o tym, czy nie trzeba zdjąć ubrania. W razie potrzeby pacjent zostanie poproszony o założenie ręcznika lub fartucha w celu przebrania się, a następnie położy się na wyściełanym stole.

Zabieg składa się z trzech etapów:

  1. Wprowadzanie igieł - akupunkturzysta wyznacza obszar leczenia i wprowadza igły w określonych punktach na różną głębokość. Ponieważ igły są bardzo cienkie, pacjent może nic nie poczuć. Niektórzy odczuwają lekki dyskomfort lub ból, gdy igły znajdą się na odpowiedniej głębokości. Podczas typowego zabiegu wprowadza się około pięciu do dwudziestu igieł.
  2. Podważanie igieł - lekarz może czasami delikatnie poruszać lub przekręcać igły po ich wprowadzeniu. Niektórzy stosują nawet ciepło i impulsy elektryczne. Praktyka taka jest powszechnie stosowana w łagodzeniu bólu.
  3. Usuwanie igieł - po około 10-20 minutach akupunkturzysta usuwa igły. Podczas usuwania igieł pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu.

Doświadczenia po akupunkturze

Niektórzy ludzie twierdzą, że po akupunkturze czują się uspokojeni lub zrelaksowani, podczas gdy inni czują się pełni energii.

Korzyści z akupunktury

Przeprowadzono kilka rodzajów badań na kontrolowanych grupach, aby sprawdzić skuteczność akupunktury. Jedno z badań wykazało, że akupunktura wydaje się skuteczna w przypadku pooperacyjnego bólu zębów, pooperacyjnych nudności i wymiotów oraz nudności i wymiotów związanych z chemioterapią. Konieczne jest jednak przeprowadzenie większej liczby badań w celu sprawdzenia skuteczności akupunktury w leczeniu:

  • bólów miesiączkowych
  • Dysentry
  • Łokieć tenisisty
  • wrzodów trawiennych
  • Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego
  • Astma
  • Ból przewlekły
  • Uzależnienie od narkotyków
  • Fibromialgia
  • Neuralgia
  • Poród indukowany
  • Przeziębienie i kaszel
  • Demencja
  • Zakażenie dróg moczowych
  • Gorączka krwotoczna

Wnioski końcowe

Akupunktura jest pseudonauką, ale zyskała dużą popularność jako alternatywna metoda leczenia wielu dolegliwości. Jest to starodawna, tradycyjna forma leczenia, a jej dziedzictwo można wiązać z kulturą chińską. Zrozumienie, jak działa proces akupunktury, pomaga lepiej zrozumieć cel i kierunek leczenia.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte na tym blogu pomogą Ci zrozumieć, jak działa akupunktura i jak może pomóc w leczeniu różnych problemów zdrowotnych.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl