10 września 2022 Udostępnij

Jak zachować zdrowie, gdy pracujesz na siedząco

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), około 2 miliony ludzi umiera rocznie z powodu braku aktywności fizycznej. WHO ostrzega, że zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej może być jedną z 10 najważniejszych przyczyn śmierci.

Jednak miliony Amerykanów nie mają wyboru i muszą pozostać przykute do swoich biurek, jeśli mają nadzieję na opłacenie ciągle rosnących czynszów. Co gorsza, wielu z nich ma więcej niż jedną pracę, która zmusza ich do zbyt długiego siedzenia każdego dnia. Co możesz zrobić? Oto sześć wskazówek, jak zachować zdrowie, jeśli pracujesz w pozycji siedzącej.

1. Skorzystaj z planów odnowy biologicznej w miejscu pracy

Więcej miejsc pracy dostrzega wartość zdrowych pracowników i inwestuje w ich opiekę poprzez różne programy wellness. Te, które mają wystarczająco duże obiekty, mogą zainstalować siłownię na miejscu; inne mogą zawrzeć sojusz z lokalnymi obiektami, aby dać pracownikom zniżki lub darmowe członkostwo. Jeśli Twój pracodawca oferuje takie udogodnienia, skorzystaj z nich.

Badania pokazują, jaki wpływ mają takie programy. Ostatnie badanie opublikowane w JAMA oceniło 20 miejsc pracy z programami wellness w porównaniu do 140, które nie miały takiego programu. Po 18 miesiącach grupa korzystająca z programu wellness odnotowała wzrost aktywności fizycznej i większy udział w kontroli wagi niż osoby, które nie miały dostępu do tego udogodnienia.

To ma sens. Pracownicy, którzy dojeżdżają do domu po długim dniu, mają mniejsze szanse na znalezienie opiekunki do dzieci i pójście na siłownię wieczorem. I odwrotnie, ci, którzy mogą wcisnąć się w treningu na zegarze lub podczas przerwy mogą to zrobić i nadal sprawiają, że do opieki dziennej na czas, aby odebrać małe kiedy ich zmiany kończą.

2. Ustaw przypomnienia o ruchu

Prawie każdy ma telefon komórkowy, a nawet staromodne modele flip funkcji alarmów. Ustaw gong, aby wyjść co godzinę i używać go jako Pavlovian przypomnienie wstać i przenieść. Nie musisz biegać sprintem wokół kompleksu biurowego, ale możesz stać, spacerować do chłodni z wodą, wchodzić i schodzić po schodach lub wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, aby pobudzić krążenie krwi.

Jeśli potrzebujesz czegoś bardziej wyrafinowanego, nie brakuje aplikacji do przypominania, z których wiele jest darmowych. Wersje takie jak BZ Reminder pomagają rozróżniać i ustalać priorytety zadań. Google Keep wykorzystuje lokalizację, aby przypomnieć Ci o pewnych rzeczach na konkretnych przystankach - na przykład "odbierz mleko", gdy jesteś w sklepie spożywczym.

3. Sprawdź nowe sposoby siedzenia

Czy musisz używać tego samego nudnego krzesła przy biurku, co wszyscy inni? Porozmawiaj z działem kadr i poznaj możliwości zażądania czegoś innego i lepszego.

Na przykład, według niektórych użytkowników, biurka o zmiennej wysokości umożliwiają wstawanie w ciągu dnia, co poprawia krążenie i łagodzi przewlekły ból. Siedzenie na nadmuchiwanej piłce do ćwiczeń zachęca do większego ruchu, ponieważ zmieniasz się, aby utrzymać równowagę, angażując mięśnie rdzenia.

4. Zapytaj o opcje telepracy

W jaki sposób telepraca może sprawić, że będziesz mniej siedzący? Jeśli jesteś introwertykiem, może to spowodować ogromną różnicę w Twoich ogólnych wzorcach ruchowych.

Rozważ to: czy wstałbyś i wykonał pięciominutowy trening kickboxingu za pomocą aplikacji, aby pobudzić swoją krew w biurze? O ile nie masz siłowni w miejscu pracy, prawdopodobnie nie - wyglądałabyś strasznie głupio, przebijając się w spódnicy od garnituru i szpilkach. Jednak w domu możesz ubrać się wygodnie i wstawać na okresowe przerwy na ruch, nie narażając się na śmieszne spojrzenia.

Jeśli nic innego, telepraca przez kilka dni w tygodniu może wygospodarować kilka dodatkowych godzin w ciągu dnia. To czas, który możesz wykorzystać na fitness.

5. Załatwiaj sprawy

Czy podnosisz rękę, gdy szef potrzebuje kogoś do biegania na pocztę? Przyjmowanie zbyt wielu zadań "susła" może powodować obawy o awans, zwłaszcza jeśli jesteś kobietą - nadal podnoszą wiele zadań związanych z porządkowaniem miejsca pracy, które mogą stłumić ich progres. Jednak ta sztuczka zapewni ci więcej ruchu, jeśli twoim głównym celem jest uzyskanie formy.

Jeszcze lepiej, chodzić lub jeździć na rowerze te sprawunki, gdy masz szansę. Podniesiesz swój iloraz aktywności fizycznej, jednocześnie zmniejszając emisję dwutlenku węgla.

Jak zachować zdrowie, gdy masz siedzącą pracę

Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko wystąpienia różnych zaburzeń zdrowotnych. Jesteś sobie winien podjęcie proaktywnych kroków, ponieważ nikt nie będzie działał w celu zabezpieczenia Twojego dobrego samopoczucia oprócz Ciebie. Zastosuj się do pięciu powyższych wskazówek, aby zachować zdrowie, gdy wykonujesz siedzącą pracę. Twoja kariera nie musi dyktować Ci poziomu sprawności fizycznej.

Nowy Burger Drwala już dostępny w McDonald's!

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl