16 lipca 2021 Udostępnij

Dlaczego ołów w wodzie z kranu powinien wzbudzić Twój niepokój?

Sama myśl o ołowiu w wodzie z kranu powinna być dla każdego wystarczającym powodem do niepokoju. Ołów jest jednym z najgorszych zanieczyszczeń, które mogą być obecne w wodzie pitnej. Jego skutki zdrowotne są tak poważne, że chcesz się upewnić, że usuwasz każdą ostatnią cząstkę ołowiu ze swoich zasobów wodnych tak szybko, jak to możliwe. Istnieje kilka sposobów, w jaki ten niebezpieczny metal ciężki może dostać się do wody. Na szczęście, istnieje również kilka sposobów na usunięcie ołowiu. Jeśli ten temat nie jest dla Ciebie zbyt ciężki, kontynuujmy!

Jak ołów dostaje się do wody?

Oczywiście, nikt nie zamierza celowo dodawać ołowiu do wody. Jeśli tak by się stało, musiałbyś zadzwonić na policję. W rzeczywistości istnieją dwa sposoby, w jakie ołów może być łatwo obecny w miejskich zasobach wody. Kiedyś używano ołowiu w systemach hydraulicznych - W pewnym okresie większość rur hydraulicznych była wykonana z ołowiu. Reszta była wykonana głównie z miedzi - Jednak te miedziane rury muszą być lutowane razem. I zgadnij co? Lut zawierał kiedyś dużo ołowiu. Nowoczesne prawa i przepisy zakazały stosowania takich materiałów, ale wiele z nich nadal jest w użyciu. Istnieją również pewne obszary, w których ołów może dostać się do systemu wodnego w sposób naturalny. Będąc dość powszechnym elementem, naturalne skażenie ołowiem może również wystąpić. W jaki sposób? Gdy woda wchodzi w kontakt ze złożami ołowiu w ziemi, rozpuszcza jego niewielkie ilości.

Wpływ ołowiu w wodzie wodociągowej na zdrowie

Istnieje wiele powodów, dla których organy regulacyjne zakazały stosowania ołowiu w instalacjach wodno-kanalizacyjnych. Jest on związany z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym m.in:

  • Ból brzucha
  • Zaparcia
  • Częste bóle głowy
  • Ciągłe zmęczenie i osłabienie
  • Utrata apetytu
  • Utrata pamięci
  • Ostateczna śmierć

Co więcej, istnieje wiele dowodów na to, że ołów powoduje uszkodzenia mózgu. Tak, ludzie pili z ołowianych pojemników przez tysiące lat tylko po to, aby dowiedzieć się, że jest on toksyczny. Innym problemem związanym z ołowiem jest to, że jego toksyczne działanie nie jest oczywiste na początku. Dopiero przy długotrwałej ekspozycji zaczyna się objawiać poważna szkoda. Ołów może osłabić lub wyłączyć nerwy, które łączą się z mózgiem. Dlatego uszkodzenie nerwów jest kolejną długoterminową konsekwencją narażenia na działanie ołowiu. Co najgorsze, dzieci są najbardziej narażone na ten rodzaj zatrucia. Jeśli matka jest narażona na działanie ołowiu, uszkodzenia są przenoszone również na płód. To spowodowało, że wiele dzieci urodziło się niepełnosprawnych.

Czy masz ołów w swojej wodzie?

Zanim zaczniesz się martwić o ołów w wodzie z kranu, musisz dowiedzieć się, czy rzeczywiście występuje on w twoich zasobach wodnych. Przede wszystkim, jeśli rury w Twoim domu zostały zainstalowane lub wymienione po 1986 roku, powinny być wolne od ołowiu. Jeśli chodzi o rury podziemne, które doprowadzają wodę do Twojego domu, historia jest taka sama. Jeśli zostały one wyprodukowane przed 1986 rokiem, istnieje duża szansa, że zawierają pewien stopień ołowiu. Jeśli nie, powinny być wolne od ołowiu.

W jaki sposób ołów jest usuwany z wody?

Jeśli Twoja woda zawiera niedopuszczalne ilości ołowiu, musisz podjąć natychmiastowe działania. Po pierwsze, chcesz ustalić, czy rury są źródłem skażenia. Jeśli tak jest, trzeba będzie je wymienić. A żeby być po bezpiecznej stronie, należy wymienić wszystkie rury w domu. Według Water Masterz, jeśli uważasz, że ołów pochodzi z rur, które są na zewnątrz domu, to masz ogromny problem na rękach. Filtr odwróconej osmozy jest w stanie usunąć większość (jeśli nie wszystkie) ołowiu, więc jest to opcja top-tier. Jednak jednostki destylacyjne i specjalne jednostki filtrujące są również dość skuteczne. Te dwa ostatnie mają tendencję do być dużo tańsze niż jednostki odwróconej osmozy, co czyni je dobrą opcją dla ludzi w budżecie.

Płukanie rur

Przepłukiwanie rur jest tymczasowym środkiem, który możesz zastosować, aby usunąć większość ołowiu z wody na razie. Działa to w następujący sposób: Ołów jest niezwykle ciężką substancją, dlatego też zbiera się w dolnych częściach rur. Większość zlewów ma pod sobą zagięcie w kształcie litery U, w którym znajduje się najwięcej ołowiu. Puszczanie wody przez 2-5 minut powinno wypłukać większość ołowiu, sprowadzając go do znośnego poziomu. Następnie można wypełnić kilka dzbanków, aby nie trzeba było przechodzić przez ten proces za każdym razem, gdy chcesz trochę wody. Jednak nie będziesz w stanie korzystać z gorącej wody. Gorąca woda rozpuszcza znacznie więcej ołowiu niż zimna woda, więc unikać go za wszelką cenę.

Wniosek

Ołów w wodzie pitnej musi być usuwany za wszelką cenę. W przeciwieństwie do większości zanieczyszczeń, ołów jest znany z ogromnego wpływu na mózg, a przy długotrwałym narażeniu na wysoki poziom ołowiu, osoba może cierpieć z powodu nieodwracalnego uszkodzenia układu nerwowego - przerażająca myśl. Istnieją nawet przypuszczenia, że ludzie niektórych starożytnych cywilizacji mogli popaść w obłęd w wyniku niezamierzonego zatrucia ołowiem. Nie dziękuję!

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl