29 czerwca 2022 Udostępnij

kosmetyki z cytryną

Dużą popularnością cieszą się również kosmetyki z cytryną.

Świeżo wyciśnięty sok z cytryny jest dobry dla skóry. Nawilża ją, przyspiesza jej regenerację, pomaga usunąć plamy i przebarwienia. Sok z cytryny świetnie nadaje się do płukania blond włosów, nadając im połysk i nawadniając je. Tonik z sokiem z cytryny rozjaśnia, oczyszcza i odświeża skórę. Badania wykazały, że sok z cytryny może przyspieszyć leczenie grzybicy skóry i opryszczki. Ma również doskonały wpływ antybakteryjny np. na trądzik Sok z cytryny można stosować w miksturach, które pomagają szybko i skutecznie wybielić zęby lub wzmocnić i odbarwić paznokcie.

Najpopularniejszym zastosowaniem cytryn jest gotowanie.

Można ją wykorzystać do wzbogacenia sałatek, ryb i owoców morza. Dodanie cytryny do ryby sprawia, że nieprzyjemny zapach znika. Cytryna jest często dodawana do napojów ze względu na swój cierpki smak. Polecamy lemoniadę z pomarańczy i odrobiną mięty. Sok z cytryny świetnie nadaje się do skrapiania jabłek, aby zapobiec ich ciemnieniu (idealny do szarlotki). Często dodaje się go do herbaty. Zawartość witaminy C w cytrusach jest jednak znacznie obniżona przez podgrzewanie. Ten popularny owoc świetnie nadaje się do marynat mięsnych, ponieważ zmiękcza mięso. Cytrynę można również wykorzystać w domowych przetworach, takich jak dżem. Oto przepis na dżem miodowy i dżem cytrynowy. Cytryna jest również kluczowym składnikiem ciast, np. babka cytrynowa jest orzeźwiająca. Tartą skórkę cytrynową można wykorzystać jako składnik kulinarny do ciast (np. babka cytrynowa), serników, deserów i lodów, które również można przygotować z tartą skórką cytrynową. Ze skórki cytrynowej można również przygotować własny likier cytrynowy. Dostępne są dwa przepisy na likier cytrynowy: jeden z liśćmi limonki kaffir, a drugi z włoskim Limoncello.

Kiszona cytryna to marokański specjał kulinarny, który nie występuje w Polsce, ale w Maroku. Jest to tradycyjny marokański składnik, który dodaje się do jagnięciny i sałatek. Jej intensywny, cytrusowy aromat nadaje potrawom słony, kwaśny smak.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl