2 czerwca 2021 Udostępnij

Swędzenie Beta-Alaniny

Beta-alanina jest bardzo częstym składnikiem suplementów przedtreningowych i wiele osób z niej korzysta. Jeśli wziąłeś suplementy, które zawierają beta-alaninę, może się okazać, że doświadczyłeś czegoś powszechnie znanego jako "swędzenie beta-alaniny". Jest to uczucie swędzenia, które rozprzestrzenia się na ramionach, szyi i ramionach, zaczynając około 15 minut po zażyciu suplementu i kontynuując przez pół godziny lub tak. Jeśli tego doświadczyłeś, możesz się zastanawiać: dlaczego beta-alanina powoduje u mnie swędzenie? Czy powinienem się tym martwić? Przyjrzyjmy się nauce stojącej za swędzeniem wywołanym przez beta-alaninę i odpowiedzmy na wszystkie twoje pytania. Dlaczego beta-alanina powoduje swędzenie? Beta-alanina jest powszechnym składnikiem suplementów przedtreningowych dla sportowców i kulturystów ze względu na jej zdolność do zwiększania wytrzymałości i zdolności do dłuższych sesji ćwiczeń i lepszego budowania mięśni.

Ten aminokwas łączy się z histydyną w organizmie, tworząc dipeptyd o nazwie karnozyna, który spowalnia produkcję kwasu mlekowego podczas ćwiczeń, pozwalając Ci dłużej ćwiczyć, zanim zaczniesz odczuwać spalanie. Jest to wielka zaleta, ale często powoduje również swędzenie beta-alaniny, które jest uciążliwe. Kiedy bierzesz beta-alaninę, substancja chemiczna aktywuje niektóre z neuronów, wywołując uczucie mrowienia i swędzenia skóry. W rzeczywistości nic nie dzieje się ze skórą, ale neurony myślą, że tak jest i wywołują uczucie swędzenia - to doświadczenie znane jest jako "parestezja". Jest to bardzo powszechna reakcja na kilka składników w suplementach treningowych, a różni ludzie doświadczają tego uczucia na różnych poziomach. Dla niektórych osób jest to niewielkie łaskotanie, podczas gdy inni doświadczają silnego uczucia swędzenia. Nie ma się czym martwić, choć - choć może się okazać, że uczucie jest na tyle nieprzyjemne, że nie chcesz używać suplementów zawierających beta-alaninę. Czy należy się martwić swędzeniem wywołanym przez beta-alaninę?

Dobra wiadomość: według badań przeprowadzonych przez National Institute of Health, swędzenie wywołane przez beta-alaninę nie jest niebezpieczne. Nie spowoduje on żadnych innych problemów, ani nie jest oznaką żadnych poważniejszych problemów. Swędzenie jest dokładnie tym, czym się wydaje: zwykłym, starym swędzeniem! To samo dotyczy podobnego swędzenia, które może być spowodowane przez Niacynę, inny wspólny składnik w suplementach przed treningiem. Tak więc, jeśli swędzi Cię po treningu, nie przejmuj się tym zbytnio! Jest to denerwujące i niewygodne, ale nie jest to bardziej niepokojące niż to. Czy można zapobiegać swędzeniu po beta-alaninie? Swędzenia po beta-alaninie nie da się definitywnie i całkowicie uniknąć, ale to nieprzyjemne uczucie swędzenia parestezji może zostać nieco zredukowane, co może mieć duży wpływ na poziom komfortu po treningu. Najlepszym sposobem na to jest zmniejszenie ilości beta-alaniny, którą spożywasz podczas jednej sesji. Ale jak to zrobić bez utraty korzyści płynących z dawkowania beta-alaniny? Cóż, istnieją dwie główne opcje. Po pierwsze, możesz spróbować wziąć kilka mniejszych dawek beta-alaniny w ciągu dnia. Zapewni Ci to taki sam ogólny poziom karnozyny w organizmie pod koniec dnia, ale nie będziesz przyjmował wystarczającej ilości beta-alaniny, aby wywołać swędzenie w jednej dawce. Alternatywnie, możesz spróbować użyć produktu beta-alaniny o przedłużonym uwalnianiu zamiast normalnej suplementacji przed treningiem. Produkty te są przeznaczone do powolnego uwalniania beta-alaniny do organizmu z jednej dawki, co daje wysoką całkowitą dawkę beta-alaniny bez żadnych szczególnie wysokich skoków w dowolnym momencie w ciągu dnia. Czy Beta-Alanina jest bezpieczna? W skrócie: tak! Swędzenie beta-alaniny nie spowoduje żadnych innych problemów, a korzyści z dawkowania beta-alaniny dla sportowców mogą być bardzo znaczące. Jeśli swędzenie jest zbyt złe dla Ciebie do zniesienia, może nie chcesz brać beta-alaniny, ale nie będzie narażać swoje życie na ryzyko biorąc suplementy beta-alaniny. Inne skutki uboczne beta-alaniny Niektóre więcej dobrych wiadomości dla Ciebie tutaj: nie ma żadnych innych skutków ubocznych beta-alaniny obecnie na nagraniu. Swędzenie jest jedynym zarejestrowanym efektem ubocznym tego aminokwasu, więc nie ma się czym martwić podczas dawkowania beta-alaniny. *wspólny post

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl