22 sierpnia 2023 Udostępnij

Czego się spodziewać podczas pierwszego wymazu cytologicznego?

Wizyta w celu wykonania wymazu cytologicznego jest ważnym krokiem w kierunku wzięcia swojego zdrowia we własne ręce. Przez cały okres dorosłości będziesz musiała odbywać te wizyty, aby upewnić się, że zdrowie szyjki macicy jest jak najlepsze. Oto wszystko, co musisz wiedzieć przed pierwszą wizytą. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zapytaj swojego lekarza - jest on po to, aby Ci pomóc.

Co to jest wymaz cytologiczny?

Wymaz cytologiczny to zabieg polegający na pobraniu za pomocą małej szczoteczki komórek z szyjki macicy w celu ich zbadania. Jest to delikatna procedura, która może powodować wiele obaw u osób, które nigdy wcześniej jej nie przechodziły. W rzeczywistości nie ma się czego obawiać. Gdy dowiesz się, czego się spodziewać, a także poznasz potencjalne nieszkodliwe skutki uboczne, będziesz gotowa na pierwszą wizytę. Nie powinnaś jej pomijać, ponieważ jest ona ważna dla Twojego zdrowia.

Wymaz cytologiczny sprawdza kilka rzeczy, w tym:

  • Rak płaskonabłonkowy
  • Raka szyjki macicy (lub stanów przedrakowych)
  • Wirus brodawczaka ludzkiego

Większość osób, począwszy od 21. roku życia, powinna wykonywać wymaz cytologiczny co około trzy lata, choć dopuszczalne jest również badanie co trzy do pięciu lat. Po 30. roku życia można zmienić częstotliwość tych wizyt. Z czasem może nie być konieczne wykonywanie tak wielu wizyt. Wystarczy przestrzegać zaleceń lekarza, aby zachować zdrowie i bezpieczeństwo.

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o badaniach cytologicznych

Kiedy wiesz, czego się spodziewać przed wizytą, możesz pokonać strach przed nieznanym. Gdy wiesz, co się stanie, będziesz w stanie powiedzieć sobie, że wszystko jest w porządku i że wszystko będzie dobrze. Możesz martwić się o nic.

1. Będzie niezręcznie

Znajdziesz się w nieznanym miejscu i będziesz mieć stopy w strzemionach. To niezręczna pozycja - a Twój lekarz wie, że będziesz czuć się trochę niezręcznie! Nawet omawianie swoich danych osobowych może wydawać się niekomfortowe, ale pamiętaj, że Twój lekarz musi wiedzieć te rzeczy, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą opiekę. Postaraj się pamiętać, że przechodzą oni przez te spotkania każdego dnia. Nie musisz czuć się skrępowany, ale jest to zrozumiałe. Po prostu wiedz, że Twój lekarz jest po Twojej stronie i chce przede wszystkim upewnić się, że jesteś zdrowy.

2. Jak przebiega proces

Proces nie trwa długo i możesz się zastanawiać, po co się martwisz. Jednak bycie w takiej sytuacji po raz pierwszy może być przerażające. Warto wiedzieć, czego się spodziewać podczas pierwszej wizyty w celu wykonania wymazu cytologicznego.

Lekarz użyje narzędzia zwanego wziernikiem, aby poszerzyć otwór pochwy. Wziernik jest rodzajem kleszczyków, które są używane w różnych zastosowaniach medycznych i są dostępne w różnych długościach i rozmiarach, które utrzymują otwór oddzielnie, aby lekarz mógł szybko wejść do środka. Następnie włoży szczoteczkę, aby zeskrobać niektóre komórki z szyjki macicy. Możesz nawet nie poczuć tej części. Komórki zostaną następnie przesłane do przetestowania pod kątem różnych kwestii i gotowe.

3. Możesz odczuwać dyskomfort

Niektóre osoby odczuwają dyskomfort podczas wymazu cytologicznego. Powinnaś być przygotowana na lekki dyskomfort, ponieważ proces ten będzie dla Ciebie nowy. Możesz nawet w ogóle nie odczuwać "skrobania" - a nawet gdyby tak było, prawdopodobnie nie byłoby to głównym źródłem Twojego dyskomfortu. Dyskomfort będzie prawdopodobnie wynikał z wprowadzenia wziernika przez lekarza, co może być odczuwalne jako ucisk, chociaż niektórzy ludzie zgłaszają ból. Pamiętaj, aby oddychać i zrelaksować się.

4. Możesz poprosić o większy komfort

Jeśli obawiasz się, że narzędzia przyniosą Ci dyskomfort, możesz poprosić o inny rodzaj narzędzia. Zazwyczaj osoby, które doświadczyły napaści lub innego traumatycznego doświadczenia, mogą zdecydować się na inne podejście do swoich wizyt. Mniejszy wziernik może pomóc, a niektóre osoby proszą nawet o samodzielne włożenie wziernika. Powinnaś mieć możliwość zrobienia wszystkiego, co sprawi, że poczujesz się bardziej komfortowo i nie bój się o tym mówić.

5. W porządku, jeśli masz miesiączkę

Miesiączka nie powinna przeszkadzać w rutynowym badaniu cytologicznym. Oczywiście na wszelki wypadek zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli twój przepływ jest nieco cięższy, może być konieczne przełożenie terminu. Krew może nieco utrudnić odczytanie wyników, co i tak może skutkować zmianą terminu wizyty. Staraj się nie wstydzić wspominania o miesiączce - Twój ginekolog zajmuje się tym na co dzień. Z biegiem czasu, gdy będziesz wykonywać coroczne badania kontrolne dla swojego długoterminowego zdrowia, możesz poczuć się bardziej komfortowo z całym procesem.

Pamiętaj, że wszystko będzie dobrze

Wymazy cytologiczne mogą onieśmielać, jeśli nigdy wcześniej ich nie miałaś. Myśl o nich może wywoływać niepokój i stres. Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz się martwić - lekarz będzie dokładnie wiedział, co robi i może pomóc złagodzić wszelkie obawy przed rozpoczęciem badania. Pociesz się faktem, że przejmujesz odpowiedzialność za swoje zdrowie i dobre samopoczucie poprzez opiekę profilaktyczną.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl