15 czerwca 2022 Udostępnij

Jak zadbać o swoje zdrowie duchowe

Wszyscy wiemy, jak ważne jest dbanie o nasze zdrowie fizyczne, a dbałość o zdrowie psychiczne stała się w ostatnich latach również istotna. Te aspekty naszego samopoczucia są kluczowe i powinniśmy zwracać na nie baczną uwagę, ale wiele osób zaniedbuje swoje zdrowie duchowe.

Nasze duchowe ja również potrzebuje pielęgnacji, co oznacza pozostawanie w ścisłym związku z naszą wiarą, wzrastanie i uczenie się w naszych duchowych podróżach oraz po prostu życie w sposób bardziej świadomy i zgodny z naszymi przekonaniami i wartościami.

Oto pięć sposobów, w jaki możesz dbać o siebie każdego dnia.

Czytaj codziennie

Czytanie jest ważną częścią łączenia się z wiarą, uczenia się więcej i nawykowego dbania o swoje zdrowie duchowe. Możesz studiować Biblię (lub teksty religijne jakiegokolwiek wyznania), czytać codzienne dewocjonalia lub nawet korzystać z innych form treści, takich jak duchowe podcasty.

Poszukaj książek z Wydawnictwa Zielonoświątkowego, które twoim zdaniem mogą ci pomóc w twojej osobistej podróży z Bogiem, znajdź kurs studiowania Biblii, który poprowadzi cię przez Słowo, lub poświęć czas na szukanie treści cyfrowych, które zasilą twoją duszę.

Ustal rutynę modlitwy

Rutynowa modlitwa pomoże ci zbudować bliską relację z Bogiem, która powinna stanowić fundament twojej wiary. W taki sam sposób, w jaki rozmawiasz codziennie z partnerem lub bliskim przyjacielem, rozmowa z Bogiem powinna być częścią twojego codziennego życia.

Możesz zbudować ten nawyk poprzez ustalenie rutyny porannej modlitwy lub czegoś podobnego wieczorem, po pracy. Kiedykolwiek masz czas (lub możesz go wygospodarować) poświęć 10-20 minut, aby usiąść w ciszy i podziękować Bogu za błogosławieństwa oraz poprosić Go o czuwanie nad Twoim dniem.

Pracuj nad uważnością

Żyjemy w zabieganym wieku, pełnym rozproszeń i niezliczonych rzeczy zabiegających o naszą uwagę. Walka z tym sposobem myślenia może nie wydawać się duchową praktyką, ale życie w chwili obecnej i pełne połączenie z każdą czynnością, w której bierzesz udział, może naprawdę połączyć cię z samym sobą i twoim większym celem.

Spróbuj praktykować uważność tak często, jak to możliwe - możesz rozważyć zastosowanie medytacji, aby poprawić tę umiejętność.

Służ innym

Koncepcja duchowej wspólnoty nie zaczyna się i nie kończy na odwiedzaniu kościoła w niedzielne poranki. Ważne jest również służenie innym poprzez angażowanie się w jakiś sposób w swoją społeczność.

Znajdź lokalną organizację charytatywną, której możesz pomóc, lub zaangażuj się w coś tak prostego, jak pójście na spacer raz w tygodniu ze starszym sąsiadem, a następnie podzielenie się filiżanką herbaty. Służenie innym nie musi wiązać się z wielkimi czynami lub dużą ilością pieniędzy - proste akty dobroci i cotygodniowe zobowiązania sprawią, że świat się zmieni.

Więcej wychodzić na zewnątrz

Rodzina, guru od fitnessu i mistrzowie medytacji zapewne powtarzali ci niezliczoną ilość razy, że powinieneś skorzystać z tej rady.

Spędzanie czasu na łonie natury ma daleko idące korzyści, które wykraczają poza zdrowie duchowe - będzie to korzystne dla twojego zdrowia psychicznego i fizycznego również, ale łączenie się z Bogiem u jego korzeni czyni cuda dla duszy.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl