23 lutego 2023 Udostępnij

Poradnik zdrowotny: 4 Useful Pieces Of Advice From Sports Therapists (4 przydatne rady od terapeutów sportowych)

Czy szukasz sposobów na poprawę swojego zdrowia fizycznego? Chcesz wiedzieć jak zapobiegać kontuzjom i pozostać w najlepszej formie? Wtedy ten post na blogu jest dla Ciebie!

W tym poście będziemy dzielić się czterema radami od terapeutów sportowych, które mogą pomóc Ci pozostać zdrowym i sprawnym fizycznie. Poruszymy takie tematy, jak prawidłowe rozciąganie, odżywianie się dla energii i nawodnienie. Niezależnie od tego, czy jesteś weekendowym wojownikiem, czy profesjonalnym sportowcem, te wskazówki pomogą Ci osiągnąć najlepsze wyniki. Zaczynajmy!

Odpoczynek jest ważny

Kiedy coś Cię boli, trudno jest stać w miejscu, ale odpoczynek jest prawdopodobnie najważniejszym krokiem w zapobieganiu dalszym urazom. Ból mięśni, ścięgien i więzadeł oznacza, że coś jest nie w porządku. Jeśli zignorujesz ten drobny ból, może on przerodzić się w poważny problem. Odpoczynek daje organizmowi czas na wyleczenie - pozwala komórkom zregenerować się i odzyskać siły po aktywności lub statycznych pozycjach przyjmowanych w ciągu dnia. Nie tylko zapobiega to dalszym uszkodzeniom, ale także daje nam możliwość zbadania, co jest przyczyną naszego dyskomfortu: czy nasza postawa jest nieprawidłowa? Czy potrzebujemy ergonomicznych rozwiązań? Czy nasz poziom stresu jest zbyt wysoki? Poświęcenie czasu na rozwiązanie tych problemów sprawi, że przerywany ból mięśni stanie się przeszłością. Renomowany terapeuta sportowy w Horsham zauważa, że terapeuci sportowi poświęcają czas na zdiagnozowanie podstawowych przyczyn bólu, więc jest to dobra opcja, jeśli masz przewlekłe problemy. Dobrym pomysłem jest również robienie dni odpoczynku pomiędzy treningami, ponieważ daje to mięśniom i stawom czas na regenerację.

Lód może pomóc zmniejszyć stan zapalny

Zmagasz się z zapaleniem i opuchnięciem mięśni? Cóż, oblodzenie dotkniętego obszaru może pomóc zmniejszyć stan zapalny i obrzęk. Lód przez około 20 minut na raz może złagodzić niektóre z twoich dolegliwości i przyspieszyć proces regeneracji. Działa ono poprzez ograniczenie przepływu krwi do kontuzjowanego obszaru - zmniejszając zarówno obrzęk, jak i ból. Po upływie około godziny od oblodzenia kontuzjowanego miejsca, w razie potrzeby możesz ponownie zastosować lód. Należy pamiętać, że zbyt duże oblodzenie może spowodować dalsze uszkodzenie tkanki, dlatego po każdym zastosowaniu terapii zimnem należy się zrelaksować. Należy również pamiętać, że oblodzenie powinno być stosowane tylko w przypadku ostrego urazu - po 48 godzinach należy przejść na terapię ciepłem. Ciepło pomaga poprawić krążenie i elastyczność, co pozwala na bardziej efektywne gojenie.

Ciepło może złagodzić ból i napięcie

Jeśli cierpisz na chroniczny ból lub napięcie mięśni, nie zapomnij rozważyć terapii ciepłem jako możliwego rozwiązania. Choć zazwyczaj kojarzymy ciepło z uczuciem dyskomfortu w gorące dni, może ono być również skutecznym sposobem na złagodzenie dyskomfortu w ciele. Zanurzenie się w gorącej kąpieli może przynieść ukojenie napiętym mięśniom - podczas gdy poduszka grzewcza jest wygodnym sposobem na złagodzenie bólu i sztywności w różnych częściach ciała. Tak czy inaczej, stosowanie ciepła może pomóc Twoim mięśniom się zrelaksować i przyczynić się do zwiększenia komfortu i mobilności. Jeśli chodzi o stosowanie terapii ciepłem, ważne jest, aby zwracać uwagę na temperaturę. Zbyt duża ilość ciepła może uszkodzić skórę i pogorszyć dyskomfort, dlatego należy pamiętać o stosowaniu go przez krótki czas w komfortowej temperaturze.

Rozciąganie i masowanie może złagodzić ból

Kiedy masz do czynienia z bolesnym obszarem, może być trudno poruszać się jak zwykle. Rozciąganie i masowanie tego obszaru może pomóc złagodzić to napięcie i zachęcić do powrotu do wygodnego ruchu. Dzieje się tak częściowo dlatego, że działania te pomagają promować zwiększony przepływ krwi w dotkniętym obszarze - poprawiając krążenie i dostarczając składników odżywczych potrzebnych do leczenia. Jednak poprzez zwiększenie zakresu ruchu, działania te pomagają również utrzymać elastyczność stawów otaczających dotknięty obszar, zmniejszając szanse na dalsze urazy. Oczywiście, potrzeby każdego człowieka są inne, więc konsultacja z lekarzem przed wykonaniem jakiegokolwiek rozciągania lub masażu jest mądra.

Ból może być niezwykle osłabiający i sprawiać, że czujemy się mniej radośni w życiu. Ważne jest, aby dbać o siebie poprzez odpowiednią ilość odpoczynku, stosowanie zimnych lub ciepłych okładów w zależności od przyczyny bólu oraz wykonywanie lekkich ćwiczeń rozciągających lub masujących. Nie zapominaj o praktykowaniu mindfulness i głębokim oddychaniu podczas całego tego procesu. Te działania mogą pomóc Ci opanować poziom bólu i wrócić do cieszenia się życiem z jak największą werwą. Pamiętaj, że chociaż odpoczynek jest integralną częścią procesu leczenia, dobrze jest też trochę się poruszać, pamiętając, aby nie przesadzić. Ból może być trudny do pokonania, ale wiedza i dbanie o siebie są potężnymi narzędziami do radzenia sobie z nim. Ciągle ucz się o nowych strategiach radzenia sobie z bólem i upewnij się, że robisz wszystko, aby stworzyć środowisko, w którym czujesz się wspierany, masz dostęp do zasobów, które zaspokajają wszystkie Twoje potrzeby i masz czas dla siebie.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl