14 stycznia 2021 Udostępnij

Fitness Trendy 2021 - Jak będzie wyglądać fit po COVID-19

Mniej więcej o tej porze roku lubimy dzielić się naszymi przewidywaniami dotyczącymi trendów fitness, które pojawią się w nadchodzącym roku, ale ten rok jest nieco inny. Ponieważ Big Ben tolerował i wszyscy podnieśliśmy szklankę na powitanie roku 2020, nikt z nas nigdy nie mógł przewidzieć, jak bardzo nasze życie zmieni się pod koniec marca. Noszenie masek, dystans społeczny, godziny policyjne, zamknięcie i ograniczenia stały się normą. W przewidywalnej przyszłości tak właśnie musimy żyć teraz, a przynajmniej do czasu, gdy znajdziemy szczepionkę na COVID-19 i być może będziemy mogli wrócić do wykonywania niektórych rzeczy, które kiedyś uważaliśmy za oczywiste.

W poprzednich latach trendy fitness były o wiele bardziej mdłe, z niezwykłymi zwrotami akcji na podstawowych zasadach fitness i zajęć grupowych ukierunkowanych na zabawę i towarzyskość. Rok 2021 jest jednak o wiele bardziej skoncentrowany na praktycznych rozwiązaniach, które mają pomóc ludziom w zachowaniu dobrej kondycji i zdrowia w bezpieczny sposób. I są dwa duże trendy, które wyraźnie torują drogę do tego, jak wygląda fitness w 2021 roku... online i outdoor! 

Fitness online

Treningi online zapewniają ludziom nie tylko sprawność fizyczną, ale i strukturę, poczucie wspólnoty i szansę na socjalizację, aczkolwiek wirtualną. Niezależnie od tego, czy chodzi o zaplanowane telefony Zoom z kumplami, sesje na żywo na Facebooku z regularnymi zajęciami fitness, czy też nagrane wcześniej materiały wideo z YouTube, wszyscy udało nam się dostosować sposób, w jaki trenujemy do aktualnej sytuacji. I to również dobrze, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że będzie to kontynuowane w 2021 roku.

"Klasy online cieszyły się rosnącą popularnością już przed 2021 r., więc ogromny impuls, jaki widzieliśmy, był tak naprawdę tylko przyspieszeniem trendu, który już miał miejsce. Oczywiście, wygoda miała jeszcze większy sens, kiedy nie można było wyjść z domu, ale jest to coś, co jest tak prawdziwe także w normalnych czasach. Tak wielu klientów fitness ma problemy z dotarciem do klasy nieparzystej - opcja online jest doskonałym uzupełnieniem rutyny. Jedną z rzeczy, które chcielibyśmy dodać jest to, że osobiście jest zdecydowanie tutaj, aby pozostać tak, aby naprawdę służyć swoim klientom będzie prawdopodobnie zaoferować zarówno. Dodaliśmy Zoom i oprogramowanie klasy online, które działają równolegle z naszymi normalnymi funkcjami osobistymi, co jest czymś, co uznaliśmy za naprawdę udane".

Choć może nie jest to idealne rozwiązanie, wielu z nas odkrywa, że o wiele lepiej pracuje się w domu niż myśleliśmy. W rzeczywistości odkryliśmy, że ćwiczenie w domu:

Jest o wiele wygodniejsze - można ćwiczyć w dowolnym momencie i dopasować je do własnego planu zajęć.

Oszczędność czasu - nie tracisz więcej czasu na podróże na siłownię, nie wtedy, gdy musisz tylko wstawać z łóżka i zataczać się na dole.

Oznacza to, że możesz nosić, co chcesz - nie musisz się zgubić w swojej najlepszej Sweaty Betty's, kiedy to ty, ty i ja pocimy się w twoim salonie. Nie możesz się martwić, że wyjdziesz z piżamy... Hej, kto będzie wiedział!?!

Oszczędzasz pieniądze. - Koniec z członkostwem w siłowni i opłatami za zajęcia, większość ćwiczeń w domu jest darmowa.

Oferuje więcej urozmaicenia - jest tyle różnych rzeczy do spróbowania, a ponieważ nikt cię nie obserwuje (cóż, chyba że jesteś na Zoomie), nie ma znaczenia, czy nie masz racji. Zawsze lubisz próbować jogi? Daj spokój, tam są tony dobrych filmów jogicznych. A może Clubercise, Salsa, czy Zumba? Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, to spróbuj, nigdy nie wiesz, że możesz znaleźć coś nowego, co absolutnie kochasz. A kiedy coś kochasz, to o wiele bardziej prawdopodobne, że się tego trzymasz.

Ale oczywiście, są pewne wady samodzielnego ćwiczenia w domu, jedną z nich jest brak motywacji. Ponieważ, spójrzmy prawdzie w oczy, są wieczory, kiedy można dość łatwo wyrzucić ten sezam HIIT na rzecz miłej gorącej kąpieli i lampki wina, to znaczy, kto by nie chciał?!? W tym właśnie miejscu zaplanowane zajęcia Zoom prawdopodobnie lepiej by ci wyszły, a przynajmniej pociągnęłyby cię do odpowiedzialności i tym samym znacznie bardziej skłoniłyby cię do uczestnictwa. Brak miejsca i sprzętu jest również podawany jako powód przeciwko treningom domowym, ale jeśli to jest nowa "norma", musimy znaleźć sposób, aby to dla nas działało. Podczas gdy w 2020 roku być może zrezygnowaliśmy z wymówek na lewo, prawo i środek, rok 2021 jest rokiem, w którym rozwiążemy nasze problemy i zaproponujemy rozwiązania. Kluczowe znaczenie będą tu miały ćwiczenia siłowe, takie jak przysiady, podnoszenie kolan, siadanie itp. wszystko to wymaga bardzo małej przestrzeni i zerowego sprzętu, więc naprawdę nie ma żadnych wymówek. 

Zanim wielu z nas odeszło by w zapomnienie o video link ups i live streaming, ale nasze życie tak bardzo się zmieniło i wszyscy staliśmy się o wiele bardziej zaawansowani technologicznie, a więc ten sposób treningu stał się dla nas całkowicie normalny. W dziwny sposób w rzeczywistości bardziej nas połączył, aktywnie szukamy możliwości połączenia się z ludźmi o podobnych poglądach i wspólnego treningu, podczas gdy być może nawet nie nawiązaliśmy kontaktu wzrokowego z kimś na siłowni - innym niż my sami w lustrzanych ołtarzach?

Fitness Outdoor

Kolejnym trendem fitness na rok 2021 jest outdoor fitness. OK, OK, więc rozumiemy, że nie jest to nic nowego, ćwiczyliśmy na świeżym powietrzu jak na zawsze, ale z trendami jest to, że potrzebujesz czegoś nowego, aby się wydarzyć i w tej chwili jesteśmy w zawieszeniu, co oznacza, że po prostu robimy to, na co pozwala nam sytuacja. Nawet w najciemniejszych dniach, kiedy obowiązywały najsurowsze ograniczenia dotyczące zamykania drzwi, nadal wolno nam było wychodzić na zewnątrz na ćwiczenia, a to oznaczało, że o wiele więcej osób odważyło się wyjść na zewnątrz, aby podjąć nowe wyzwania związane z wypoczynkiem.

Od kanapy po 5k, wędrówki, spacery z rodziną i obozy dla butów w małych grupach, przyjęliśmy al fresco fitness z otwartymi ramionami jako sposób nie tylko na utrzymanie kondycji, ale także na pomoc w naszym zdrowiu psychicznym. A ponieważ tak wielu z nas pracuje teraz w domu, o wiele łatwiej jest wyruszyć na bieg lub na przejażdżkę rowerową w porze lunchu, ponieważ nie ma już dojazdów do pracy, które pochłaniają cenne minuty naszego dnia. Nagle odzyskałyśmy trochę dodatkowego czasu i bardzo nam się to podoba! Aby liczyć kalorie skorzystaj z smartband.

Zajęcia w dziczy, takie jak kajakarstwo i pływanie w morzu, również cieszą się ogromną popularnością, a coraz więcej osób rzuca ostrożność na wiatr i wykorzystuje "nową normę", aby wyruszyć ze swoich stref komfortu i spróbować nowych rzeczy. Dzięki temu jesteśmy odważniejsi, odporniejsi i bardziej skłonni do działania, a takie podejście na pewno zabierzemy ze sobą do 2021 roku.

Branża fitness dostosowała się do życia w zamknięciu, podobnie jak my. O wiele bardziej doceniamy proste przyjemności życia, wiemy, że równie ważne jest posiadanie zdrowego umysłu jak i zdrowego ciała, zdajemy sobie sprawę, że świeże powietrze i natura odgrywają w tym zasadniczą rolę i zdecydowanie jesteśmy gotowi na wyzwanie. Rok 2020 był zabawnym starym rokiem i kto naprawdę wie, co czeka nas w 2021 roku. Ale cokolwiek przyjdzie nam do głowy, jesteśmy gotowi i czekamy!

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl