15 lipca 2021 Udostępnij

Praca w domu - kontuzje, których należy unikać

W ciągu ostatniego roku ludzie w całej Wielkiej Brytanii musieli zacząć pracować w domu z powodu Covid-19. Podczas gdy praca w domu miała swoje zalety - brak długich dojazdów, większa elastyczność i wygodne ubrania, wiązała się również z trudnościami. Wiele osób miało trudności z przystosowaniem się i stworzeniem odpowiedniego środowiska do pracy. Istnieją pewne czynniki ryzyka, których należy być świadomym, pracując w domu. W tym artykule przyjrzymy się, jak uniknąć urazów związanych z pracą w domu.

Specjaliści od roszczeń związanych z bólem pleców i zaniedbań medycznych stwierdzili, że najczęstszym urazem w pracy jest ból pleców. Cierpi na niego 1 na 4 pracowników domowych (27%). Może to być spowodowane zbyt długim siedzeniem przy biurku, brakiem odpowiedniego rodzaju krzesła lub złą postawą. Zebrane dane wykazały, że krzesła stanowią ogromną różnicę w urazach doznanych w domu. Połowa zgłoszonych urazów była w jakiś sposób związana z krzesłem. Dlatego zakup krzesła zapewniającego wsparcie może sprawić, że poczujesz się bardziej komfortowo, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu pleców.

Ból szyi

Odpowiedni rodzaj krzesła może również pomóc w przypadku bólu szyi. Jest to kolejna dolegliwość, na którą skarżą się osoby pracujące w domu. Nie tylko konfiguracja biura może zmniejszyć ryzyko. Będziesz siedzieć przez długie okresy czasu, więc chcesz zrobić wszystko, co możesz, aby pomóc swojemu ciału. Co robią teraz Twoje ramiona? Prawdopodobnie są napięte i uniesione. To może mieć efekt domina, w tym szyi. Istnieją ćwiczenia na ramiona, które możesz wypróbować, aby pomóc sobie zmniejszyć napięcie. Jeśli obawiasz się jakichkolwiek urazów, zasięgnij porady lekarza.

Nadwyrężenie oczu

Innym częstym urazem u osób pracujących w domu było nadwyrężenie oczu. Od wielogodzinnego patrzenia na komputer po przełączanie się między ekranami telefonu i telewizora. Istnieją rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć zmęczenie oczu. Popularną techniką jest zasada 20, 20, 20. Po wpatrywaniu się w ekran przez 20 minut, spójrz na coś oddalonego o 20 stóp (6 metrów) przez 20 sekund. To daje oczom szansę na odpoczynek i naładowanie baterii. Jeśli myślisz, że możesz o tym zapomnieć, możesz ustawić przypomnienie w telefonie.

Urazy związane z powtarzającym się napięciem

Osoby pracujące w domu również zgłaszały urazy związane z powtarzającym się napięciem (RSI). Może to być spowodowane zbyt częstym używaniem myszki lub pisaniem na klawiaturze. Możesz podjąć kroki, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia RSI. Możesz robić krótkie, regularne przerwy, aby rozciągnąć mięśnie. Podobnie jak w przypadku nadwyrężenia oczu, możesz ustawić przypomnienia, aby pamiętać o rozciąganiu. Ponadto, niektóre osoby z RSI powiedziały, że ćwiczenia w ich codziennej rutynie może pomóc zmniejszyć ich objawy. Podczas pracy w domu ważne jest, aby dbać o siebie i stworzyć warunki, w których pracuje się komfortowo. Nawet niewielkie zmiany mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie. Jakie są Twoje doświadczenia z pracy w domu?

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl