21 stycznia 2023 Udostępnij

10 kroków, aby utrzymać świeżość powietrza w domu tej zimy

Wszyscy kojarzymy zimę z pysznie pachnącym powietrzem - ogniem z drewna, pieczeniem czekoladowych ciasteczek i orzeźwiającą sosną. Aby cieszyć się tymi wszystkimi zapachami, najlepiej najpierw pomyśleć o jakości powietrza. Zimowe zanieczyszczenia sprawiają, że powietrze jest mniej świeże, często bez naszej wiedzy. Co więc możemy zrobić, aby zapewnić sobie pełnię przyjemności z sezonowego powietrza, pozostając jednocześnie zdrowym i szczęśliwym? Oto dziesięć kroków, aby utrzymać świeżość powietrza w domu tej zimy:

1. Przytul się w sposób zrównoważony

Kuszące jest palenie drewnem w kominku, ponieważ estetyka wygląda, pachnie i brzmi jak zima. Jednak unikaj spalania drewna, aby utrzymać popiół i dym poza domem i środowiskiem.

Zamiast tego zdecyduj się na przytulne koce lub szlafroki, które utrzymają Cię w cieple, lub poszukaj kominków elektrycznych, które nie wymagają spalania prawdziwego drewna, aby zapewnić atmosferę, której pragniesz.

2. Kontrola regulacji temperatury

Wewnętrzne elementy domu utrzymują świeże powietrze, jednocześnie zapewniając domownikom ciepło. Przed rozpoczęciem sezonu zaplanuj inspekcje wszystkich tych obszarów domu, które mają wpływ na temperaturę:

 • Kominy
 • Izolacja
 • Piece
 • Kanały wentylacyjne
 • Wentylacja
 • Okna

Regulacja temperatury ma kluczowe znaczenie dla czystego powietrza, ponieważ skrajne środowiska wpływają na komfort, wilgotność i rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń.

3. Wymień filtry

Wymiana filtrów powietrza wydaje się żmudnym zadaniem, dopóki nie zostanie zakończona - wtedy zdajesz sobie sprawę, że jest łatwiejsza niż wiele innych zadań domowych. Filtry są jednym z najbardziej znaczących graczy w poprawie jakości powietrza w pomieszczeniach. Filtry powietrza usuwają zanieczyszczenia z powietrza w Twoim domu, a niektóre są nawet specjalnie zaprojektowane do redukcji alergenów.

4. Sprawdź swoje artykuły zapachowe

Olejki, świece i kadzidełka to ponadczasowe prezenty świąteczne, zwłaszcza gdy gnieździsz się w domu przez cały sezon, kiedy powietrze może stać się nieco stęchłe. Jednak sztuczne zapachy mogą uwalniać chemikalia lub zanieczyszczenia podczas spalania. Zamiast tego wybierz naturalne zapachy i składniki, takie jak soja lub wosk pszczeli, aby dom pachniał i czuł się dobrze.

5. Przykryj chłodne powierzchnie

Jeśli w Twoim domu są podłogi z twardego drewna lub laminatu, być może nadszedł czas, aby przykryć je ciepłymi dywanikami. Przykrycie chłodnych powierzchni pomaga utrzymać czyste powietrze, ponieważ systemy grzewcze muszą pracować w nadgodzinach, aby zrekompensować straty ciepła powodowane przez chłodne powierzchnie.

Te dodatki będą wymagały dodatkowego czyszczenia, aby utrzymać świeże powietrze - zwłaszcza jeśli w Twoim domu są zwierzęta - ale dodatkowa regulacja temperatury i dekoracyjny urok wynagrodzą to.

6. Redukcja wspólnych zanieczyszczeń

Zima przynosi okazje do uwolnienia wspólnych zanieczyszczeń. Zwiększenie świadomości tego, jakie czynności je powodują, może poprawić jakość powietrza. Należą do nich:

 • Używanie urządzeń spalinowych, takich jak piece opalane drewnem
 • Nadużywanie produktów na bazie chemicznej, takich jak środki czyszczące
 • Palenie w pomieszczeniach zamkniętych w celu uniknięcia zimna

7. Utrzymuj rzeczy w suchości

Dodatkowa wilgoć zwiększa wilgotność, sprzyjając rozwojowi pleśni i grzybów. Ponadto pomaga w rozprzestrzenianiu się bakterii i chorób. Suche powietrze zimą to efekt uboczny, którego właściciele domów chcą uniknąć, dlatego zadbaj o odpowiednią równowagę wilgotności.

Utrzymuj cyrkulację powietrza, aby zapobiec stagnacji, stosując takie metody jak odwrócenie kierunku łopatek wentylatorów sufitowych. Możesz również zakupić nawilżacze i inteligentne monitory dla bardziej zoptymalizowanej regulacji.

8. Zapobiegaj wychodzeniu i wchodzeniu powietrza

Czasami przyjemnie jest wprowadzić powietrze do obiegu poprzez otwarcie okien - jeśli nie jest zbyt zimno. Jednak zarządzanie jakością powietrza polega na utrzymywaniu czystego powietrza w zamknięciu, a zanieczyszczeń na zewnątrz. Obejdź dom i zlokalizuj przecieki i przeciągi z okien, drzwi i ścian.

Zamknięcie nawet najbardziej drobnej szczeliny może uratować cały pokój. Rozważ te opcje, aby utrzymać zanieczyszczone powietrze na zewnątrz i świeże powietrze w środku:

 • Caulking
 • Weatherstripping
 • Rolety i zasłony zaciemniające
 • Zestawy izolacyjne
 • Drzwi burzowe

9. Przyjmij zieleń

Wieńce i drzewa mogą nadać przestrzeni przytulności, ale czy wiesz, że zieleń może również oczyszczać powietrze? Biophilic design - optymalizacja domu za pomocą roślin i naturalnych materiałów - może utrzymać świeże powietrze, dodając jednocześnie uroku wnętrzu. Rozważ te rośliny oczyszczające powietrze, aby uzyskać idealną jakość powietrza:

 • Aloes
 • Figa płacząca
 • Złoty pothos
 • Roślina pienna
 • Kauczukowiec

10. Unikaj remontu, jeśli nie jest on konieczny

Remonty uwalniają liczne zanieczyszczenia powietrza, takie jak pył drzewny i opary farby. Dlatego unikaj remontów, jeśli nie są one naprawdę konieczne. Po przejrzeniu systemów grzewczych w domu może się okazać, że są one niezbędne.

Jeśli tak, rozważ przyjazne dla środowiska systemy ogrzewania domu, takie jak energia hydrauliczna lub geotermalna. Ponieważ są one odnawialne, ogrzewają dom bez wpływu na jakość powietrza.

Przytulne i czyste powietrze na zimę

Aby mieć świeże powietrze na sezon, wykonaj poniższe kroki, aby zwiększyć jakość powietrza, zdrowie i komfort. Nie każdy krok jest niezbędny, ale im więcej strategii stosuje gospodarstwo domowe, tym lepsze jest powietrze. Zaletą zimowych strategii oczyszczania powietrza jest to, że niektóre z nich można stosować przez cały rok. Zacznij więc już teraz, aby mieć długotrwałe korzyści w całym domu.


Bio autorki

Jane jest pisarką środowiskową oraz założycielką i redaktorką naczelną Environment.co, gdzie zajmuje się tematyką zrównoważonego rozwoju i ekologicznego życia.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl