25 września 2021 Udostępnij

Rozsądne odżywianie się w przypadku nietolerancji laktozy

Każdy, kto nie toleruje laktozy, ma problemy z jej trawieniem. Jest to element, który znajduje się w mleku i wielu innych produktach mlecznych. Jest to podstawowy rodzaj cukru, i można zauważyć, że wiele osób ma nietolerancję laktozy. Dzieje się tak dlatego, że im jesteśmy starsi, tym trudniej jest nam trawić laktozę. Kiedy laktoza nie jest trawiona prawidłowo, nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych, ale może skończyć się objawami, które są niepożądane, takie jak nudności, biegunka, ból, wzdęcia i gazy. Jeśli doświadczasz tych objawów, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o niektórych z różnych sposobów na zmniejszenie nieprzyjemnych doświadczeń, które masz.

Przyjmuj suplementy wspomagające trawienie laktozy

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest przyjmowanie suplementu, który został zaprojektowany tak, aby pomóc Ci ponownie cieszyć się nabiałem. Dobrym przykładem jest wysoce skuteczny enzym laktaza z Leaving Lactose. Zamiast ograniczać się od żywności, którą kochasz najbardziej, czy jest to kremowy deser lub serowy posiłek, możesz cieszyć się nimi, znajdując sposoby na bardziej efektywne trawienie laktozy, więc jest to zawsze najlepsze miejsce, aby zacząć.

Znajdź swój limit

Wiele osób cierpiących na nietolerancję laktozy zakłada, że nie może pić ani jeść żadnych produktów zawierających nabiał. Nie jest to prawdą. Wiele osób z nietolerancją laktozy jest w stanie pić lub jeść niewielkie ilości produktów mlecznych bez doświadczania jakichkolwiek objawów. Warto śledzić, co się je i pije, aby móc znaleźć swój własny limit. W końcu każdy jest inny. Za każdym razem, gdy doświadczasz objawów, zapisz je. Następnie możesz porównać objawy z tym, co zjadłeś, aby lepiej zrozumieć, jaki jest Twój limit.

Jedz pokarmy bogate w wapń

Naturalnie, wiele osób zamierza ograniczyć spożycie pokarmów zawierających laktozę, czyli nabiału. Jednakże, jeśli spożywasz mniej nabiału, istnieje duża szansa, że będziesz otrzymywać mniej witaminy D i wapnia. Z tego powodu należy spożywać inne pokarmy, które są w nie bogate. Być może warto porozmawiać z lekarzem o możliwości przyjmowania suplementów witaminy D lub wapnia. Niemniej jednak, możesz spożywać więcej pokarmów bogatych w wapń i nie zawierających nabiału, w tym pomarańcze, napoje ryżowe, napoje sojowe, sok pomarańczowy wzbogacony wapniem, nasiona sezamu, migdały, fasolę navy, fasolę pinto, soję, tofu, kiełki soi, kiełki lucerny, ryby z jadalnymi ościami, bok choy, jarmuż, sałatę, rzepę i brokuły.

Odkryj, jak zmniejszyć objawy, których doświadczasz

Istnieje wiele różnych sposobów, aby zmniejszyć objawy związane z nietolerancją laktozy. W związku z tym, dowiedzieć się o tym jest dobrym miejscem do rozpoczęcia. Należy starać się trzymać z dala od pokarmów o wysokiej zawartości laktozy w jednym czasie, na przykład jedzenie lodów, masła i mleka za jednym zamachem prawdopodobnie nie jest najlepszym podejściem. Można również stosować tabletki z enzymem laktazy, o których wspomnieliśmy powyżej, aby złagodzić objawy. Ponadto, warto rozważyć zastąpienie części lub całości mleka w przepisach kulinarnych mlekiem bezlaktozowym, np. migdałowym lub sojowym, albo sokiem owocowym. Kolejną wskazówką jest spożywanie pokarmów zawierających aktywne kultury bakterii, takich jak jogurt. Aktywne kultury bakterii ułatwiają trawienie laktozy. Zaleca się również, aby w miarę możliwości wybierać produkty o niskiej zawartości laktozy lub bezlaktozowe. Dostępnych jest wiele różnych opcji. Jak wspomniano, nie trzeba całkowicie rezygnować ze spożywania laktozy, ale rozsądne zastępowanie jej, kiedy tylko jest to możliwe, sprawi dużą różnicę.

Unikaj sera

Oprócz rad, o których wspomnieliśmy powyżej, mamy dla Ciebie również kilka wskazówek dotyczących spożywania sera. Jeśli po prostu nie wyobrażasz sobie usunięcia sera ze swojej diety, zalecamy, abyś trzymał się twardszych odmian. Na przykład, wybierz ser cheddar zamiast twarogu. Powodem tego jest fakt, że laktoza jest rozpuszczalna w wodzie i można ją znaleźć w serwatce, która jest płynna, w przeciwieństwie do skrzepu. Podczas produkcji sera, skrzep jest używany do produkcji sera twardego, podczas gdy serwatka jest używana do produkcji sera miękkiego. Dlatego też sensowne jest spożywanie tego pierwszego.

Spożywaj dużo jogurtów

Wiele osób zakłada, że jogurt pogorszy ich nietolerancję, ale tak nie jest. Procedura fermentacji, która tworzy jogurt zależy od organizmów, które również tworzą laktazę, która jest enzymem, którego brakuje osobom z nietolerancją laktozy. Same bakterie prawdopodobnie rozłożą laktozę obecną w mleku. Jogurt należy jednak dodawać do diety w odpowiedni sposób. Zalecamy wybór zwykłego jogurtu. Nie zapominajmy, że jogurt mrożony i jogurt zwykły to nie to samo! Ten pierwszy jest raczej mrożonym mlekiem, więc zawsze wybieraj zwykły produkt. Ponadto, regularne spożywanie jogurtu i wybieranie jego beztłuszczowych odmian może mieć duże znaczenie.

Zawsze pij mleko, ale z posiłkiem

Wiele osób zauważyło, że ich objawy nie pojawiają się, jeśli spożywają nabiał z posiłkami. Dlatego spożywanie posiłków ze szklanką mleka może mieć duże znaczenie - to doskonała wymówka dla ciasteczek! Chociaż to może nie działać dla wszystkich, istnieje wiele osób, które zgłaszają, że szklanka mleka z jedzeniem zmniejsza objawy, których doświadczasz.

Jak widać, jest wiele do rozważenia, jeśli chodzi o mądre odżywianie się w przypadku nietolerancji laktozy. Mamy nadzieję, że porady i sugestie, które przedstawiliśmy powyżej, pomogą Ci trawić laktozę z większą łatwością, dzięki czemu możesz mieć znacznie wygodniejszą dietę i trzymać się z dala od objawów, które omówiliśmy. To naprawdę może zrobić ogromną różnicę w Twoim życiu!

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl