24 lipca 2021 Udostępnij

8 znaków, że Twój dom potrzebuje filtra do wody

Domowy filtr do wody często staje się koniecznością, ponieważ jakość wody dostarczanej ludziom drastycznie spada na całym świecie. Nie oznacza to jednak, że każdy dom potrzebuje takiego filtra do wody. Ale potem znowu, jak można określić, czy twój ma? W tym przewodniku omawiamy czerwone flagi, które mówią ci, że nadszedł czas, aby zainwestować w niezawodny filtr wody do całego domu. Jak sprawdzić, czy Twój dom potrzebuje systemu filtracji wody? Nieoczyszczona woda jest nie tylko zagrożeniem dla zdrowia, ale także przeszkadza w innych czynnościach wymagających użycia wody, takich jak gotowanie, sprzątanie i pranie. Oto kilka znaków, że twój dom jest w pilnej potrzebie systemu filtracji zapewniającego cały dom.

1. Twój dom jest stary

Jeśli Twój dom został wybudowany przed 1980 rokiem, to prawdopodobnie potrzebuje systemu filtracji. Mimo, że rury ołowiane zostały zakazane w 1986 roku, były one powszechnie stosowane w infrastrukturze przed tą datą. Dlatego, jeśli Twój dom został zbudowany kilkadziesiąt lat temu, może mieć rury wodociągowe na bazie ołowiu. Z czasem ołów wycieka z tych rur i dostaje się do wody. Oprócz nadawania wodzie nieprzyjemnego smaku, ołów ma również negatywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza dzieci. Specjalistyczne domowe filtry do wody mogą skutecznie usunąć ołów, arsen i inne metale ciężkie z systemu wodnego. Możesz dowiedzieć się więcej na ich temat w tym przewodniku tutaj.

2. Naprawy hydrauliczne są częste

Jeśli znajdziesz się wydawać pieniądze na naprawy hydrauliczne co drugi miesiąc, to nieczysta woda może być winny. Zamiast tego, jeśli po prostu zainstalować system filtracji wody, to zaoszczędzić sporo pieniędzy w dłuższej perspektywie. Niefiltrowana woda zawiera niebezpieczne chemikalia i metale ciężkie, które szkodzą rurom i systemowi hydraulicznemu jako całości. Co więcej, chemikalia mogą również wpływać na inne systemy, takie jak pralka, utylizacja śmieci i lodówka. W związku z tym, często będziesz musiał ponosić koszty napraw. Filtr do całego domu może sprawić, że Twoje rachunki za konserwację zmniejszą się o kilka groszy.

3. Woda ma zły smak

Każdy wie, jak smakuje woda w jego domu. Jeśli zauważysz nieprzyjemny smak w wodzie, to prawdopodobnie z powodu zanieczyszczeń i nieczystości. Wiele zanieczyszczeń wody, takich jak chlor, ma wyczuwalny zapach i smak. Co więcej, metale ciężkie, takie jak żelazo, rtęć i arsen, również pozostawiają metaliczny posmak w wodzie. Ponieważ filtr wody w całym domu może usunąć większość z tych zanieczyszczeń, znacznie poprawi smak wody pitnej w Twoim domu.

4. Ubrania wychodzą brudne

Zanim obwinisz swoją pralkę za kiepską pracę przy czyszczeniu, może rozważ podejrzenie niefiltrowanej wody. Chemikalia w nieczystej wodzie mają tendencję do pozostawiania plam na ubraniach, dzięki czemu wyglądają one matowo lub brudno. Ponieważ te chemikalia pozostają na ubraniach, mogą również prowadzić do alergii i mogą powodować wysypki u dzieci. Z biegiem czasu, z powodu tych chemikaliów, na ubraniach tworzy się piana z mydła. Na przykład, woda bogata w żelazo nadaje jasnym ubraniom rdzawy odcień. Z drugiej strony, twarda woda bogata w minerały powoduje szarzenie ubrań i przyciemnia ich wygląd. Ponieważ woda ta pochodzi z głównego źródła, filtr podzlewozmywakowy nie będzie pomocny w tej kwestii. Potrzebny będzie raczej system filtrujący dla całego domu. Zapewni on, że Twoje ubrania są odpowiednio czyszczone i nie tracą swojej nowości z biegiem czasu.

5. Woda ma pływaki

Nalej szklankę wody i poszukaj wszelkich oznak unoszących się w niej cząsteczek. Sprawdź też, czy woda nie jest dziwnie zabarwiona. Czy ma ona odcień żółty, brązowy lub czerwony? Jeśli tak, oznacza to, że woda nie jest czysta. Czysta woda nie powinna mieć żadnych kolorowych cząstek. Jednakże, ponieważ źródła wody są coraz bardziej zanieczyszczone, zanieczyszczenia są przekazywane do zasobów wody do sektora domowego.

6. Odkładanie się kamienia

Kamień natychmiast zdradza twardość wody. Jeśli zauważysz osadzanie się kamienia na kranach, wannach, zlewach i armaturze, to znak, że woda jest bogata w minerały. W takim przypadku powinieneś zainwestować w system zmiękczania wody. Tymczasem, filtr wody również wykonuje pracę i oferuje jeszcze więcej korzyści niż tylko zmiękczacz.

7. Suchość skóry i włosów

Czy Twoja skóra łuszczy się za każdym razem, gdy wychodzisz spod prysznica? Czy Twoje włosy są nadal brudne, nawet po ich dokładnym spłukaniu? Jest to prawdopodobnie spowodowane wysokim stężeniem minerałów i innych substancji chemicznych w wodzie pod prysznicem. Czasami suchość włosów jest całkowicie naturalna. Jednak w wielu przypadkach to właśnie woda jest winowajcą nieskuteczności Twojej rutyny pielęgnacyjnej.

8. Brudne naczynia

Niezależnie od tego, czy korzystasz ze zmywarki, czy myjesz naczynia ręcznie, twarda woda może pozostawiać za sobą "łuszczące się plamy". To dlatego Twoje naczynia nigdy nie są w pełni czyste. Ponadto, możesz zauważyć osad mineralny na zlewie kuchennym. Filtr do wody rozwiąże ten problem, zapewniając przepływ czystej wody w kranie kuchennym. Dotrzyj do profesjonalisty Jeśli twoja dostawa wody pochodzi z miasta, będziesz otrzymywał corocznie raport o stanie wody. Poziomy wspólnych zanieczyszczeń są określone w tym raporcie. Jeśli są one wysokie, lepiej zaopatrzyć się w domowy filtr wody, ponieważ zanieczyszczona woda jest problematyczna na wielu poziomach. Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego systemu filtracji, skonsultuj się z profesjonalistą, a oni zaproponują coś w zależności od zużycia wody w Twoim domu, systemu hydraulicznego i budżetu.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl