22 stycznia 2023 Udostępnij

7 Types Of Drinker: Jakim typem jesteś?

Prawie każdy z nas w pewnym momencie swojego życia spróbuje alkoholu. Jednak to, ile regularnie pijemy, może się różnić. Niektórzy z nas mogą spędzić tygodnie bez dotykania alkoholu. Dla innych dzień bez alkoholu to rzadkość. W końcu zbyt duża ilość alkoholu może stać się problemem - ale kiedy należy zacząć uważać na swoje spożycie? Ten post zagłębia się w różne poziomy picia, wyjaśniając, które typy są zdrowe, a które niezdrowe.

Osoba pijąca rzadko

Osoby pijące rzadko są w stanie regularnie przechodzić przez tydzień bez chęci picia. Niektórzy mogą pić tylko przy specjalnych okazjach - być może nawet mając mniej niż 12 drinków rocznie.

Według badania z 2019 roku w Drinkaware, 48% dorosłych zgłosiło picie alkoholu co najmniej raz w tygodniu. Oznacza to, że około 52% osób pasuje do kategorii teetotal lub infrequent drinker. Jest to niewątpliwie najzdrowsza forma pijącego.

Pijak społeczny

Niektórzy ludzie piją tylko w sytuacjach społecznych. Osoby takie raczej nie piją alkoholu w domu, chyba że zapraszają gości.

Takie zachowanie jest zazwyczaj zdrowe. Jedynym przypadkiem, w którym takie zachowanie może być niezdrowe, jest codzienne spotkanie towarzyskie lub presja rówieśników, by pić duże ilości alkoholu.

Osoba pijąca umiarkowanie

Osoby pijące w sposób umiarkowany piją co tydzień, ale są w stanie zmieścić się w zalecanej ilości 14 jednostek alkoholu na tydzień. Odpowiada to około 6 kuflom piwa lub 6 średnim kieliszkom wina.

Osoby pijące umiarkowanie mogą od czasu do czasu upijać się, ale zazwyczaj nie robią tego na tyle regularnie, by powodować problemy zdrowotne. Ważne jest, aby zachować kontrolę nad piciem umiarkowanym, ponieważ może ono szybko przekształcić się w picie ciężkie, jeśli zostanie poddane pewnym bodźcom.

Osoba pijąca w nadmiernych ilościach

Osoby pijące w dużych ilościach mogą nie pić przez kilka dni, ale kiedy piją, piją bardzo dużo! Osoby pijące w nadmiernych ilościach prawdopodobnie wypijają więcej niż zalecana tygodniowa ilość w ciągu jednego dnia - być może nawet dwa lub trzy razy więcej. Ich intencją jest wypicie jak największej ilości, zanim staną się zbyt pijani/wypłyną pieniądze.

Picie w nadmiernych ilościach może zwiększyć ryzyko problemów zdrowotnych i często może prowadzić do lekkomyślnych zachowań, więc jest to coś, co należy poskromić.

Osoba ciężko pijąca

Jeśli regularnie pijesz więcej niż 14 jednostek tygodniowo, możesz zostać zaklasyfikowany jako osoba pijąca dużo. 32% mężczyzn i 16% kobiet należy do tej kategorii.

Picie na umór nie jest zdrowe. Może zwiększyć ryzyko wystąpienia różnych problemów zdrowotnych - zwłaszcza jeśli inne aspekty Twojego stylu życia nie są zdrowe. Większość osób pijących intensywnie nie jest alkoholikami, ponieważ nie są uzależnione, jednak łatwo może dojść do tego, jeśli regularnie pijesz ponad 4 drinki dziennie.

Alkoholik wysokofunkcjonujący

Ciężkie picie staje się alkoholizmem, kiedy zaczynasz wykazywać fizyczne objawy odstawienia. Alkoholicy z reguły nie mogą wytrzymać jednego dnia bez picia, mogą nawet pić potajemnie lub mieć poczucie winy podczas picia.

Niektórzy alkoholicy są wysokofunkcjonujący, co oznacza, że zazwyczaj nie przejawiają żadnych negatywnych zachowań podczas picia i są w stanie poradzić sobie z wymaganiami codziennego życia. Niektórzy mogą nawet pić w celu samoleczenia problemów i mogą nawet wydawać się lepiej funkcjonować, gdy są pijani. Ten rodzaj alkoholizmu jest czasami postrzegany jako nie stanowiący problemu, jednak nadal może być problemem - możesz znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia różnych problemów zdrowotnych. Opcje terapeutyczne, które można znaleźć w The Awareness Centre mogą być warte zbadania, aby spróbować pokonać ten alkoholizm.

Alkoholik autodestrukcyjny

Alkoholicy autodestrukcyjni podobnie doświadczają objawów odstawienia i mogą pić w tajemnicy. Jednak ich zachowanie ma znacznie bardziej oczywiste negatywne skutki.

Możesz zostać zaklasyfikowany jako alkoholik autodestrukcyjny, jeśli picie powoduje rujnowanie relacji z przyjaciółmi i rodziną, zaniedbywanie obowiązków, takich jak praca i opieka nad dziećmi, nadmierne wydawanie pieniędzy, angażowanie się w zachowania przestępcze lub niebezpieczne. Ten post wymienia kilka innych oznak nadużywania alkoholu i kilka wskazówek, jak uzyskać pomoc.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl