21 lutego 2022 Udostępnij

Pięć prostych sposobów na redukcję stresu

Życie bywa stresujące i gorączkowe, gdy mamy tak wiele do zrobienia i tak mało czasu, aby to zrobić. Ważne jest jednak, aby poświęcać sobie czas, gdyż w przeciwnym razie nie będziemy tak produktywni, jak moglibyśmy być. Co ważniejsze, narażamy w ten sposób nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Oto kilka propozycji, które pomogą zredukować stres.

Mindfulness

Być może słyszałeś o mindfulness, ale nie jesteś pewien, na czym ona polega i jakie są jej zalety. Redukcja stresu oparta na uważności przynosi szereg korzyści fizycznych i psychicznych. Może zmniejszyć stres u osób z problemami sercowymi, pomóc w poprawie stanu zdrowia, poprawić rytm snu i pomóc wyłączyć się psychicznie.

Mindfulness może wiązać się z medytacją, ale nie musi. Czasami może to być coś drobnego, jak znalezienie cichego miejsca, wyłączenie telefonu i zwrócenie uwagi na siebie i otoczenie.

Ćwiczenie

Ćwiczenia fizyczne to kolejny sposób na zmniejszenie stresu. Jeśli zdecydujesz się zacząć od łagodnego spaceru, możesz uprawiać mindful walking. Jest to spacer, najlepiej w spokojnym miejscu, podczas którego zamiast myśleć o stresie lub o tym, co ugotujesz na obiad, skupisz się na otoczeniu.

Alternatywnie, coś nieco bardziej forsownego może pozwolić na uwolnienie się od stresu i nagromadzonego napięcia. Niektórzy uważają, że bieg lub intensywna sesja na siłowni pomaga im przed rozpoczęciem dnia lub pod koniec dnia pracy.

Muzyka relaksacyjna

Jeśli masz dostęp do muzyki w swoim telefonie lub urządzeniu inteligentnym, możesz słuchać ulubionych utworów w dowolnym miejscu, nawet jeśli tylko przez kilka minut. To może być wszystko, czego potrzebujesz, jeśli chcesz się uspokoić, zanim zajmiesz się przyczyną swoich uczuć. Daje to czas na pozbycie się początkowego stresu i bardziej racjonalne podejście do sytuacji.

Spędzanie czasu z przyjaciółmi

Spędzanie czasu z bliskimi przyjaciółmi może pomóc zapomnieć o problemach, ponieważ można z nimi porozmawiać i posłuchać o ich życiu. Jeśli nadal nie możesz pozbyć się stresu, który odczuwasz, możesz podzielić się swoimi problemami z przyjaciółmi. Nawet jeśli nie będą oni w stanie zaproponować rozwiązania, rozmowa z ludźmi, którzy nie będą cię osądzać, pomoże ci o tym porozmawiać.

Możemy być zbyt blisko własnych problemów, a perspektywa przyjaciela może pomóc nam dostrzec coś, co nam umknęło. Osoby, które dobrze nas znają, ale są na tyle odległe od naszych problemów, że mogą zobaczyć sytuację wyraźniej.

Przeczytaj

Jeśli trudno Ci pozbyć się tych czynników stresogennych z głowy, doskonałym sposobem na zmniejszenie stresu jest czytanie. Spędzanie czasu na czytaniu książek z ulubionego gatunku jest relaksujące i stanowi bezpieczny sposób na uwolnienie umysłu od przygód, bez konieczności wychodzenia z domu.

Kilka minut czytania w autobusie do pracy może też pomóc Ci rozpocząć dzień z czystym kontem, bez stresu związanego z dniem wczorajszym.

Zmniejszanie stresu nie musi być skomplikowane ani zajmować dużo czasu. Znalezienie jednej lub dwóch rzeczy, które działają na Twoją korzyść, i wykonywanie ich przez kilka minut w ciągu dnia może wiele zmienić.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl