8 maja 2022 Udostępnij

Bezdech senny - jak może pomóc lekarz stomatolog

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się obudzić w środku nocy, gdy chciałeś zaczerpnąć powietrza? Jeśli tak, być może cierpisz na bezdech senny, zaburzenie snu powszechnie występujące wśród Amerykanów. Niektóre badania wskazują, że obecnie ponad 20 milionów Amerykanów zmaga się z tym zaburzeniem.

Choć jest to powszechne, nie należy traktować tego problemu lekceważąco. Niewystarczająca ilość snu może mieć ogromny wpływ na codzienne życie, co może prowadzić do urazów podczas wykonywania nawet najprostszych czynności. Na szczęście istnieje stomatologiczny sposób leczenia bezdechu sennego, który pomoże Ci spać jak dziecko. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czytaj dalej.

Co to jest bezdech senny?

Osoby cierpiące na bezdech senny przestają oddychać na kilka sekund podczas snu, co może prowadzić do chrapania i uczucia, jakby się dusiły. W większości przypadków takie zatrzymanie oddechu budzi je, co prowadzi do bezsennych nocy. Choć brak wystarczającej ilości snu sam w sobie jest dość poważnym problemem, nie jest to jedyne zagrożenie.

Takie przerwy w oddychaniu powodują, że do mózgu dociera mniej tlenu, co przy ciągłym występowaniu może obciążać inne narządy, takie jak serce i płuca. Dlatego właśnie, jeśli znajdujesz się w pobliżu, koniecznie skorzystaj z najlepszego leczenia bezdechu sennego w Scottsdale, aby szybko uporać się z tym problemem. Najlepsi specjaliści stomatolodzy pomogą Ci sprawić, że to zaburzenie snu stanie się przeszłością.

Dwa rodzaje bezdechu sennego

Istnieją dwa rodzaje bezdechu sennego: OSA (obturacyjny bezdech senny) i CSA (centralny bezdech senny). OSA jest typem bardziej powszechnym. Charakteryzuje się tym, że podczas oddychania we śnie część jamy ustnej zapada się. Na przykład język może wpaść do gardła, zatrzymując przepływ powietrza, a przegroda nosowa może go blokować. Ten rodzaj bezdechu sennego może być leczony przez stomatologów specjalizujących się w leczeniu zaburzeń snu.

Z drugiej strony CSA jest bardziej złożonym zaburzeniem wynikającym z problemów neurologicznych, w którym mózg przestaje wysyłać sygnał do oddychania. Aby dowiedzieć się, z którym z nich masz do czynienia, należy postawić właściwą diagnozę za pomocą badania snu i innych odpowiednich metod diagnostycznych.

Jak bezdech senny wpływa na zdrowie?

Bezdech senny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia różnych długoterminowych problemów zdrowotnych, które wpływają zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Niektóre badania wskazują, że osoby cierpiące na ten rodzaj zaburzeń snu są prawie dwa razy bardziej narażone na wysokie ciśnienie krwi niż osoby bez tego schorzenia. W rezultacie są one także bardziej narażone na choroby serca i zaburzenia psychiczne, takie jak choroba dwubiegunowa, depresja i mania.

Nieleczona choroba może prowadzić do chronicznego zmęczenia, co z kolei zwiększa ryzyko urazów podczas pracy i prowadzenia samochodu. Konsekwencje takich zdarzeń mogą być poważne, a nawet śmiertelne.

Dentyści mogą pomóc w leczeniu bezdechu sennego

Aparaty ustne zostały opracowane przez specjalistów z dziedziny stomatologicznej medycyny snu jako nowatorska metoda leczenia bezdechu sennego. Aparat ortodontyczny to starannie zaprojektowany kawałek tworzywa sztucznego, który umieszcza się w ustach przed snem, podobnie jak ochraniacz na zęby lub retainer.

Nie ma obaw, że aparat nie będzie prawidłowo dopasowany, ponieważ jest on wykonywany na zamówienie dla jamy ustnej każdego pacjenta. Aparaty do repozycjonowania żuchwy i aparaty utrzymujące język to dwa najpopularniejsze rodzaje aparatów dostępnych obecnie na rynku. Stomatolog poinformuje Cię, jakiego rodzaju wypełnienia potrzebujesz, w oparciu o szczegółową charakterystykę Twojego problemu.

Aparat ortodontyczny do repozycji żuchwy

Aby utrzymać ciągłą pracę płuc podczas snu, aparat do repozycji żuchwy działa poprzez przesunięcie dolnej szczęki do przodu. W dziedzinie stomatologicznej medycyny snu są one najbardziej popularną metodą leczenia.

Aparat ortodontyczny podtrzymujący język

Aparat ustny przytrzymujący język jest idealny dla osób, których język blokuje drogi oddechowe i utrudnia oddychanie. Dzięki temu urządzeniu nie będzie już problemu z utrzymaniem języka w miejscu podczas snu.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl