20 stycznia 2021 Udostępnij

6 Inteligentne sposoby walki ze zmianami klimatu

Zmiany klimatu to paląca kwestia społeczna i ekologiczna - dotyczy ona wszystkich, niezależnie od tego, czy ludzie wierzą w jej skutki, czy też nie. Ludzie na całym świecie pracują niestrudzenie, aby spowolnić to zjawisko i zmniejszyć szkody, które już powstały. Walka ta może wydawać się niekończącym się przedsięwzięciem, ale ma zasadnicze znaczenie dla ratowania obecnego pokolenia i przyszłych pokoleń.

Prawdopodobnie znasz najbardziej popularne metody ekologicznego życia, takie jak ograniczanie spożycia mięsa i rezygnacja z plastiku. Ale naukowcy opracowali wiele dodatkowych strategii, o których być może nie wiesz. Może Ci się wydawać, że niektóre z nich są nieco odległe, ale czasami najdziksze pomysły przynoszą najwięcej korzyści. W końcu, kto by pomyślał, że kiedyś ludzie będą mieli smartfony lub samochody elektryczne?

Mając to na uwadze, oto sześć sposobów, na jakie ludzie walczą, by położyć kres globalnemu ociepleniu.

1. Wstrzymanie promieniowania słonecznego

Naukowcy dysponują sprytnymi technikami mającymi na celu zmniejszenie ilości promieniowania słonecznego na Ziemi - choć nie wiadomo, czy są one wszystkie możliwe do wykonania. Naukowcy z Harvardu pracują nad planem uwalniania cząstek węglanu wapnia do stratosfery w celu schłodzenia planety. Te malutkie cząsteczki będą odbijać niektóre z promieni słonecznych w kosmos i z dala od kuli ziemskiej.

Naukowcy nazywają to pojęcie geoinżynierią słoneczną, a inni próbują to zrobić przy użyciu różnych materiałów. Siarka pojawiła się jako żywy przeciwnik ze względu na swoje właściwości chłodzące. Podobny efekt występuje, gdy wybucha wulkan i wysyła siarkę do powietrza, które blokuje słońce. Jednakże, podobnie jak w przypadku rzeczywistej eksplozji wulkanu, metoda ta ma istotne wady, takie jak kwaśne deszcze.

2. Transformacja siatki energetycznej

Wkrótce na horyzoncie może pojawić się przyszłość paneli słonecznych, energii wodnej i turbin wiatrowych. Energia odnawialna zyskała na popularności i dostępności ze względu na spadające koszty, a zachęty podatkowe dają więcej powodów do zmiany. Wiele sieci energetycznych wykorzystuje kilka czystych technologii, ale eksperci w dziedzinie zmian klimatycznych zaproponowali, aby w pełni odnawialne sieci energetyczne wyeliminowały zużycie paliw kopalnych.

W pełni odnawialna sieć dawałaby użytkownikom większą niezależność od ich energii - od tego, jak ją wykorzystują i z jakich źródeł korzystają. Sukces takich projektów zależałby od wielu czynników, takich jak lokalizacja, różnorodność źródeł energii i możliwości magazynowania energii elektrycznej. Deweloperzy mogliby inicjować takie czyste sieci w mniejszych miastach i rozszerzać je na większe obszary.

3. Zapory budowlane

Powodzie są szkodliwym produktem ubocznym rosnących temperatur. Zlodowaciałe struktury topią się i powodują wzrost poziomu wody, co powoduje erozję piaszczystych brzegów i innych ukształtowań terenu. Wyspa Tanger w Zatoce Chesapeake wkrótce znajdzie się pod wodą z powodu globalnego ocieplenia i jest to tylko jeden z wielu podobnych przypadków. Ludzie spychają się z powrotem na te wody powodziowe, budując mury i tamy.

AquaDam" jest ciekawym przykładem na to, jak firmy tłumią powodzie. Wykorzystuje ona wodę, samą rzecz, która jest zrobiona, aby zablokować, powstrzymać rzeki i jeziora od przelewania się. W przeszłości ludzie używali materiałów ziemnych, takich jak worki z piaskiem, aby powstrzymać niebezpieczne wody powodziowe. Te worki z piaskiem spowodowały szkody w środowisku naturalnym w wyniku zrzucania ich wewnętrznych materiałów, co skłoniło EPA do poszukiwania innych alternatyw. Na szczęście takie rozwiązania, jak AquaDam, zapewniają substytuty wolne od zanieczyszczeń.

4. Eliminacja tworzyw sztucznych

Pożegnaj się z plastikowymi torbami spożywczymi i przywitaj się z pojemnikami wielokrotnego użytku. Po tym, jak w latach 50-tych producenci rozpoczęli masową produkcję tworzyw sztucznych, od tego czasu ludzie wyrzucają tony tego materiału do oceanu - bezpośrednio lub nieumyślnie. Wiele tworzyw sztucznych przedostało się do światowych mórz w ciągu krótkiego okresu eksploatacji, a wielu ludzi próbuje walczyć z tym zanieczyszczeniem. W Kalifornii obowiązuje ogólnokrajowy zakaz stosowania jednorazowych toreb na zakupy, podczas gdy w Nowym Jorku niedawno uchwalono podobne prawo.

Firmy wykorzystujące opakowania plastikowe opracowują nowe sposoby wysyłki i sprzedaży produktów bez szkody dla środowiska. Niektóre z nich stworzyły nowe style opakowań z materiałów zrównoważonych, podczas gdy inne przyjęły system produkcji w zamkniętej pętli. Wszystkie produkty, które dostarczają użytkownikom końcowym, wracają do swoich zakładów w celu recyklingu lub ponownego wykorzystania.

5. 5. Tworzenie materiałów przyjaznych dla środowiska

Co by pan powiedział, gdyby następny dom, który pan widział, był zbudowany z cegieł zawierających niedopałki papierosów? Albo gdyby butelka szamponu składała się z nowego plastiku zrobionego z kurzych piór? Te realia mogłyby być bliżej niż myślisz, dzięki naukowcom zastępującym elementy nieorganiczne naturalnymi alternatywami.

Wszystkie materiały wymagają energii i zasobów do tworzenia, ale niektóre potrzebują mniej niż inne. Metody produkcji, które ponownie wykorzystują produkty odpadowe, zużywają mniej energii, co zmniejsza emisję dwutlenku węgla.

Ludzie mogą kupować ekologiczne wersje towarów, które znają i kochają. Jedynymi różnicami są skład fizyczny i obciążenie środowiska. Firmy mogą ponownie wykorzystywać istniejące materiały zamiast zaopatrywać się i przetwarzać zupełnie nowe substancje. Obniża to ich koszty operacyjne, a jednocześnie utrzymuje ich zyski na tym samym poziomie.

6. Czyszczenie powietrza glonami

Masz dość zanieczyszczonego powietrza, które dostało się do twoich płuc? Dzięki algom możesz wziąć oddech, nie martwiąc się o emisję paliwa i uszkodzenia dróg oddechowych. Organizmy te pochłaniają duże ilości powietrza wypełnionego CO2 i uwalniają tlen, podobnie jak drzewa i inne rośliny.

Organizmy morskie, takie jak te, produkują większość tlenu, którym oddychasz, nawet gdy są głęboko w oceanie. Wielu naukowców zdało sobie sprawę, jak algi mogą pomóc w oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń atmosferycznych i wykorzystywało je w oczyszczalniach powietrza, żyrandolach i wielu innych.

Oszczędzanie środowiska Jeden pomysł na raz

Środowiskowość jest przyszłością. Pomoże on ludziom odkryć nowe sposoby ochrony planety, nawet jeśli niektóre wynalazki są bardziej niekonwencjonalne, niż można by się spodziewać.

Żaden pomysł nie jest jednak zbyt dziwny w walce ze zmianami klimatu, a Ziemia może bardzo dobrze zależeć od tych innowacji.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl