6 listopada 2021 Udostępnij

Czerwone flagi toksycznego miejsca pracy

Toksyczne miejsce pracy może sprawić, że będziesz się bał chodzić do pracy. Pomiędzy plotkowaniem i pasywno-agresywną komunikacją może nie być miejsca na profesjonalizm. To może wyczerpywać Twoją energię i utrudniać wykonywanie najlepszej pracy dla firmy. Obowiązkiem menedżera jest zajęcie się wszelkimi niezdrowymi zachowaniami w biurze i stworzenie silnej kultury firmy. Niestety, nie zawsze tak się dzieje, a niektóre firmy mogą stać się trudne do pracy.

Oto czerwone flagi toksycznego środowiska pracy.

Zastraszanie i słabe przywództwo

Specjalista w dziedzinie ulotek, firma instantprint, przeprowadziła ankietę wśród 1000 brytyjskich pracowników, aby zidentyfikować oznaki toksycznego miejsca pracy. Aż 46% respondentów stwierdziło, że zastraszanie jest najbardziej toksyczną cechą w miejscu pracy. Na kolejnych miejscach znalazły się pasywno-agresywna komunikacja (45,5%), kliki (37,3%) i faworyzowanie (35,3%). To może być niezwykle frustrujące, kiedy szef jawnie faworyzuje jednych pracowników kosztem innych. Menadżerowie muszą monitorować swoje zachowanie, aby dać przykład swojemu zespołowi i uniknąć rozprzestrzeniania się tych niepożądanych cech.

Na szczęście niektóre miasta w Wielkiej Brytanii są mniej narażone na te toksyczne zachowania. Southampton, Londyn i Bristol to jedne z najzdrowszych biur w Wielkiej Brytanii, jak wynika z badania przeprowadzonego przez instantprint. Najgorsze lokalizacje to Newcastle, Leeds i Sheffield.

Brak pracy zespołowej

W każdym miejscu pracy od czasu do czasu pojawiają się te czerwone flagi - czy to w przypadku krótkich nieudanych prób komunikacji, czy plotek na temat kolejnego awansu pracownika. Jednak toksyczne miejsce pracy doświadcza tych czerwonych flag wielokrotnie i bez przerwy.

Może występować ciągłe poczucie rywalizacji, niskie morale, niepokój, stres i negatywizm. To może powodować, że pracownicy czują się niezmotywowani i, szczerze mówiąc, wyczerpani. Niektórzy będą przepracowywać się, aby utrzymać się na szczycie konkurencji, ale dobry zespół powinien pracować razem i wspierać się nawzajem.

Duża rotacja pracowników

Możesz zauważyć, że zespół ciągle się zmienia, ponieważ nowi pracownicy przychodzą i odchodzą. Duża rotacja pracowników jest dobrym wskaźnikiem słabej kultury organizacyjnej firmy, a w niektórych przypadkach toksycznego środowiska.

Firma instantprint stwierdziła, że prawie 70% respondentów pracowało w toksycznym środowisku w pewnym momencie swojej kariery. Ponad połowa z nich stwierdziła, że taka atmosfera wystarczyła, aby opuścić firmę i zmienić pracę. Toksyczne miejsce pracy może mieć ogromny wpływ na samopoczucie pracownika i utrudniać mu codzienne chodzenie do pracy.

Niewystarczająca komunikacja

Słaba komunikacja często leży u podstaw toksycznego miejsca pracy. Brak jasności co do zadań w pracy może prowadzić do problemów ze współpracą i pracą z klientami zewnętrznymi. Pasywno-agresywne interakcje mogą zamienić konstruktywne informacje zwrotne w złośliwe komentarze. Komunikacja poza godzinami pracy utrudnia pracownikom osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Komunikacja ma wpływ na codzienne funkcjonowanie firmy, dlatego musi być prowadzona we właściwy sposób.

Jeśli zauważysz u siebie którąś z powyższych cech, postaraj się jak najszybciej wprowadzić zmiany w kulturze pracy, aby Twoja firma nie stała się toksyczna.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl