29 sierpnia 2023 Udostępnij

Jak pomóc ukochanej osobie z zaburzeniami odżywiania?

Zmaganie się z zaburzeniami odżywiania jest traumatycznym i trudnym doświadczeniem. Jeśli obserwujesz bliską osobę cierpiącą na anoreksję, bulimię, napadowe objadanie się lub inne zaburzenie związane z jedzeniem, prawdopodobnie chcesz zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby jej pomóc.

Poniżej omówimy kilka sposobów, w jakie możesz pomóc bliskiej ci osobie cierpiącej na zaburzenia odżywiania. Zapoznaj się z kilkoma poradami i wskazówkami, jak możesz pomóc im poczuć się mniej samotnie.

Poszukaj informacji

Zaburzenia odżywiania nie są uniwersalne. Istnieje wiele różnych rodzajów i ważne jest, aby dowiedzieć się, z którym z nich zmaga się Twoja bliska osoba.

Samo zrobienie tego pokaże przyjacielowi, że zależy ci na tym, przez co przechodzi. Już sam ten gest pokazuje im, jak bardzo są dla ciebie ważni. Na poziomie praktycznym, sprawi to, że będziesz lepszym słuchaczem, gdy będą z tobą rozmawiać.

Jeśli nie wiesz, z czym konkretnie zmaga się twój przyjaciel, nie zmuszaj go do mówienia o tym. Dadzą ci znać, kiedy będą gotowi. Zamiast tego zdobądź szerszą wiedzę na temat zaburzeń odżywiania i dowiedz się o wspólnych zmaganiach, z którymi borykają się osoby z różnymi zaburzeniami.

Wysłuchaj ich zmagań

Podobnie jak w przypadku każdej choroby psychicznej, ważne jest, aby osoby z zaburzeniami odżywiania wiedziały, że nie są same. Ważne jest, aby ci, którym na nich zależy, poświęcili czas na wysłuchanie ich bez przerywania. Osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania prawdopodobnie mają wiele do powiedzenia.

Staraj się nie udzielać niechcianych porad ani nie próbuj rozwiązywać ich problemów. To zadanie dla profesjonalisty, a zła rada może przynieść więcej szkody niż pożytku. Unikaj także krytyki, ponieważ może ona sprawić, że ukochana osoba poczuje się winna swojego zaburzenia (lub tego, że ci się zwierzyła).

Nie udawaj, że znasz odpowiedzi, których nie znasz. Po prostu bądź przy ukochanej osobie. Niech wie, że jest ważna i nigdy nie będzie ciężarem.

Zachęcaj do skorzystania z profesjonalnej pomocy

Częścią pomagania komuś, kto zmaga się z trudnościami, jest znajomość własnych ograniczeń. Chociaż możesz zapewnić wsparcie i wysłuchać, nie możesz podać popartych naukowo strategii przezwyciężania zaburzeń odżywiania. Możesz chcieć, ale możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Profesjonalny zespół stojący za Virtue Recovery Eating Disorders twierdzi, że ośrodki leczenia zaburzeń odżywiania mogą zapewnić ukochanej osobie praktyczną pomoc, której Ty nie możesz. Eksperci w pełni rozumieją psychologię zaburzeń odżywiania i wiedzą, jak leczyć źródło problemu. Mają doświadczenie w pomaganiu ludziom i wprowadzaniu ich na drogę do wyzdrowienia.

Delikatnie poinformuj ukochaną osobę, że pomoc jest dostępna. Wskaż jej kierunek profesjonalnych zasobów, które mogą być pomocne. Sprawdź niektóre korzyści płynące z odwyku od zaburzeń odżywiania w Internecie i powiedz o nich ukochanej osobie, aby zrozumiała, że pomoc jest dostępna.

Ważne jest, aby zrobić to tylko wtedy, gdy ukochana osoba jest na to gotowa. Nie chcesz od razu mówić jej, by udała się na program terapeutyczny. Porozmawiaj o tym, gdy uznasz, że osoba ta rozumie, że jej zaburzenia odżywiania szkodzą jej i będzie otwarta na twoje rady.

Postaraj się poprawić ich samoocenę

Nie możesz pomóc w rozwiązaniu problemu zaburzeń odżywiania u ukochanej osoby. Nie ma cudownego "lekarstwa". Tylko profesjonalista może zaoferować praktyczną pomoc.

Jest jednak jeden sposób, w jaki możesz pomóc - zwiększając ich samoocenę.

Wiele osób z zaburzeniami odżywiania ma zły obraz ciała. Dysmorfia ciała może sprawić, że nawet najchudsze osoby poczują się grube i brzydkie. Jest to szczególnie prawdziwe w dobie mediów społecznościowych.

Powiedzenie drugiej osobie, jak piękna jest, może przejść długą drogę. Powiedz jej konkretne rzeczy, które uważasz za piękne. Jeśli kochasz ich oczy, daj im znać; jeśli ich włosy są w punkt, powiedz to.

Komplementy oparte na osobowości są nawet lepsze niż komplementy oparte na wyglądzie. Powiedz ukochanej osobie, jaką jest wspaniałą osobą i jak bardzo lubisz spędzać z nią czas. Poinformuj ją o cechach, które w niej podziwiasz, takich jak odwaga, życzliwość, pewność siebie lub inteligencja.

Nie koncentruj spotkań wokół jedzenia

Ludzie spotykają się w celach związanych z jedzeniem częściej niż im się wydaje. Wyjście na kolację, lunch, a nawet po prostu wpadnięcie do kawiarni to podstawowe elementy przyjaźni. Niestety, dla osób z zaburzeniami odżywiania zaproszenia te mogą być niezwykle stresujące.

Nie przestawaj ich zapraszać, gdy zdecydujesz się na jedzenie z grupą przyjaciół. Będą wdzięczni za zaproszenie. Nie chcesz, by czuli się wykluczeni.

Ale jeśli masz zamiar spędzać z nimi czas jeden na jeden, najlepiej będzie trzymać się aktywności niezwiązanych z jedzeniem. Oto kilka świetnych pomysłów:

  • Rozmowa w czyimś domu
  • Spacer po parku
  • Gra w minigolfa
  • Gra w kręgle
  • Wspólne oglądanie filmu
  • Wspólne zwiedzanie okolicy
  • Wycieczka na zakupy

Bądź kreatywny i próbuj nowych rzeczy!

Proponuj proste, zdrowe przepisy

Jeśli i tylko wtedy, gdy ukochana osoba Cię o to poprosi (lub powie, że chciałaby, abyś to zrobił), możesz zasugerować jej proste, zdrowe przepisy. Wiele osób z zaburzeniami odżywiania powoli zaczyna jeść. Kiedy postanawiają zacząć, często chcą szczególnie zdrowej żywności.

Zaproponuj proste owoce jako przekąski. Możesz powiedzieć im, jakie kombinacje owoców preferujesz. Warzywa i zdrowe dipy, takie jak hummus, również stanowią świetne przekąski, którymi można się dzielić.

Jeśli chcą pomysłów na posiłek, sałatki są zawsze dobrym punktem wyjścia. Coś ze szpinakiem lub kapustą w połączeniu z pysznym serem jest zawsze wspaniałe, zwłaszcza gdy posypie się je orzechami i suszoną żurawiną. Sok z cytryny stanowi świetną alternatywę dla wysokokalorycznego dressingu.

Upewnij się, że jest to wymagane przed wypróbowaniem. Nie próbuj udzielać bliskiej osobie wskazówek dotyczących jedzenia bez jej zgody. Może to sprawić, że poczuje się ona niekomfortowo, bezradna i winna, że rozmawia z tobą o swoich zmaganiach.

Pomóż ukochanej osobie z zaburzeniami odżywiania we właściwy sposób

Teraz, gdy znasz już kilka sposobów na wsparcie przyjaciela lub rodziny z zaburzeniami odżywiania, nadszedł czas, aby przygotować się do emocjonalnej pracy bycia czyjąś opoką. W końcu musisz zadbać o siebie, zanim będziesz mógł zapewnić wysokiej jakości wsparcie innym.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl