8 czerwca 2021 Udostępnij

Jak utrzymać poziom energii podczas kwarantanny

Czujesz się zmęczony, mimo że spędziłeś cały dzień w domu? Nie martw się - nie jesteś sam. Zmęczenie może wynikać z kilku powodów: siedzący tryb życia, zbyt dużo czasu spędzanego przed ekranem, wysoki poziom stresu, zła dieta i wiele innych. Niestety, wszystkie te czynniki łączą się podczas kwarantanny, a to może sprawić, że będziemy czuć się bardziej ospali niż kiedykolwiek. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby temu zaradzić i utrzymać poziom energii w okresie kwarantanny.

Porada 1 - Bądź aktywny

Ćwiczenie, kiedy cały czas czujesz się zmęczony, jest zdecydowanie wyzwaniem. Jest to jednak również jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego organizmu. Według badań przeprowadzonych przez University of Georgia, regularne ćwiczenia o niskiej intensywności mogą zwiększyć poziom energii o 20% i zmniejszyć zmęczenie nawet o 65%. Oczywiście, Twoje ciało może nie być przygotowane na intensywny trening na siłowni (która i tak jest prawdopodobnie zamknięta). Możesz jednak znaleźć w Internecie mnóstwo lekkich ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu bez żadnego sprzętu.

Wskazówka 2 - Jedz zdrowo

Sięganie po chipsy ziemniaczane podczas oglądania Netflixa może być częstym scenariuszem podczas kwarantanny. Nie jest jednak dobrym pomysłem, aby stało się to nawykiem. W końcu jesteś tym, co jesz. Podczas gdy niektóre pokarmy zapewniają stabilny poziom energii przez dłuższy czas, śmieciowe jedzenie działa wręcz przeciwnie. Smażone i szybkie potrawy zawierają zwykle dużo tłuszczu i mało błonnika. Spowalnia to trawienie, a tym samym zmniejsza szybkość, z jaką składniki odżywcze dodające energii dostają się do organizmu. Z drugiej strony, cukrowe przekąski dostarczą Ci jedynie chwilowego przypływu insuliny i skoku poziomu cukru we krwi, po czym nastąpi załamanie. Więc powiedz "nie" tym chipsom ziemniaczanym i wybierz zrównoważoną dietę, która zawiera pełne ziarna, zieleninę, nasiona i orzechy oraz chude mięso. Wypełnią one Twój organizm składnikami odżywczymi i dadzą Ci energię, której potrzebujesz, aby przetrwać cały dzień.

Porada 3 - Uzupełnij swoją dietę

Wiemy, że właściwe odżywianie się nie zawsze jest łatwe. Dlatego właśnie suplementy energetyczne mogą pomóc, dając Twojemu organizmowi dodatkowy zastrzyk składników odżywczych, którego potrzebujesz. Jednym z możliwych wyjaśnień niskiego poziomu energii może być brak konkretnej witaminy. Chociaż może to brzmieć łatwiej iść na multiwitaminy, szukać pojedynczego suplementu witaminowego, aby upewnić się, że twoje ciało jest coraz dokładnie to, czego potrzebuje. Niektóre witaminy i minerały, które świetnie sprawdzają się w przypadku zmęczenia, to witaminy z grupy B, witamina C, żelazo, magnez i cynk. Jeśli masz lekki spadek poziomu energii, możesz sięgnąć po jednoskładnikowy suplement energetyczny. Zalecamy stosowanie ziół adaptogennych, takich jak Ashwagandha i korzeń Maca. Te rośliny lecznicze są od wieków stosowane w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej do łagodzenia objawów zmęczenia. Możesz również wypróbować inne rodzaje suplementów zwiększających poziom energii, takie jak żeń-szeń lub wyciąg z bakopy.

Wskazówka 4 - Ogranicz kofeinę

Kawa to szybki i łatwy sposób na poprawę samopoczucia, kiedy czujesz się zmęczony. Jednak zbytnie poleganie na niej jako na środku zwiększającym poziom energii nie jest najlepszym pomysłem. Kawa w rzeczywistości zakłóca działanie ważnego neuroprzekaźnika zwanego adenozyną, który kontroluje nasz poziom energii. To sprawia, że organizm nie jest w stanie się zrelaksować i utrzymuje nas w ciągłym stanie stresu i zmęczenia. Ponadto, jeśli pijesz zbyt dużo, zwłaszcza w niewłaściwym czasie, kawa może prowadzić do zmęczenia nadnerczy. Jest to stan, w którym organizm nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości hormonów, aby pomóc w radzeniu sobie ze stresem, co sprawia, że czujemy się jeszcze bardziej niespokojni i zmęczeni. Inne potencjalne skutki uboczne picia kawy to wysokie ciśnienie krwi i problemy trawienne. Tak więc, chociaż kawa jest w porządku, jeśli jest spożywana z umiarem, nie powinniśmy zbytnio polegać na kawie, aby zwiększyć naszą energię. Spróbuj ograniczyć się do maksymalnie 1-2 filiżanek.

Wskazówka 5 - dbaj o nawodnienie organizmu

Przyczyna twojego zmęczenia może być tak prosta, jak niepicie wystarczającej ilości wody. Około 50% do 60% masy Twojego ciała składa się z wody. Jednak nieustannie tracisz wodę poprzez mocz, pot, a nawet oddychanie. Gdy nie masz wystarczającej ilości płynów w organizmie, możesz czuć się zmęczony. Nie czekaj, aż poczujesz pragnienie - upewnij się, że pijesz wodę regularnie przez cały dzień, co najmniej 8 szklanek dziennie. Podsumowanie Krok po kroku możesz zmienić swój styl życia, aby pomóc swojemu organizmowi poczuć więcej energii w tych trudnych czasach. Kiedy zaczniesz wdrażać te wskazówki, z pewnością szybko zauważysz pozytywną zmianę. Bądź bezpieczny i dbaj o swoje ciało!

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl