5 kwietnia 2022 Udostępnij

5 różnych rodzajów przerywanego postu dla zdrowego ciała!

"Post dla ciała jest pokarmem dla duszy" - św. Jan Chryzostom.

Minęły już czasy, kiedy pościło się tylko po to, żeby schudnąć albo utrzymać formę. Dzisiaj przerywany post jest nowym trendem, który obserwuje wielu ludzi na całym świecie.

Przerywany post nie tylko pomaga zredukować nadmiar tłuszczu w ciele, ale też odtruwa je, poprawia nastrój, usuwa odpady komórkowe i inne. Korzyści płynące z przerywanego postu są niezliczone. Zależy to jednak w dużej mierze od rodzaju przerywanego postu, który podejmujesz.

Według badań przeprowadzonych w 2018 roku, dieta 5:2 jest tak samo skuteczna jak codzienne ograniczanie kalorii w utracie wagi i kontroli glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Dieta 5:2 jest metodą poszczenia, ale nie jedyną. Istnieje wiele innych rodzajów przerywanego postu, a wszystkie z nich przynoszą różne korzyści.

Odkryjmy niektóre z tych metod przerywanego postu!

Post 5:2

Jak wspomniano powyżej, post 5:2 jest stosunkowo łatwą metodą dla tych, którzy są nowicjuszami w poszczeniu. Metoda postu 5:2 sugeruje, że jesz normalnie przez 5 dni i pościsz przez 2 dni. Decyzja o ustawieniu dni należy do ciebie. Możesz albo trzymać oba dni postu (48 godzin) razem, albo rozdzielić je.

Istotą tej metody jest to, że musisz ograniczyć liczbę kalorii w dwa dni postu do mniej niż 500-600 kalorii dziennie. Upewnij się, że spożywasz tylko zdrowe tłuszcze, białka i warzywa. Dzięki temu nie będziesz miał ochoty na węglowodany.

Korzyści zdrowotne

 • Reguluje poziom cukru we krwi
 • Poprawa odporności na insulinę
 • Zmniejsza wagę

Przydatna wskazówka - Upewnij się, że w dniu postu nie wykonujesz żadnych ćwiczeń wytrzymałościowych.

Post naprzemienny (4:3)

Czy można kłaść się spać głodnym, żeby schudnąć? Jeśli tak, ten plan jest dla ciebie.

Plan 4:3 jest zaprojektowany tak, żebyś pościł co drugi dzień. Możesz jeść przez 4 dni i pościć przez 3 lub odwrotnie. Rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę w planie postu naprzemiennego, to:

 • Musisz utrzymać spożycie kalorii na poziomie mniejszym lub równym 25% tego, co w normalny dzień. Jest to prawie równe 500 kaloriom.
 • W dni bez postu jedz normalnie.
 • Określone 25% kalorii nie powinno pochodzić z cukru ani skrobi.

Ponieważ jest to trochę ekstremalny sposób poszczenia, może być trudny do przestrzegania przez dłuższy czas.

Korzyści zdrowotne

 • Wspomaga zdrowie serca
 • Sprzyja utracie wagi

Przydatna wskazówka - Miej zajęcie w dni postu i używaj aplikacji DoFasting do monitorowania swoich postępów.

Post 16:8

Przerywany post 16:8 jest również świetnym sposobem dla tych, którzy dopiero zaczynają pościć. W metodzie 16:8 musisz pościć przez 16 godzin i ustawić okno żywieniowe na 8 godzin. Zwykle jest to trudne do opanowania, ale nie, jeżeli utrzymasz okno żywieniowe między 12.00 a 20.00.

W czasie postu możesz spożywać kawę, herbatę i napoje bezkaloryczne. Ściśle trzymaj się z dala od wszystkiego, co ma kalorie. Upewnij się, że posiłek, który jesz po zakończeniu postu, prawdopodobnie po południu, zawiera około 50% dziennego spożycia kalorii.

Korzyści zdrowotne

Post 16:8 ma wiele zalet, takich jak

 • Utrzymuje stabilny poziom cukru we krwi
 • Pomaga w utracie wagi i tłuszczu.
 • Może zapobiegać cukrzycy typu 2.

Przydatna wskazówka - Spróbuj medytować podczas postu i pij cynamonową herbatę ziołową, żeby zmniejszyć apetyt.

OMAD

OMAD jest rozszerzony jako jeden posiłek dziennie. Podczas stosowania tej diety należy pościć przez 23 godziny i jeść przez 1 godzinę.

Upewnij się, że podczas jedzenia uwzględniasz wszystkie pożywne elementy zrównoważonej diety. Należy ograniczyć spożywanie wszelkiego rodzaju śmieciowego jedzenia, takiego jak hamburgery czy pizza. Ponieważ musisz dać organizmowi wystarczająco dużo czasu na strawienie posiłku przed snem, upewnij się, że spożywasz główny posiłek w ciągu dnia między godziną 16 a 19.

Korzyści zdrowotne

 • Zwiększa zdolności poznawcze
 • Obniża poziom cukru we krwi
 • Obniża poziom cholesterolu.

Przydatna wskazówka - Unikaj tej metody poszczenia, jeśli nie masz doświadczenia w poszczeniu.

Dieta wojownika

Jak sama nazwa wskazuje, dieta wojownika została opracowana przez Ori Hofmeklera. Był on byłym członkiem izraelskich sił specjalnych.

W tej metodzie poszczenia trzeba pościć przez 20 godzin i jeść przez pozostałe cztery godziny w ciągu dnia. Aby podtrzymać post, można jeść mniej. Prawdopodobnie są to jajka sadzone, napoje o zerowej zawartości kalorii, takie jak zielona herbata itp.

W wieczornym głównym posiłku należy uwzględnić organiczne produkty o wysokiej zawartości składników odżywczych. Ten post możesz też stosować, jeśli stosujesz dietę ketogeniczną.

Korzyści zdrowotne

 • Poprawia zdrowie mózgu
 • Zmniejsza stan zapalny
 • Kontroluje poziom cukru we krwi.

Przydatna wskazówka - Unikaj jedzenia rafinowanych węglowodanów, przetworzonego mięsa i sztucznych słodzików.

Wnioski

Technologia ułatwiła nam życie. Jednak sprawiła też, że jesteśmy na różne sposoby niezdolni do życia. Każdy z nas ma jakieś problemy ze zdrowiem z powodu braku ruchu i napiętego grafiku.

Spośród wszystkich innych sposobów na utrzymanie dobrej kondycji, post jest tym, który pasuje do naszego zabieganego życia.

Stosując się do wymienionych sposobów poszczenia, możesz łatwo schudnąć i zachować dobrą kondycję. Musisz jednak zaplanować i rozpocząć post, bo twoje ciało może potrzebować czasu na przystosowanie się.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl