18 sierpnia 2021 Udostępnij

Korzyści z dojazdu rowerem do pracy

Zastanawiasz się nad zmianą sposobu dojeżdżania do pracy? Masz dość siedzenia w korkach, przeciskania się w zatłoczonych autobusach lub czekania w deszczu na autobus, który powinien przyjechać pół godziny temu? Być może idealnym rozwiązaniem będzie jazda rowerem do pracy.

Oczywiście, jest to opłacalne tylko wtedy, gdy mieszkasz stosunkowo blisko - nie chcesz przecież pokonywać czegoś na kształt etapu Tour de France dwa razy dziennie. Statystyki pokazują, że ruch rowerowy stanowi zaledwie 1% całego ruchu drogowego w Wielkiej Brytanii, ale istnieje wiele inicjatyw, które zostały stworzone, aby zachęcić ludzi do pedałowania do pracy.

Co roku około 180 000 osób bierze udział w programach "cycle to work", a pracodawcy oferują swoim pracownikom zachęty do korzystania z roweru. W rzeczywistości istnieje wiele korzyści wynikających z dojeżdżania do pracy rowerem w porównaniu z innymi formami transportu, więc czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jakie są to korzyści i dlaczego mogą Ci się one spodobać.

Środowisko

Coraz więcej uwagi poświęca się zmianom klimatu i temu, jak nasz styl życia wpływa na nasze otoczenie. Rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się do zredukowania emisji gazów cieplarnianych do zera netto do 2050 roku, więc dlaczego nie zrobić tego, co do Ciebie należy i nie zostawić samochodu w domu, gdy dojeżdżasz do pracy? Dojeżdżanie do pracy na rowerze zmniejszy emisję dwutlenku węgla z pojazdów napędzanych benzyną i olejem napędowym, pomagając chronić naszą planetę, aby mogły się nią cieszyć przyszłe pokolenia.

Fizyczna

Jazda na rowerze przynosi również wiele korzyści zdrowotnych. Może ona pomóc Ci schudnąć, zbudować mięśnie, poprawić sprawność układu krążenia i zmniejszyć szanse na choroby układu oddechowego. Jest to również forma ćwiczeń o niewielkim wpływie na organizm, więc Twoje biodra, kolana i kostki nie będą tak obciążone, jak gdybyś miał przejść lub przebiec podobny dystans.

Finansowe

Jazda na rowerze do pracy może mieć również pozytywny wpływ na stan Twojego konta bankowego. Unikając transportu publicznego lub zostawiając samochód w domu - a może nawet całkowicie go sprzedając - możesz poczynić poważne oszczędności. Oczywiście, nadal mogą pojawić się wydatki - na przykład, nagłe naprawy mogą sprawić, że będziesz rozważać pożyczkę na zły kredyt, jeśli zazwyczaj masz problemy z uzyskaniem kredytu, a nie masz innego sposobu na dotarcie do biura. Istotne jest, aby zawsze dokładnie rozważyć swoją sytuację finansową, jeśli w końcu złożysz wniosek o pożyczkę.

Profesjonalna strona

Pożegnaj się z sennymi podróżami gorącym, przepełnionym transportem publicznym, po których czujesz się bardziej zmęczony, niż kiedy włączył się alarm. Zamiast tego jedź do pracy na rowerze i poczuj przypływ endorfin. Po przyjeździe na miejsce odśwież się pod prysznicem, a będziesz gotowy, by stawić czoła całemu dniu, zaimponować szefom i rozwinąć swoją karierę.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl