22 stycznia 2022 Udostępnij

5 najczęstszych kontuzji biegowych

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem biegania?

To świetny sposób, aby wyjść na zewnątrz i poczuć świeże powietrze w płucach, a jednocześnie wzmocnić swoje ciało i poprawić kondycję. Bieganie przynosi wiele korzyści zdrowotnych, o których zdecydowanie powinieneś się dowiedzieć, ale jednocześnie istnieją pewne obawy, na które należy uważać.

Przede wszystkim, można uzyskać obrażenia podczas biegania - jak można z każdej innej formy ćwiczeń, prawda. Niemniej jednak, kontuzje podczas biegania są bardziej powszechne, a to zazwyczaj dlatego, że ludzie nie noszą odpowiedniego sprzętu, zapominają o rozgrzewce i nie stosują odpowiedniej techniki biegu. Kiedy trzymasz się tych rzeczy, kontuzje są mniej powszechne. Mimo to warto wiedzieć, jakie są najczęstsze kontuzje biegacza, aby móc zaplanować zapobieganie im. Ponadto, jeśli niedawno zacząłeś biegać i czujesz ból gdzieś w ciele, być może ta lista pomoże Ci dowiedzieć się, jaki masz uraz.

Kolano biegacza (Runner's Knee)

Kiedy kontuzja zostaje nazwana po bieganiu, wiesz, że jest to powszechny problem, z którym borykają się ludzie. Zasadniczo, kolano biegacza odnosi się do bólu, który odczuwasz w okolicy kolana/ rzepki, zazwyczaj z przodu. Ból ten może dotyczyć tylko jednego kolana, ale zazwyczaj pojawia się w trakcie lub po biegu i utrzymuje się przez kilka dni. Kolano może być również bardzo sztywne, a ból nasila się, gdy wchodzisz na górę lub wykonujesz czynności obciążające staw, takie jak kucanie lub skakanie.

Zazwyczaj kolano biegacza leczy się poprzez odpoczynek i regenerację. Stosując się do programu rehabilitacji, możesz wykonywać ćwiczenia, które wzmacniają struktury wokół stawu kolanowego, zapobiegając jego dodatkowemu obciążeniu. Oznacza to, że kolana są mniej narażone na obciążenia podczas biegania, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu.

Zapalenie powięzi podeszwowej

Cierpisz z powodu bólu w stopie? Jeśli jesteś zapalonym biegaczem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na zapalenie powięzi podeszwowej. Jest to najczęstsza kontuzja stóp, którą łatwo zdiagnozować. W gruncie rzeczy problem ten wynika z tego, że dolna część stopy ulega zapaleniu i podrażnieniu. Tkanka w tym miejscu - zwana powięzią - jest poddawana zwiększonemu stresowi i obciążeniu, co oznacza, że ulega ona zaognieniu i staje się naprawdę bolesna. W związku z tym chodzisz z piekącym bólem w dolnej części stopy, który boli zawsze, gdy idziesz.

Rano uczucie to może być jeszcze gorsze, a im więcej biegasz, tym bardziej boli. Plantar fasciitis jest zwykle spowodowane przez niewłaściwe obuwie, które nie zapewnia wsparcia dla Twoich stóp, lub może być spowodowane płaskostopiem. Dzieje się tak dlatego, że w stopie nie ma łuku, który mógłby ją podeprzeć, więc powięź na spodzie jest bardzo obciążona. Lepsze obuwie lub wkładki mogą zapewnić większe wsparcie, zmniejszając obciążenie, jakiemu poddawana jest powięź.

Odpoczynek i regeneracja są również w porządku, ale powinieneś być gotowy do ponownego biegania z nowym sprzętem na nogach. Ponadto, niektórzy ludzie ze słabymi lub napiętymi łydkami mogą cierpieć na plantar fasciitis, więc poprawa tych kwestii może rozwiązać problem.

Shin Splints

Śmiesznie powszechna kontuzja, która może uniemożliwić Ci bieganie przez wiele tygodni, jeśli nie rozpoznasz jej wcześniej. Shin splints to ból, który zaczyna się w przedniej części dolnej części nogi, tuż wzdłuż kości goleni i mięśni. Również w tym przypadku przyczyną jest przede wszystkim niewłaściwe obuwie i zła technika biegu, które powodują zbyt duże obciążenie tkanek i więzadeł w podudziach. Przyczyną tego problemu może być również zbyt częste i zbyt intensywne bieganie.

Shin splints powodują tępy ból, który nasila się im więcej biegasz, a także mogą prowadzić do obrzęku w okolicy goleni. Ulgę może przynieść Ci oblodzenie goleni, ale najlepszym sposobem na odzyskanie sprawności jest odpoczynek i znalezienie odpowiedniego obuwia. Idealnym rozwiązaniem są buty do biegania, które zapewniają odpowiednią amortyzację i stabilność, a o tym, które buty są najlepsze, możesz przeczytać tutaj. Pamiętaj, aby dać odpocząć goleniom i obłożyć je lodem aż do ustąpienia bólu, a następnie powrócić do rutyny biegowej, uprawiając lekki jogging w nowym obuwiu.

Zapalenie ścięgna Achillesa

Urazy kostki są również dość powszechne podczas biegania, a zapalenie ścięgna Achillesa jest najczęstszym z nich. Dochodzi do niego, gdy ścięgno Achillesa ulega zapaleniu, zazwyczaj z powodu nadmiernego użytkowania. Może to prowadzić do bólu w tylnej części pięty i u dołu łydki. Nieleczony ból będzie się nasilał, aż w końcu może dojść do jego naderwania. Jeśli. Dojdzie do tego, konieczna będzie operacja.

Naturalnie chcesz tego uniknąć, dlatego musisz jak najlepiej zapobiegać i leczyć zapalenie ścięgna Achillesa. Jedynym sposobem leczenia jest odpoczynek i pozostawienie stanu zapalnego w spokoju. Możesz również chcieć zweryfikować swoją technikę biegania, ponieważ to właśnie ona może powodować dodatkowe obciążenie ścięgna i prowadzić do zapalenia.

Naciągnięcie ścięgna udowego

Podczas biegania można nadwyrężyć wiele mięśni, ale największą ofiarą jest ścięgno mięśnia szyjnego. Jest to masywny mięsień znajdujący się na spodzie uda, który pracuje bardzo intensywnie podczas biegu. Wiele osób ma napięte ścięgna, co oznacza, że naciągnięcie ścięgna jest bardzo możliwe podczas biegania.

Problem z naciągnięciem ścięgna jest taki, że dodatkowo osłabiasz mięsień, co zwiększa prawdopodobieństwo jego naderwania w przyszłości. Zapobieganie naciągnięciom ścięgna szyjnego polega na połączeniu rozciągania i wzmacniania mięśnia. Kiedy to robisz, mięsień nie jest napięty i jest wystarczająco silny, aby poradzić sobie z obciążeniami, na jakie narażasz go podczas biegu. Prawidłowa rozgrzewka przed biegiem również bardzo pomaga!

Jeśli niedawno zacząłeś biegać i odczuwasz ból za każdym razem, gdy wychodzisz na zewnątrz lub kończysz trening, może to być spowodowane jedną z tych kontuzji. Ci z Was, którzy myślą o bieganiu, powinni być świadomi tych urazów oraz tego, jak je diagnozować i im zapobiegać. To powinno pomóc Ci zacząć biegać bez ciągłego martwienia się o urazy.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl