2 grudnia 2020 Udostępnij

Herbata luzem kontra konwencjonalne torebki na herbatę: Główne różnice, które powinieneś znać

Herbata jest uważana za jeden z najstarszych napojów na świecie i niezbędny napój w kulturach całego świata. Każdy z sześciu podstawowych rodzajów herbaty - Pu-erh, czarna, oolong, zielona, biała lub żółta - jest wyjątkowy, ze względu na połączenie różnic w terroir w poszczególnych regionach, takich samych jak wino. Ponadto, sezon, w którym liście są zrywane, technika rolnika w przetwarzaniu liścia, zmieniające się warunki klimatyczne, a także wiele sposobów ich namaczania, wpływa na ich wyjątkowość.

Zapewne wiecie już Państwo, że torebka herbaty powstała przez pomyłkę w 1904 roku, kiedy to próbki liści herbaty zostały wysłane w jedwabnych paczkach do klientów, od nowojorskiego handlarza herbatą Thomasa Sullivana. Zamiast usunąć luźne liście, jak początkowo planowano, spowodowało to, że preferowano parzenie w torebce, a torebka herbaty została skomercjalizowana.

Ale po stu latach ta luźna herbata z liści wróciła do mody. Obecnie ludzie są coraz bardziej zainteresowani i wybredni co do pochodzenia i jakości spożywanego przez nich naparu - a herbata nie jest tu wyjątkiem. Herbaty specjalne cieszą się coraz większą popularnością. Sommelierzy herbaty stają się coraz bardziej popularni w restauracjach. Dostępny jest szerszy asortyment liści do użytku komercyjnego, można też kupić online fantazyjny zestaw do parzenia w domu.

Herbata luzem a torebki na herbatę: Który z nich jest lepszy?

Krótka odpowiedź brzmi: Herbata z liści luzem jest delikatniejsza niż torebki z herbatą. I tutaj powiemy ci dlaczego. Całe liście, liście połamane, paluszki i kurz to klasy zerwanych liści herbaty, które stanowią różnicę w jakości, smaku i kosztach. Herbata z całych liści lub zerwanych liści jest zbierana ręcznie, więc jej jakość jest kontrolowana przez oko, w przeciwieństwie do maszyn nie wyróżniających się. Herbata zachowuje wszystkie antyoksydanty, dłużej się zapala, ale zazwyczaj można ją stosować nawet trzykrotnie, więc jest bardziej opłacalna. Złamane liście, palce i kurz są zwykle używane w torebkach z herbatą, w których zawartość może być ukryta. Dużą wadą w sensie ekologicznym jest to, że torebki na herbatę często zawierają niekompostowalny plastik. Nawet te ulegające biodegradacji podtrzymują niepotrzebne odpady.

W końcu, z luźnej herbaty liściastej można mieć lepszą filiżankę smakową. Cały liść ma większą powierzchnię, na której uwalnia swój smak i aromat, podczas gdy torebka na herbatę ogranicza przestrzeń, którą liście mogą poruszać się podczas parzenia, ograniczając krągłość i głębokość. Na końcu, ile herbaty używasz, dyktuje Ci smak końcowy, który jest lepszy od dyktującego Ci teabagu.

Sztuka Herbaty Ceremonie

Najlepszej jakości herbata nie jest pakowana w pudełko zawierające 20 torebek herbaty. Dlatego ceremonie herbaciane na całym świecie zawsze skupiają się na luźnych liściach herbaty, nigdy na tradycyjnych torebkach.

Jedna torebka herbaty jest dobra na jeden napar, ponieważ cząsteczki w torebkach uwalniają w pierwszym kroku cały swój smak. Z drugiej strony, aby cieszyć się różnymi profilami smakowymi, można ponownie zaparzyć herbatę z liści, a nawet zaparzyć ją na różne sposoby. To także lepsze doznania podczas picia.

Każdy ma swój ulubiony sposób przyrządzania filiżanki herbaty, ale jeśli chodzi o herbaty specjalne, należy przestrzegać pewnych zasad. Temperatura wody i czas parzenia mogą mieć ogromny wpływ na to, czy Twoja herbata będzie najlepsza.

Ekspert i krawiec herbaty Angelo Tantillo mówi: "Do czarnej herbaty, takiej jak angielskie śniadanie czy mały liść Assama lub Cejlonu, użyj jednej wypoziomowanej łyżeczki do herbaty dla dwóch osób. Używaj wody o maksymalnej temperaturze 95-98°C i zaparzaj przez trzy minuty. W przypadku zielonej herbaty o dużych liściach użyj jednej wypoziomowanej łyżki stołowej i wody o temperaturze 80-85°C i zaparzaj przez dwie minuty.

Jak znaleźć idealną filiżankę herbaty luźno liściastej

Herbata liściowa na początku może wydawać się przytłaczająca, ale dzięki kilku łatwym wskazówkom, zbieranie i zaparzanie herbaty stanie się magiczną podróżą. Zacznijmy od preferowanych profili smakowych w herbacie, a następnie poszukajmy ich w luźnej herbacie. Jeśli wolisz zieloną herbatę, spróbuj zielonych herbat sypkich. Jeśli lubisz herbaty aromatyzowane, możesz przejść na aromatyzowaną herbatę pełnolistną. Poproś lokalny sklep z herbatą o rekomendacje lub sprawdź różne oferty online. Próbniki herbaty mogą być świetnym sposobem na spróbowanie nowych herbat.

Następna rzecz, to dowiedzieć się, jak zaparzyć herbatę. Możesz znaleźć wiele możliwości wyboru, a niektóre z nich są lepsze dla niektórych rodzajów herbaty niż inne. Sugerujemy, aby na początku było to proste. Następnie można dowiedzieć się więcej o parzeniu i degustacji herbaty luźno liściastej za pomocą e-dania 101.

Podążaj za swoim gustem i stylem. Jeśli pijesz to, co kochasz i wtapiasz w coś pięknego i rozsądnego dla siebie, nigdy więcej nie spojrzysz na torebki z herbatą w ten sam sposób.

Korzyści zdrowotne płynące z herbaty luźno-liściowej

Jeśli chodzi o zepchnięcie Twoich celów zdrowotnych na wyższy poziom, warto sprawdzić, jakie korzyści przynosi herbata w postaci liści liści. Prawdopodobnie najbardziej znaną korzyścią zdrowotną jest wysoka zawartość antyoksydantów w herbacie z liści. Przeciwutleniacze pomagają neutralizować uszkodzone komórki, dzięki czemu nie tylko wyglądamy i czujemy się lepiej, ale także zapobiegamy chorobom i je poprawiamy. Mówi się, że zwłaszcza biała herbata pomaga obniżyć poziom cholesterolu, ponieważ jest najmniej przetworzona z herbaty, co sprawia, że liczba antyoksydantów w tej herbacie jest większa niż w innych.

Mówi się, że herbata zielona o luźnych liściach zapobiega miażdżycy, poprawia krążenie i układ odpornościowy, a w połączeniu ze zdrowszymi nawykami doprowadzi najprawdopodobniej do zmniejszenia ryzyka chorób układu krążenia. Pomaga również w odchudzaniu, poprawiając metabolizm.

Ponadto herbata z luźnych liści ma uspokajający wpływ na organizm i pomaga zwiększyć jasność umysłu, pamięć i koncentrację.

Słowa końcowe

Popularność herbaty z liści liściowych zaczęła rosnąć jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ale korzyści zdrowotne płynące z herbaty z liści liściowych, jej jakość i smak są znane od wieków. Przy tak wielu dodatkach to wspaniały pomysł, aby zacząć włączać więcej herbaty do swojej codziennej rutyny. A przy tak wielu wariantach smakowych nigdy nie będziesz się nudzić.

Prawdę mówiąc, jeśli chcesz zacząć pić herbatę w luźnych liściach lub potrzebujesz nowej odmiany herbaty, proponujemy zacząć próbować herbaty, abyś mógł znaleźć swój idealny smak i cieszyć się własną małą ceremonią picia herbaty.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl