11 marca 2022 Udostępnij

Czy niebieskie światło wpływa na jakość Twojego snu?

Czy zdarza Ci się czuć się pełnym energii w pogodny, słoneczny poranek? Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest niebieskie światło emitowane przez słońce.

Prawdopodobnie kładąc się do łóżka, sięgasz po smartfon lub komputer. Niestety, ekrany tych urządzeń emitują niebieskie światło, które zakłóca naturalny cykl snu. Zmniejszenie ekspozycji na światło wieczorem, zwłaszcza na światło niebieskie, jest niezbędne, aby pomóc organizmowi naturalnie przygotować się do snu.

W jaki sposób niebieskie światło wpływa na sen?

Twoje oczy nie są w stanie skutecznie blokować światła niebieskiego. Dlatego prawie całe niebieskie światło przechodzi bezpośrednio do tylnej części siatkówki. Pomaga to Twojemu mózgowi w dekodowaniu światła jako obrazów.

Gdy oczy są wystawione na działanie wielu kolorów światła, kontroluje to rytm okołodobowy lub cykl snu i czuwania. Światło niebieskie ma większy wpływ na oczy niż inne kolory, ponieważ zaburza zdolność przygotowania do snu. Blokuje melatoninę - hormon, który powoduje senność.

Jeśli nie jesteś świadomy, oto kilka źródeł niebieskiego światła, z którymi możesz się zetknąć:

  • Monitory komputerowe
  • Żarówki fluorescencyjne
  • Systemy do gier
  • Żarówki LED
  • Smartfony
  • Tablety
  • Telewizory

Jak zminimalizować wpływ niebieskiego światła na oczy?

Okulary blokujące niebieskie światło: Tego typu okulary mają za zadanie chronić oczy poprzez odfiltrowanie niebieskiego światła HEV. Można kupić okulary na receptę lub bez recepty. Okulary te zmniejszają cyfrowe zmęczenie oczu i sprawiają, że czas spędzony przed ekranem jest znacznie bardziej komfortowy.

Należy ograniczyć korzystanie z ekranu na godzinę przed snem: Przypomina to godzinę policyjną, w której odkłada się wszystkie urządzenia elektroniczne na co najmniej godzinę przed pójściem spać. Wykonuj inne czynności, które pomogą Ci się wyciszyć, takie jak proste ćwiczenia, układanie puzzli lub czytanie książki.

Nowy Burger Drwala już dostępny w McDonald's!

Zmień ustawienia urządzenia: Jeśli odłożenie laptopa lub smartfona na bok jest niepraktyczne, można zmienić ustawienia urządzenia. Ustaw je na "tryb ciemny", "tryb nocny" lub inną opcję, która zmniejsza jasność ekranu. Jest to niewielka zmiana, która pomaga zmniejszyć narażenie na działanie niebieskiego światła.

Wymień żarówki: Żarówki z diodami elektroluminescencyjnymi (LED) emitują więcej niebieskiego światła niż żarówki fluorescencyjne. Dlatego wymień żarówki, jeśli używasz żarówek LED zamiast świetlówek, ponieważ emitują one mniej niebieskiego światła.

Aplikacje filtrujące niebieskie światło: Zainstaluj te aplikacje na ekranie komputera, tabletu i smartfona. Są one skuteczne, ponieważ filtrują większość niebieskiego światła i zapobiegają jego przedostawaniu się do oczu, nie wpływając przy tym na wyświetlanie obrazu na ekranie.

Zapewnij sobie odpowiednią ilość światła w ciągu dnia: Zaczynaj dzień od jasnego światła lub światła słonecznego, aby zwiększyć czujność i zdolność do czuwania. Nie martw się, jeśli musisz pracować w pomieszczeniach zamkniętych w pełnym wymiarze godzin. Gdy jest słonecznie, można umieścić komputer w pobliżu okna, a w ciągu dnia będzie można czerpać korzyści z niebieskiego światła.

Nawet w pochmurny dzień staraj się uzyskać trochę światła z zewnątrz, czyli więcej niż z ekranu komputera. Niektórzy ludzie szukają lightboxa w pochmurne dni lub w zimie. Kupując lightbox, należy wybrać taki, który ma szerokie spektrum światła: 2500-10 000 luksów.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl