10 maja 2021 Udostępnij

Jak sprawić, by Twój rytuał piękna był bardziej zrównoważony

Łatwo jest przyzwyczaić się do rutyny pielęgnacyjnej. Staje się ona nieodłącznym elementem każdego dnia; to czas, w którym wykonujesz bardzo potrzebną i zasłużoną pielęgnację siebie. Jednak wiedząc, jak wiele mogą dla Ciebie zrobić Twoje kosmetyki, warto zastanowić się, w jaki sposób Twoje podejście do pielęgnacji może mieć pozytywny wpływ na świat. Nie twierdzimy, że sposób, w jaki podchodzisz do pielęgnacji urody, może rozwiązać problem głodu na świecie. Jednak nawet niewielkie zmiany w sposobie, w jaki podchodzisz do swojego codziennego życia, mogą przyczynić się do poprawy zdrowia i dobrobytu naszej planety. Wybierając produkty kosmetyczne, możesz mieć pozytywny wpływ na środowisko, etykę i zrównoważony rozwój społeczny. Warto również zauważyć, że dokonywanie wyborów, które mają na uwadze środowisko, nie jest jedynie poważnym obowiązkiem; wprowadzenie do swojego życia działań przyjaznych dla środowiska może mieć również pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Jednak nie zawsze łatwo jest wiedzieć, od czego zacząć w tym obszarze życia. Mamy zamiar poprowadzić Cię przez kilka głównych obszarów, na których powinieneś się skupić. Na co powinieneś zwracać uwagę przy zakupie produktów? Gdzie możesz dokonać zmian, które będą miały znaczący i długotrwały wpływ?

Weź pod uwagę wpływ produktu

Jednym ze sposobów na to, aby Twoja pielęgnacja stała się bardziej zrównoważona, jest zbadanie wpływu wybranych przez Ciebie produktów na środowisko naturalne. Każdy z Twoich kosmetyków przechodzi przez proces produkcji, podczas którego może wyrządzić znaczne szkody środowisku naturalnemu. W związku z tym, powinnaś zwrócić uwagę na następujące elementy: Składniki Kombinacja substancji chemicznych i składników stosowanych w Twoich produktach może mieć znaczący wpływ na otaczający Cię świat. Chociaż niektóre składniki stosowane przez producentów kosmetyków są zakazane przez Food and Drug Administration (FDA), nadal istnieją pewne toksyczne elementy wykorzystywane w procesie produkcji, które nie podlegają tym wymogom, takie jak substancje rakotwórcze i niektóre formy formaldehydu. Unikanie tych produktów jest ważne nie tylko dla Twojego dobrego samopoczucia. Kiedy pozbywasz się kosmetyków zawierających toksyczne składniki, mogą one szkodzić środowisku, zanieczyszczać glebę i wodę, a nawet zostać nieumyślnie zjedzone przez zwierzęta. Internet jest tutaj Twoim przyjacielem; sprawdź, jakie składniki są powszechnie stosowane w Twoich produktach i jakie szkody mogą one powodować.

Zobacz promocje w decathlonie.

Opakowanie

Nawet jeśli składniki produktów kosmetycznych są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, nie oznacza to, że cały produkt jest ekologiczny. Jednym z najczęstszych sposobów, w jaki produkty kosmetyczne negatywnie wpływają na środowisko, jest ich opakowanie. Niektóre marki zaczynają wprowadzać zmiany w tym zakresie - L'Oreal i Unilever zobowiązały się do tego, że do 2025 roku 100% ich opakowań będzie nadawało się do ponownego użycia, napełnienia lub kompostowania. Jednak nie wszystkie firmy mają takie samo podejście i to Ty musisz wziąć odpowiedzialność za wybór produktów, które mają ekologiczne podejście do opakowań. Szukaj produktów, które mają minimalną ilość niepotrzebnych pudełek i torebek oraz symboli, które wskazują na możliwość recyklingu, a najlepiej kompostowania produktów.

Sprawdź wsparcie dla swojej marki

Zrównoważona pielęgnacja urody zależy nie tylko od tego, co robisz z produktami, ale także od działań firm, od których je kupujesz. Prawdopodobnie sama nie podejmujesz działań wątpliwych moralnie, ekologicznie czy społecznie. Jednak kupując od marek, które zachowują się źle, umożliwiasz kontynuację tych praktyk. Dlatego właśnie musisz zaangażować się w edukowanie siebie i swoich przyjaciół na temat tego, które marki powinieneś wspierać, a których nie. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest przeprowadzenie podstawowych badań. Zajrzenie na stronę internetową firmy jest dobrym początkowym krokiem do zrozumienia, jak bardzo są one przyjazne dla środowiska. Większość marek będzie miała informacje, które nakreślają ich wartości - szukaj zaangażowania w zrównoważone praktyki i materiały. Przejrzystość w zakresie testowania, produkcji i standardów zatrudnienia jest również dobrym znakiem; daje Ci to powód, by ufać, że nie ukrywają żadnych nielegalnych działań. Jednakże, oprócz podstawowych badań, równie ważne jest przyjęcie praktyki czujności. Bądź ostrożny w stosunku do firm, które po prostu używają przyjaznych dla środowiska haseł jako części swojego marketingu. We wszystkich branżach istnieje kultura "greenwashing" - firmy przedstawiają się jako zrównoważone marki, aby zyskać wiarygodność, ale za kulisami kontynuują działania, które są sprzeczne z ich ekologicznymi deklaracjami. Nie bierz ich twierdzeń za pewnik; poszukaj ich nieco głębiej. Sprawdź wiarygodne źródła informacji na temat ich działalności. Sprawdź, czy pozyskuje surowce z odnawialnych źródeł. Skorzystaj z witryn z recenzjami miejsc pracy, aby dowiedzieć się, jak traktują swoich pracowników.

Zminimalizuj swoją konsumpcję

Musisz wykazać się pewną dyscypliną, aby utrzymać poziom konsumpcji na minimalnym poziomie. Przyjmij ekonomiczne podejście do budżetowania zużycia produktów - nie bądź rozrzutny, stosując nadmierne ilości, i dokonuj nowych zakupów tylko wtedy, gdy kończy Ci się dany produkt. Jeśli to możliwe, inwestuj w pojedyncze produkty, które mają wiele zastosowań, a nie w kolekcje pojedynczych produktów. Zastanów się, jak zakup nowej linii kosmetyków Twojej ulubionej marki wpłynie na jakość Twojej pielęgnacji urody. Tak, dobrze jest kupować sobie ładne rzeczy, ale upewnij się, że zanim to zrobisz, weźmiesz pod uwagę swój wpływ na środowisko. Polowanie na nowe marki, które odzwierciedlają Twoje ideały środowiskowe i etyczne, to ważny krok. Nie oznacza to jednak, że powinieneś natychmiast wymienić wszystkie swoje produkty. W ten sposób tworzysz niepotrzebną ilość odpadów, które następnie trzeba będzie zutylizować. Używaj swoich obecnych produktów, jednocześnie analizując alternatywne opcje. To da Ci czas, aby naprawdę poświęcić się wystarczającej ilości badań i dyskusji z przyjaciółmi, które są potrzebne, aby wejść na pozytywną ścieżkę w kierunku Twoich celów zrównoważonego rozwoju.

Wnioski

Twoja codzienna pielęgnacja urody to nie tylko narzędzie służące Twojemu dobremu samopoczuciu, to także klucz do Twojego wpływu na środowisko, społeczeństwo i etykę. Podczas gdy zwracanie uwagi na materiały używane do produkcji kosmetyków oraz poziom ich konsumpcji są ważne, musisz także uważać na swoje relacje z markami. Poświęć czas na analizę problemów i poszukiwanie rozwiązań.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl