31 sierpnia 2023 Udostępnij

Zdrowe czy nie zdrowe? 5 polaryzujących produktów spożywczych

Niektóre pokarmy mają oczywiste korzyści zdrowotne, takie jak surowe owoce i warzywa. Inne pokarmy są wyraźnie niezdrowe, takie jak słodycze i potrawy smażone w głębokim tłuszczu. Jednak nie wszystkie produkty spożywcze są jednoznacznie jedne lub drugie. W rzeczywistości istnieją pokarmy, o których krążą sprzeczne opinie. Niniejszy post zawiera ocenę pięciu z tych kontrowersyjnych, polaryzujących produktów spożywczych.

Koktajle

Istnieją twierdzenia, że koktajle mogą pomóc w utracie wagi, a także twierdzenia, że mogą zachęcać do przybierania na wadze. Które z tych twierdzeń jest prawdziwe? Cóż, technicznie rzecz biorąc, oba są prawdziwe. Wszystko zależy od tego, co dodajemy do smoothie. Owoce, orzechy, nasiona i warzywa to składniki, które gwarantują zdrowy koktajl. Lody, soki owocowe, cukier i jogurty smakowe najlepiej stosować rzadko lub całkowicie ich unikać. Jeśli używasz smoothie w proszku, upewnij się, że wybrałeś zdrowe opcje. Unikaj gotowych smoothie, które są pełne dodanego cukru.

Batoniki granola

Batoniki granola są zwykle postrzegane jako zdrowa przekąska. Niestety, wiele z nich zawiera dodatek cukru i konserwantów, co doprowadziło do stwierdzenia, że są one tak samo niezdrowe jak śmieciowe jedzenie. Prawda jest taka, że niektóre batoniki są mniej zdrowe niż inne. Istnieje kilka bardzo zdrowych opcji batonów granola. Zawsze sprawdzaj zawartość cukru na opakowaniu - pojedynczy batonik granola nie powinien zawierać więcej niż 10 gramów.

Jogurt

Jogurty są doskonałym źródłem wapnia, który pomaga nam mieć zdrowe kości. Są również dobrym źródłem probiotyków, które są dobre dla naszych jelit. Jednak nie wszystkie jogurty są sobie równe. Niektóre z nich są bardzo bogate w cukier, co może niwelować niektóre korzyści zdrowotne. Powinieneś zatem poszukać opcji, które są zdrowe. Ogólnie rzecz biorąc, należy trzymać się jogurtów bez dodatków smakowych. Możesz sprawdzić kilka zdrowych opcji jogurtów tutaj.

Ciemna czekolada

Podczas gdy ogólnie przyjmuje się, że czekolada mleczna jest niezdrowa, istnieją sprzeczne opinie na temat ciemnej czekolady. Ciemna czekolada jest pełna składników odżywczych i przeciwutleniaczy, które mogą nawet obniżyć ryzyko chorób serca. Zwykle zawiera ona również znacznie mniej cukru niż czekolada mleczna i znacznie mniej kalorii, ponieważ nie zawiera tak dużo mleka. Niestety, niektóre ciemne czekolady próbują zamaskować gorzki smak ciemnej czekolady ogromnymi ilościami cukru, dlatego należy zachować ostrożność przy wyborze produktów. Szukaj tabliczek ciemnej czekolady, które zawierają nie więcej niż 4 gramy cukru.

Mięso roślinne

Coraz więcej z nas przechodzi na wegetarianizm i weganizm, aby ratować planetę i poprawić naszą dietę. Zazwyczaj wiąże się to z przejściem na mięso roślinne - ale jak zdrowe są te substytuty mięsa? Podczas gdy większość mięs pochodzenia roślinnego jest zdrowsza niż prawdziwe, niektóre są mniej zdrowe niż inne. Niektóre zawierają wysoki poziom tłuszczów nasyconych i soli. Na szczęście istnieje wiele zdrowych opcji, które nadal smakują równie dobrze - te mięsa roślinne są dobrą opcją.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl