4 lutego 2022 Udostępnij

6 nieoczekiwanych czynników, które mogą wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne

Wiesz, że ćwiczenia fizyczne i prawidłowe odżywianie są kluczem do zachowania szczęścia i zdrowia. Jednak na zdrowie psychiczne może wpływać także wiele innych czynników. Te pozornie nieistotne nawyki i zdarzenia mogą umknąć twojej uwadze i wywołać lub zaostrzyć problemy ze zdrowiem psychicznym.

Zwróć uwagę na te sześć nieoczekiwanych czynników, abyś mógł bronić przed nimi swój umysł i kultywować szczęśliwszą, spokojniejszą egzystencję.

1. Przewlekły stres

Większość ludzi kojarzy słabe zdrowie psychiczne z wydarzeniami, które zmieniają życie, takimi jak wypadki samochodowe, śmierć bliskiej osoby i inne traumatyczne przeżycia. Badania sugerują jednak, że to codzienny stres ma negatywny wpływ na umysł.

Przewlekły stres zwiększa produkcję mieliny, co może dosłownie skurczyć mózg i spowodować brak równowagi w istocie białej i szarej. W końcu skumulowany wpływ odbije się na twoim nastroju i ośrodkach pamięci, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia chorób psychicznych.

2. Pory roku

To normalne, że zdarzają się dni, kiedy czujesz się przygnębiony, ale jeśli Twój nastrój zmienia się wraz z pogodą, możesz cierpieć na sezonową chorobę afektywną (SAD). Większość osób cierpiących na SAD doświadcza objawów w miesiącach zimowych. Jeśli jednak cierpisz na wiosenną lub letnią SAD, w cieplejszych miesiącach możesz zauważyć zmiany w apetycie, wzorcach snu i nastroju.

Chociaż naukowcy nie ustalili konkretnej przyczyny, niski poziom melatoniny i serotoniny może wywoływać SAD. Zmniejszenie ilości światła słonecznego może również zaburzać pracę zegara wewnętrznego i poziom witaminy D. W takim przypadku ulgę mogą przynieść lampy do terapii światłem.

3. Problemy z zasypianiem

Mówiąc o zegarze wewnętrznym, Twój jest bardzo wrażliwy. Nawet niewielkie zakłócenia mogą zmienić Twój rytm czuwania i snu, powodując takie problemy, jak bezsenność, hipersomnia i inne problemy ze snem. Słaby sen może utrudniać radzenie sobie nawet z niewielkimi stresorami i nasilać objawy depresji, lęku i choroby dwubiegunowej. Te stany z kolei sprawiają, że sen staje się jeszcze trudniejszy, powodując powstanie błędnego koła słabego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Dlatego tak ważne jest wypracowanie solidnej rutyny snu i zapewnienie sobie zalecanych siedmiu do dziewięciu godzin głębokiego, spokojnego snu każdej nocy. Budzenie się o tej samej porze każdego dnia i utrzymywanie stałej pory kładzenia się do łóżka. Z czasem Twoje ciało i mózg ponownie odnajdą równowagę.

4. Higiena jamy ustnej

Może się to wydawać daleko idące, ale zdrowie jamy ustnej odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia psychicznego. Niedawno naukowcy odkryli, że poważne problemy z zębami mogą wywoływać lub pogarszać niektóre choroby psychiczne. Kiedy objawy choroby nasilają się, jest mniej prawdopodobne, że będziesz przywiązywać wagę do szczotkowania i nitkowania zębów.

Ponownie mamy tu do czynienia z cykliczną zależnością, gdzie jedno wpływa na drugie. Na szczęście jeden dobry wybór może skierować Cię na drogę do wyleczenia. Wypracuj dobre praktyki w zakresie zdrowia zębów i obserwuj, jak ustępują objawy. Podobnie dbałość o zdrowie psychiczne może przyczynić się do poprawy higieny.

5. Ból fizyczny

To oczywiste, że ciało i mózg są ze sobą nierozerwalnie połączone. Kiedy ciało jest chore, mózg jest bardziej podatny na choroby - i odwrotnie. Jest więc zrozumiałe, że ból fizyczny ma wpływ na zdrowie psychiczne.

Około 32 miliony Amerykanów cierpi na ból przewlekły, a od 25% do ponad połowy z nich cierpi również na depresję. Tymczasem 65% osób cierpiących na depresję zgłasza również doświadczanie bólu fizycznego. Dzieje się tak dlatego, że ból i depresja mają te same drogi nerwowe i neuroprzekaźniki w mózgu i rdzeniu kręgowym. Dlatego najlepszym sposobem na opracowanie skutecznego planu leczenia jest przyjęcie podejścia obejmującego całe życie.

6. Używanie substancji

Niektórzy ludzie sięgają po alkohol i narkotyki, aby poradzić sobie z objawami lęku i depresji. Substancje te mogą wprawdzie krótkotrwale poprawić nastrój, ale istnieje możliwość uzależnienia się od nich i wystąpienia długotrwałych konsekwencji zdrowotnych.

Ponieważ leki te znieczulają emocje, mogą powodować jeszcze gorsze samopoczucie po ustąpieniu haju. Dlatego najlepiej jest odczuwać swoje emocje w miarę ich pojawiania się i znaleźć zdrowsze, bardziej produktywne sposoby radzenia sobie z nimi. Pomoże to wyleczyć się z bólu psychicznego i emocjonalnego, zamiast go ukrywać.

Dbanie o siebie

Jeśli zauważyłeś, że te czynniki wpływają na twoje zdrowie psychiczne, podejmij inicjatywę i zrób wszystko, co musisz, by je naprawić. W pierwszej kolejności chroń swoje zdrowie fizyczne, ograniczając do minimum przewlekły stres, unikając narkotyków i alkoholu oraz dbając o odpowiednią higienę i sen.

Dbałość o siebie w celu zaspokojenia potrzeb fizycznych nieuchronnie poprawi stan psychiczny. Jednak ze względu na cykliczną naturę tego zjawiska może się zdarzyć, że po wejściu w spiralę depresji nie będziesz w stanie się z niej wydostać. W takim przypadku najlepiej szukać wsparcia u rodziny i przyjaciół. Należy udać się do lekarza w celu podjęcia dodatkowego leczenia i rozpoczęcia drogi do wyzdrowienia. Z czasem zarówno mózg, jak i ciało powrócą do zdrowia, dzięki czemu będzie można ponownie skupić się na dbaniu o siebie i zapobieganiu psychicznym zakłóceniom w przyszłości.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl