19 sierpnia 2022 Udostępnij

5 sposobów, aby pomóc dziecku w rozwoju

Wszyscy rodzice chcą, aby ich dziecko dobrze radziło sobie w życiu. Aby jednak mogło ono odnieść sukces, potrzebuje odpowiedniego środowiska do nauki i rozwoju. Jednocześnie potrzebują przestrzeni, która zachęci je do osiągnięcia tego celu w różnych aspektach ich życia.

Właściwe środowisko zaczyna się w domu, ponieważ to tam spędzają większość czasu, co będzie miało największy wpływ. Wspieranie bogatego środowiska nie musi być trudne. Kiedy masz już uporządkowane podstawy - takie jak opieka zdrowotna, higiena, jedzenie itp. - można zorganizować przestrzeń, która optymalizuje naukę dziecka. Jednak środowisko powinno przyczyniać się do wszystkich aspektów dziecka, w tym jego psychicznego, emocjonalnego i fizycznego samopoczucia.

Nowy Burger Drwala już dostępny w McDonald's!

Tutaj znajdziesz najlepsze sposoby, aby pomóc dziecku rozwijać się, jeśli chcesz stworzyć miejsce bezpieczeństwa środowiskowego i nauki.

Zapewnij stabilność emocjonalną

Jednym z ważnych czynników, który pomaga dziecku prosperować, jest zaspokojenie jego potrzeb emocjonalnych. Dzieci muszą czuć się kochane i wysłuchane, aby mieć poczucie przynależności. W przeciwnym razie ich rozwój jako osoby jest trudniejszy.

Upewnij się, że tworzysz środowisko pełne miłości, słuchając i oferując wsparcie w razie potrzeby. Oferuj im wiele pochwał, gdy wykazują pozytywne zachowania. Pokaż im, że Ci zależy poprzez bycie czułym.

Tworzenie pozytywnej i bezpiecznej przestrzeni to droga, która prowadzi do szczęścia dzieci. Dzięki temu nauczą się one samodzielności, kiedy będą starsze i będą mogły się rozwijać.

Oferuj doświadczenia bogate w zmysły

Dzieci uczą się poprzez odkrywanie swoich zmysłów - od urodzenia do piątego roku życia. Aby Twoje dziecko mogło się uczyć i rozwijać, potrzebuje środowiska, które zapewnia różne doświadczenia sensoryczne. W ten sposób dziecko może przyswoić większość informacji, które je otaczają.

Na przykład, dzieci potrzebują kilku indywidualnych zajęć sensorycznych, które skupiają się na rozwijaniu ich drobnych umiejętności motorycznych, takich jak zwinność, siła i kontrola. Niektóre z tych działań mogą obejmować:

  • Ogród
  • Zabawa puzzlami lub klockami.
  • Kolorowanie kredkami.

Jednak wiele innych działań skupia się na innych zmysłach. Na przykład, można wykorzystać muzykę i taniec, aby rozwinąć ich zrozumienie słuchu i ruchu. Czytanie również pomaga dziecku rozwijać umiejętności językowe, ponieważ wskazuje ono na obrazki i angażuje się w rozmowę z Tobą.

Poważnie traktuj czas zabawy

Młodsze dzieci są jak gąbki. Chłoną informacje i uczą się ze wszystkiego, co je otacza. Dlatego zabawa jest bardzo ważna, ponieważ pomaga im budować ważne umiejętności życiowe. Na przykład, zabawa w wyobraźni pozwala im budować empatię dla innych, ponieważ uczą się kompromisu i zmiany.

Warto rozważyć pozwolenie im na zabawę w udawanie, np. przebranie się za piratów w celu odnalezienia ukrytego skarbu. Działania takie jak te pobudzają ich kreatywność i pomagają im nauczyć się wyrażać werbalnie nowe pomysły. Jednak to, co wydaje się zabawą, jest naprawdę ważną pracą, którą wykonujesz. Dlatego poważne traktowanie czasu zabawy oznacza również poważne traktowanie ich nauki. Należy więc unikać korzystania z urządzeń przy dziecku, ponieważ może to sprawić, że poczuje się ono mniej ważne.

Stymuluj rozmowę i angażuj się

Możesz nie zawsze być w stanie zrozumieć, co mówi Twoje dziecko. Jednak powinieneś traktować gaworzenie swojego dziecka poważnie. We wczesnym okresie rozwoju dziecka eksperci zalecają, aby stymulować dziecko do mówienia i traktować je jak prawdziwą rozmowę. Za każdym razem, gdy dziecko wydaje dźwięki lub wskazówki, upewnij się, że reagujesz w ciągu dnia lub angażujesz się z nim, aby pomóc mu mówić.

Nie bój się też używać dużych słów. Dzieci uczą się języka głównie od swoich rodziców. Dlatego też im więcej słów używasz, tym bardziej pozwala im to na poszerzenie słownictwa i umiejętności komunikacyjnych. Chociaż badania wykazują, że mówienie do dziecka może przynieść znaczące korzyści, upewnij się, że używasz mowy dorosłych, a nie dziecięcego bełkotu. W dłuższej perspektywie może to mieć negatywne skutki.

Rozważ możliwość prowadzenia długich dyskusji podczas zajęć. Stymulowanie rozmów na wczesnym etapie pozwala dziecku mówić na różne tematy w sposób bardziej elokwentny.

Ustalenie codziennej, ustrukturyzowanej rutyny

Uporządkowana rutyna pozwala dziecku rozwijać się, ponieważ uczy się ono, czego od niego oczekujemy. Wykonywanie tych czynności każdego dnia pomaga mu przewidzieć, co się wydarzy i czuć się bardziej swobodnie. Z kolei Ty pozwalasz swojemu dziecku skupić się na różnych doświadczeniach i działaniach, dzięki czemu się uczy. Dodatkowo, solidna, ustrukturyzowana rutyna pomaga dziecku poczuć, że ma kontrolę, co zmniejsza jego poczucie zagubienia i niepokoju.

Codzienna rutyna może obejmować harmonogram, np. kiedy dziecko musi wstać i pójść spać oraz o której godzinie będzie jadło posiłki. Inne sposoby mogą składać się z codziennych obowiązków lub czasu na zwijanie się przed snem.

Wdrażaj te strategie, aby zobaczyć sukces swojego dziecka

Wdrożenie tych pięciu najlepszych strategii jest kluczowe dla nauki i rozwoju Twojego dziecka. Upewnij się, że stosujesz je każdego dnia od momentu narodzin, aby położyć fundamenty pod ich stabilność. W ten sposób stworzysz wspierające środowisko, które pozwoli Twojemu dziecku rozwijać się przez cały okres jego życia.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl