29 października 2022 Udostępnij

10 wskazówek, jak cieszyć się przyrodą na własnym podwórku

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu przynosi wiele korzyści zdrowotnych, w tym zmniejsza stres i poprawia jakość snu. Jednak nawet jeśli przebywanie na świeżym powietrzu jest Twoim ulubionym zajęciem, znalezienie czasu na prawdziwy relaks i chłonięcie wszystkiego, co natura ma do zaoferowania, może być trudne.

Jednym z najlepszych sposobów, aby spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, jest zmiana oczekiwań. W miejscu, w którym mieszkasz, jest więcej do zobaczenia i podziwiania, niż Ci się wydaje. Oto 10 wskazówek, jak cieszyć się przyrodą na własnym podwórku.

1. Znajdź miejsce do siedzenia

Wielu miejskich miłośników przyrody zaczyna od znalezienia miejsca, w którym można usiąść i obserwować przyrodę dzień po dniu. Może to być miejsce na tylnej werandzie, zacieniona ławka pod drzewem lub inne miejsce, z którego będziesz mieć dobry widok i w którym poczujesz się komfortowo. Im częściej będziesz odwiedzać to miejsce, tym bardziej będziesz świadomy tego, co jest wokół Ciebie.

2. Zbadaj swoją okolicę

Czy wiesz, jakie drzewa rosną w Twojej okolicy? Czy potrafisz rozpoznać ptaki, które słyszysz? Zdobywanie wiedzy o swoim otoczeniu to kolejny świetny sposób, by codziennie cieszyć się przyrodą. Wyznacz sobie cele i zrób z tego dobrą zabawę. Zabierz ze sobą przewodniki terenowe, aby jak najlepiej wykorzystać swoje doświadczenia.

3. Rób zdjęcia

Kiedy robisz zdjęcie, decydujesz się skupić na jednym szczególe lub kącie i odciąć się od reszty świata. Fotografowanie może pomóc w budowaniu świadomości tego, co dzieje się wokół Ciebie. To także świetny sposób na udokumentowanie swoich przygód na świeżym powietrzu i zauważenie zmian w środowisku.

4. Tworzenie wyzwalaczy

Jeśli masz trudności z codziennym zauważaniem przyrody, spróbuj stworzyć dla siebie wyzwalacze. Na przykład, możesz nauczyć się zatrzymywać się i zwracać uwagę za każdym razem, gdy usłyszysz śpiew ptaków. Możesz też poćwiczyć obserwowanie swojego podwórka w drodze do samochodu rano. Po pewnym czasie zwracanie uwagi zacznie przychodzić naturalnie.

5. Przyciągaj dzikie zwierzęta

Istnieje wiele sposobów wspierania i przyciągania zwierząt na swoje podwórko, jeśli chcesz zobaczyć więcej dzikich zwierząt. Możesz na przykład zbudować karmnik dla ptaków lub budkę lęgową za widocznym oknem. Woda, pożywienie i schronienie przyciągają zwierzęta, które szukają miejsca do życia. Zrób wszystko, co możesz, aby zaspokoić ich potrzeby i obserwuj, jak Twoje podwórko ożywa.

6. Kup kamerę do tropienia

Niestety, wiele zwierząt jest płochliwych lub wychodzi tylko w nocy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile zwierząt żyje w pobliżu, zainwestuj w kamerę śladową. Włącz ją w nocy, gdy śpisz, a rano sprawdź wyniki. Możesz być zaskoczony, gdy uświadomisz sobie, ilu naprawdę masz sąsiadów.

7. Bądź ekologiczny

Jeśli chcesz cieszyć się przyrodą w swoim ogrodzie, musisz wyeliminować wszelkie pestycydy i inne substancje, które mogą zaszkodzić naturalnym gościom. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest przywrócenie bezpieczeństwa naturalnemu siedlisku, tak aby gleba, woda i powietrze były zdrowe. Można też rozważyć wolontariat na rzecz ochrony środowiska w pobliżu domu.

8. Uprawa roślin

Możesz wyhodować własną zieleń, zajmując bardzo mało miejsca. Rośliny najlepiej rosną na słonecznym południowym stoku, ale można też ustawić donice na werandzie, zbudować skrzynkę okienną lub posadzić żywopłot wzdłuż frontu domu. Dzięki temu dowiesz się o nich więcej niż z lektury.

9. Obserwuj chmury

Zwolnienie tempa to jeden z najcenniejszych aspektów obserwacji przyrody. Choć na początku może to być dla Ciebie trudne, nie jest to czas stracony. Odpoczynek i refleksja dają czas na oswojenie się z życiem i zaakceptowanie samego siebie. Doskonałym sposobem na ćwiczenie tej powolności jest po prostu położenie się i obserwowanie przepływających chmur. Przypomnij sobie swoje dzieciństwo i wybierz kształty, aby poczuć się jak w domu.

10. Przytul się do drzewa

Poczekaj, aż nikogo nie będzie w pobliżu i spróbuj przytulić się do drzewa. Spędzanie czasu w lesie ma korzystny wpływ na zdrowie, a niektóre badania sugerują, że nawet patrzenie na drzewo może zmniejszyć stres i poprawić stan zdrowia. Jeśli masz puste podwórko, zawsze możesz je zasadzić. Ten solidny przyjaciel będzie wsparciem dla wszelkiego rodzaju dzikich zwierząt i upiększy Twój trawnik.

Poważnie traktuj czas spędzany na świeżym powietrzu

Spędzanie czasu na podwórku sprawi, że na nowo docenisz chronione, dzikie miejsca i nauczysz się umiejętności niezbędnych do kontaktu z naturą. Skorzystaj z tych 10 wskazówek, aby zacząć cieszyć się światem, który istnieje tuż za Twoimi drzwiami i zachęcać do obcowania z przyrodą na własnym podwórku.


Autor Bio

Jane jest pisarką zajmującą się ochroną środowiska oraz założycielką i redaktorką naczelną portalu Environment.co, gdzie zajmuje się tematyką zrównoważonego rozwoju i życia przyjaznego środowisku.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl