19 listopada 2023 Udostępnij

Jak sadzić i uprawiać ogród gotowy na zimę

Gdy wkraczamy w chłodniejsze miesiące, a dźwięk deszczu staje się znajomym i kojącym szumem w tle, prawdopodobnie zastanawiasz się nad swoim zimowym ogrodem.

Zima przywodzi na myśl przytulne wieczory przy kominku z dobrą książką i miękkim kocem. Często pomijaną częścią zimy jest zachwycająca gama zimowych warzyw i ziół, które rozwijają się w hibernalnej pogodzie.

Ogród nie rośnie z dnia na dzień, więc najlepiej jest zacząć przygotowywać swoje zimowe uprawy przed nadejściem zimy. Czytaj dalej, aby odkryć cuda, które możesz wyplatać w swoim ogrodzie tej zimy, a my zbadamy, jak sadzić i uprawiać ogród gotowy na zimę:

Co uprawiać

 • Kapusta
 • Kalafior
 • Brukselka
 • Marchew
 • Burak
 • Bok Choy
 • Bób
 • Brokuły
 • Pietruszka
 • Seler
 • Groszek
 • Sałata
 • Cebula dymka

To tylko niektóre z warzyw, które można sadzić i uprawiać w ogrodzie zimowym. Warzywa korzeniowe, takie jak marchew, buraki, rzepa, pasternak, rzodkiewka, cebula i ziemniaki są odporne i stanowią podstawę zimowych potraw, takich jak zupy, gulasze i pieczenie. Sadzonki należy przerzedzać i regularnie podlewać.

Warzywa z rodziny kapustnych - kalafior, brokuły, brukselka, jarmuż, kapusta - mają tendencję do powolnego wzrostu, więc można je sadzić jako sadzonki późnym latem lub wczesną jesienią. Te warzywa, zwłaszcza kapusta, uwielbiają wilgotną glebę.

Rośliny liściaste, takie jak szpinak, sałata i rukola, lubią jesienną pogodę. Dopóki nie utworzą serca, liście można zbierać w razie potrzeby bezpośrednio z ogrodu. Sałaty z sercem zbiera się w całości. Zapewnij im dużo wody i bogatą glebę.

Gdzie uprawiać

Chociaż generalnie można sadzić i uprawiać wszystko, co się chce, niektóre warzywa preferują określony klimat. Na przykład subtropikalny klimat północnej Nowej Południowej Walii i południowo-wschodniego Queensland jest wspaniały dla warzyw korzeniowych, kapusty, sałaty, tymianku, rumianku, oregano i pietruszki.

W suchej, śródlądowej atmosferze na odludziu, dynia, karczoch, szparagi, bób i ziemniaki znajdują radość.

W Adelajdzie i Perth panuje klimat śródziemnomorski, idealny do uprawy pietruszki, szparagów, jarmużu, marchwi i sałaty.

Chłodny klimat w południowej Wiktorii i Tasmanii jest przyjazny dla szczypiorku, mięty, tymianku, buraków, groszku śnieżnego i pora.

Północne Queensland, Terytorium Północne i Australia Zachodnia mają wilgotny i suchy klimat tropikalny, który uwielbia bakłażan, ziemniak, pomidor, marchew, mięta i koper.

W umiarkowanej Wiktorii i przybrzeżnej Nowej Południowej Walii radość znajdują rumianek, kolendra, pietruszka, szparagi, rabarbar i kapusta.

Teraz, gdy już wiesz, co uprawiać, nadszedł czas, aby ubrudzić sobie ręce i uprawiać ogród!

Żegnaj lato

Nadszedł czas, aby pożegnać lato i przygotować ogród na chłodniejsze miesiące. Zbierz to, co możesz z resztek letniego ogrodu i kompostuj to, co nie nadaje się już do spożycia.

Z letnimi warzywami w lusterku wstecznym, odmłódź swój ogród świeżą glebą. Przetrząśnij obornik i kompost oraz dodaj obornik, ściółkę z trzciny cukrowej i wapno dolomitowe, aby wspomóc uprawy zimowe.

Czas sadzenia

Przed sadzeniem rozplanuj swój ogród. Postaraj się ustawić warzywa tak, aby każdego dnia miały od czterech do sześciu godzin słońca. Pamiętaj, aby w miarę możliwości zmieniać swoje uprawy - sadzenie tych samych rzeczy w tych samych miejscach każdego roku może zwiększyć ryzyko gromadzenia się chorób w glebie.

Jeśli sadzisz rośliny wcześnie, na przykład pod koniec lata lub na początku jesieni, wysiej je jako nasiona. Nasiona są bardziej opłacalne, a także oferują szerszą gamę warzyw. Jeśli zaczynasz w późniejszej części sezonu, zwłaszcza jeśli sadzisz wolno rosnące warzywa, kup sadzonki i posadź je bezpośrednio w ogrodzie.

Pielęgnacja

Ulewne deszcze zimą pomagają w podlewaniu roślin, ale nadal ważne jest, aby mieć na nie oko i upewnić się, że nie wysychają lub nie topią się w zbyt dużej ilości wody. Bardzo ważne jest, aby rośliny nie wyschły na etapie kiełkowania i sadzonkowania.

Dodatkową zaletą zimy jest mniejsza liczba szkodników, ale nie należy tracić czujności! Nie ma nic gorszego niż obudzenie się i odkrycie, że z cennej kapusty zostały tylko łodygi. Ważne jest, aby pozbyć się z ogrodu szkodliwych owadów bez szkody dla tych pożytecznych. Możesz przyciągnąć te pomocne owady do swojego ogrodu i dodać trochę pięknego koloru, sadząc nagietek, altówkę, bratki i alyssum wśród warzyw.

Aby uniknąć stosowania toksycznych pestycydów w ogrodzie, przygotuj własne lub podejmij inne środki, aby zapobiec inwazji ślimaków i gąsienic. Zbuduj fizyczną barierę wokół ogrodu lub zachęć "dobre" owady do zamieszkiwania grządek warzywnych. Modliszki i biedronki działają jak małe strachy na wróble lub strażnicy, broniąc ogrodu przed szkodliwymi owadami.

Zima może przynieść ze sobą powiew melancholii, ale jest też druga strona medalu. Prosta radość z pielęgnowania roślin w ostrym zimowym powietrzu i duma z tego, że nasiona i sadzonki zamieniają się w pożywne posiłki, które rozgrzewają dłonie i serce, naprawdę sprawiają, że ponure dni są tego warte.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl