4 lutego 2022 Udostępnij

Jak światło ultrafioletowe jest wykorzystywane w dezynfekcji i utrzymaniu higieny?

Dezynfekcja ultrafioletowa jest metodą dezynfekcji, która wykorzystuje światło ultrafioletowe o krótkiej długości fali (UV-C) do unieczynnienia mikroorganizmów lub zabicia ich poprzez zmianę ich DNA. Metoda ta uszkadza kwasy nukleinowe mikroorganizmów, aby zatrzymać ich ważne funkcje komórkowe.

Ultrafioletowe promieniowanie bakteriobójcze (UVGI), jak jest lepiej znane, jest wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu do oczyszczania wody, żywności i powietrza. Urządzenia UVGI wytwarzają silne światło UV-C, które sprawia, że środowisko, w którym są stosowane, staje się nieprzyjazne dla wirusów, pleśni, bakterii i tak dalej.

Lampy ultrafioletowe są używane jako skuteczna i wydajna metoda dezynfekcji od połowy XX wieku. Był on głównie stosowany w sektorze medycznym do sanitacji i sterylizacji obiektów medycznych.

Jak ultrafiolet jest używany do dezynfekcji

UVGI ma różne zastosowania w tak wielu branżach. Niektóre z nich obejmują: dezynfekcję lub oczyszczanie powietrza, dezynfekcję wody, dezynfekcję powierzchni itp.

Dezynfekcja powietrza

UVGI może być używane do dezynfekcji i oczyszczania powietrza. Powietrze w danym środowisku może być oczyszczone światłem ultrafioletowym poprzez długotrwałą ekspozycję na światło ultrafioletowe.

W latach 1930 i 1940 eksperymenty w szkołach publicznych w Filadelfii wykazały, że przenoszenie odry może być zredukowane wśród uczniów poprzez dezynfekcję powietrza. Naukowcy zastanawiają się również jak wykorzystać UVGI do zwalczania COVID-19.

Dezynfekcja za pomocą światła ultrafioletowego jest po prostu kwestią intensywności i czasu. Dlatego właśnie światło UV może nie być tak skuteczne w dezynfekcji ruchomego powietrza.

Jednakże, UVGI może być bardziej efektywne w dezynfekcji powietrza, jeżeli jest używane z systemem HVAC, aby wystawić więcej powietrza na działanie źródła UV.

Dezynfekcja wody

Lampy UV mogą być używane do dezynfekcji wody, a nawet do oczyszczania ścieków. Dezynfekcja wody za pomocą UV jest całkowicie wolnym od chemikaliów procesem dezynfekcji, ponieważ polega jedynie na wystawieniu wody na działanie promieni ultrafioletowych. Metoda ta nie wymaga dodawania żadnych chemikaliów do wody, więc może być bardzo bezpieczna i skuteczna w dezynfekcji wody.

Światło ultrafioletowe jest bardzo skuteczne w zwalczaniu organizmów takich jak Giardia czy cryptosporidium, które są odporne na chemiczne środki dezynfekujące. UV jest również używany do usuwania chloru i chloraminy z wody w procesie zwanym fotolizą.

Przykładem urządzenia do dezynfekcji wody jest Centrum Dezynfekcji Ultrafioletowej Wody Catskill Delaware w Nowym Jorku. Jest to największy zakład dezynfekcji wody na świecie, w którym każdego dnia uzdatnia się do picia 2,2 miliarda galonów wody.

Ultrafioletowe odkażacze do butów

Musisz już wiedzieć, że buty zazwyczaj stanowią idealne miejsce do rozmnażania się mikroorganizmów, które mogą powodować infekcje, takie jak stopa sportowca, itp. Te organizmy mogą prowadzić do śmierdzących stóp i innych infekcji grzybiczych lub bakteryjnych, i tak dalej.

Ultrafioletowe sanityzatory do butów to gadżety, które są skuteczne i efektywne w czyszczeniu, dezynfekcji i sanityzacji butów. Te gadżety zabijają mikroorganizmy, które mogą powodować śmierdzące stopy i inne niepożądane warunki stóp za pomocą światła UV. Badania wykazują, że ultrafioletowe urządzenia do dezynfekcji obuwia mogą zabić i zneutralizować szkodliwe, chorobotwórcze mikroorganizmy znajdujące się na podeszwach butów w 99 procentach.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa: Światło UV może być bardzo niebezpieczne, jeśli nie jest stosowane prawidłowo i z rozwagą. Światło UV może łatwo spowodować uszkodzenie skóry lub oczu. Zawsze unikaj bezpośredniego kontaktu z oczami lub skórą, gdy chcesz użyć odkażacza do butów UV. Upewnij się więc, że odkażacz do butów UV znajduje się w bucie, gdy światło jest włączone.

Dezynfekcja powierzchni/sprzętu

W dezynfekcji powierzchni, światło UV jest wystawiane na działanie powierzchni materiałów, przedmiotów itp. w celu zabicia mikroorganizmów, które znajdują się na tej powierzchni. Jest to popularne w służbie zdrowia, a nawet w innych sektorach do dezynfekcji powierzchni sprzętu, urządzeń, itp.

Dezynfekcja UV jest bardzo skuteczna i efektywna niż większość innych metod dezynfekcji.

Dezynfekcja UV nie pozostawia pozostałości lub wilgoci na powierzchniach, które mogą spowodować uszkodzenie dezynfekowanego materiału, tak jak mogłoby to zrobić mycie lub wybielanie.

Dezynfekcja żywności i napojów

Wiemy już, że światło UV jest skuteczne w dezynfekcji powierzchni i wody lub płynów. Tak więc, użycie światła UV w dezynfekcji żywności i napojów jest po prostu połączeniem dezynfekcji powierzchni i dezynfekcji wody/płynu.

Światło UV jest skuteczne w dezynfekcji materiałów używanych w zakładach produkcji żywności i napojów, które mogą być trudne do dokładnego wyczyszczenia przy użyciu innych metod. Na przykład, taśmy przenośnikowe mogą być dokładnie czyszczone i dezynfekowane za pomocą światła ultrafioletowego bez skracania żywotności sprzętu.

Istnieje kilka marek i modeli urządzeń do sanityzacji obuwia UV do wyboru na rynku. Najlepiej zdecydować się na modele, które posiadają torbę, dzięki czemu można umieścić buty w torbie podczas sanityzacji. Należy również rozważyć zakup modelu sanityzatora UV do butów, który posiada funkcję automatycznego wyłączania.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl