13 grudnia 2022 Udostępnij

5 wskazówek, jak zdrowo się odżywiać w czasie wakacji

Święta to czas świętowania, spotykania się z bliskimi, delektowania się jedzeniem i piciem przy ożywionej rozmowie. Okres świąteczny jest pełen radości i trudno jest zrezygnować z ulubionych tradycji rodzinnych, takich jak jedzenie ciasteczek z cukrem w dużych ilościach w Wigilię w oczekiwaniu na Świętego Mikołaja. Wyzwaniem może być także podróżowanie od jednej rodziny do drugiej bez przejadania się lub poczucia przytłoczenia wszystkimi pysznymi potrawami. Jak więc jeść zdrowo, ciesząc się jednocześnie z sezonu świątecznego? W tym artykule poznasz kilka wskazówek i trików, jak zdrowo się odżywiać podczas pracowitego sezonu wakacyjnego.

Jedz z umiarem

Wakacje to czas radości, a jedzenie i picie to sposób, w jaki wiele osób świętuje ze sobą. Jedząc z umiarem, nadal możesz cieszyć się słodyczami i innymi przysmakami. Inną dobrą zasadą jest jedzenie mniejszych porcji, z większą częstotliwością i na mniejszym talerzu. Możesz mieć wrażenie, że przez cały czas trwania imprezy tylko jesz, ale jedzenie mniejszych porcji częściej pomoże Ci poczuć się sytym podczas imprezy, dzięki czemu nie będziesz już odczuwać potrzeby spożywania dużych porcji podczas posiłków.

Dodaj więcej warzyw do talerza

Dietetycy zalecają dodawanie do talerza warzyw, orzechów i innych rodzajów chudego białka, a nie słodzonych ciastek i innych produktów o wysokiej zawartości węglowodanów. Zachęci Cię to do spożywania świeżych produktów, a mniej przetworzonych, które zostały wystawione do podziału. Po zjedzeniu talerza ze zdrowymi produktami, daj sobie 10-15 minut zanim sięgniesz po więcej jedzenia lub po słodki przysmak. Ten krótki czas pozwoli Twojemu mózgowi dogonić żołądek i dać mu znać, że jest najedzony. Może się okazać, że po odczekaniu kilku minut nie będziesz mieć już ochoty na jedzenie.

Pij wodę

Większość ludzi ma trudności ze spożywaniem zalecanej ilości wody każdego dnia. Wypijanie 8 szklanek wody w normalny dzień może być trudne, ale w czasie wakacji jest to szczególnie ważne, ponieważ musisz być nawodniony, ponieważ prawdopodobnie będziesz podróżować, mniej spać i częściej kontaktować się z ludźmi. Spożywając wodę, wypłukujesz toksyny z organizmu i pomagasz swojemu ciału poczuć sytość.

Unikaj chodzenia na imprezy głodnym

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie przejadania się na imprezie jest zjedzenie małego posiłku przed wyjściem z domu. W ten sposób unikniesz objadania się ulubionymi smakołykami na imprezie lub przejadania się z powodu braku jedzenia przez cały dzień. Inną korzyścią z przekąski przed wyjściem na imprezę jest to, że będziesz zaskoczony, jak twój umysł skupi się na rozmowie z przyjaciółmi i rodziną, zamiast myśleć o jedzeniu.

Zgłoś się na ochotnika, by przynieść swoje ulubione zdrowe danie

Jednym z najlepszych sposobów na przejęcie kontroli nad sytuacją jest zgłoszenie się na ochotnika do przyniesienia jednego ze swoich ulubionych zdrowych dań na imprezę świąteczną. W ten sposób dowiesz się o jednym zdrowym daniu, które będzie serwowane, i będziesz mógł wybrać, co przynieść! Dzielenie się to troska, a jednym ze sposobów na szerzenie radości jest dzielenie się ulubionym przepisem z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli nie jesteś pewien, jakie zdrowe danie świąteczne powinieneś przynieść na następne uroczyste spotkanie, skorzystaj z aplikacji DishQuo. Niezależnie od tego, czy używasz jej do codziennego planowania posiłków, czy jesteś nowym użytkownikiem, aplikacja DishQuo jest pełna pysznych, kreatywnych i łatwych do wykonania przepisów, które zadowolą każdego głodnego gościa.

Powyższe wskazówki mogą pomóc Ci w utrzymaniu zdrowego odżywiania podczas wakacyjnego zgiełku, ale możesz też zrobić kilka innych rzeczy, aby nie stracić koncentracji na swoich celach. Zachowaj normalną rutynę, nadaj priorytet ćwiczeniom i postaraj się znaleźć zajęcia, które nie będą skupione wokół jedzenia i picia. Pamiętając o tych wskazówkach podczas wakacji z przyjaciółmi i rodziną, będziesz w stanie zdrowo się odżywiać i pozostać konsekwentnym w swoich wyborach dotyczących stylu życia.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl