21 kwietnia 2020 Udostępnij

Jak zaoszczędzić na codziennych zakupach?

Na codzienne zakupy można wydawać mniej, ale należy do tego podejść w odpowiedni sposób. Metod oszczędzania na codziennych zakupach jest mnóstwo. Można porównywać ceny poszczególnych produktów w różnych sklepach, przygotowywać listę najbardziej potrzebnych artykułów czy też sumować ceny zakupionych przez siebie produktów. Warto poznać te i inne metody oszczędzania na stałych, dokonywanych każdego dnia zakupach, na przykład promocji w sklepach, takich jak E.Leclerc, Auchan, Biedronka i inne.

Co wpływa na ceny artykułów spożywczych

W Polsce zaszło wiele pozytywnych zmian, mimo to prognozy przygotowywane przez ekspertów nie są zbyt optymistyczne. Ich zdaniem w najbliższym czasie czeka nas wzrost cen. Sytuacja na rynku żywności zależy od bardzo wielu elementów. Na ceny żywności duży wpływ mają warunki pogodowe. Ulewne deszcze, powodzie czy susza są powodem dużych zawirowań cenowych. Również warunki polityczne wpływają na ceny żywności. Ceny żywności w krajach Unii Europejskiej są w pewnym stopniu regulowane przez wspólną politykę. Na ceny żywności wpływają także stosunki Polski i Rosji oraz wprowadzone embargo.

zakupy w sklepie

Jak tanio kupować artykuły spożywcze?

Codzienne wydatki na żywność w dłuższym czasie stanowią poważną pozycję w domowym budżecie. Wydatków tych jednak nie unikniemy. Produkty spożywcze są artykułami pierwszej potrzeby, bez jedzenia nie można żyć. Na rozrywkę czy niektóre sprzęty domowe możemy w ogóle nie wydawać pieniędzy, wydatków na żywność nie wyeliminujemy. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko nauczyć się dokonywać tych zakupów rozsądnie i w korzystnej cenie. Często wydajemy więcej tylko dlatego, że jesteśmy nierozsądni. Oszczędzanie na jedzeniu nie musi oznaczać zaciskania pasa. Możemy kupować więcej żywności płacąc za to mniej. Sporządzenie listy zakupów i jej przestrzeganie w sklepie to pierwsza zasada, którą powinniśmy się kierować, jeśli chcemy oszczędzać na codziennych zakupach. Zasadą tą kierujmy się szczególnie na zakupach w supermarketach.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl