5 stycznia 2021 Udostępnij

Jak dbać o siebie w miarę starzenia się

Starzenie się jest faktem w życiu. Tak bardzo jak bardzo chcielibyśmy pozostać młodzi na zawsze, tak i my musimy w końcu dorosnąć.

Choć oczywiście wiąże się to z pewnymi korzyściami, to jednak czasami zdarzają się też wady starzenia. Wiele osób z trudem dba o siebie w podeszłym wieku, ponieważ ich ciała nie działają tak, jak kiedyś. Niezależnie od tego, w jakim jesteś stanie, zawsze są jednak rzeczy, które możesz zrobić, aby utrzymać swój trend zdrowotny w górę.

Jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać swoje starsze lata, zapoznaj się z tymi poradami. Przestrzeganie kilku z nich powinno mieć duży wpływ na jakość twojego życia.

Zachowaj aktywność

Jest powód, dla którego wielu sportowców odchodzi na emeryturę, gdy są jeszcze w kwiecie wieku. Nasze ciała nie są zmuszone do wiecznej ciężkiej pracy. Jednak bieganie w maratonach lub nurkowanie z 10-metrowych platform może być w końcu wykluczone, co nie oznacza, że trzeba przestać ćwiczyć. Jest tak wiele rzeczy, które można jeszcze zrobić, aby pozostać aktywnym, w tym spacery, wodny aerobik, ogrodnictwo i joga. Niektóre z tych treningów mogą być trudniejsze od innych, ale po prostu bierz wszystko we własnym tempie i pamiętaj, żeby się dobrze bawić. Najważniejszą rzeczą jest to, że regularnie robisz coś, aby utrzymać swoje ciało w ruchu, ponieważ aktywność fizyczna jest niezbędna dla zdrowego starzenia się. Wystarczy ćwiczyć co tydzień i na pewno poczujesz się silniejszy, szczęśliwszy i zdrowszy.

Odwiedź swojego lekarza

W miarę jak człowiek się starzeje, obawy o jego zdrowie zazwyczaj rosną. Ich ciała nie są tak silne, jak kiedyś, i są bardziej podatne na choroby. Mając to na uwadze, dobrze jest w miarę regularnie odwiedzać lekarza w starszym wieku. Wykonanie rutynowych badań na takie czynniki jak poziom cholesterolu i ciśnienie krwi da im znać, jak Twój organizm sobie radzi i czy są jakieś działania, które muszą podjąć. To lepsze niż pozostawanie w domu i pozwalanie, aby wszystko się pogorszyło, nawet nie zdając sobie sprawy z tego, że coś jest nie tak. Co więcej, osoby powyżej 65 roku życia mają prawo do bezpłatnych, sezonowych ciosów, więc na pewno warto co roku odwiedzać lekarza.

Opiekuj się swoim słuchem

Ubytek słuchu nie jest rzadkością wśród osób starszych, dlatego ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniom. W ten sposób można uwypuklić wszelkie potencjalne problemy i pomóc w znalezieniu rozwiązania, np. w uzyskaniu aparatu słuchowego. Może to mieć ogromny wpływ na jakość Twojego życia, a Ty z łatwością znajdziesz taki, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Specjalizują się one w produktach dla starszej generacji, z których wszystkie są przeznaczone dla osób z wadami słuchu. Są to między innymi słuchawki, budziki i dzwonki do drzwi, a także telefony dla osób starszych. Są to specjalnie zaprojektowane telefony stacjonarne i bardziej podstawowe telefony komórkowe, które znacznie ułatwiają kontakt z najbliższymi. Jeśli produkty takie jak te mogą pomóc w poprawie codziennego życia, to warto je mieć.

Przetestuj swoje oczy

Tak jak ważne jest, aby dbać o swój słuch, gdy jesteś starszy, tak samo ważne jest, abyś również dbał o swój wzrok. Podobnie jak w przypadku słuchu, może się on pogarszać z wiekiem, czasami bez Twojej świadomości. Zaleca się przeprowadzanie badania wzroku co dwa lata, choć w przypadku osób powyżej 70. roku życia warto je zwiększać do jednego razu w roku. W ten sposób możesz monitorować to, co dzieje się z twoimi oczami, a w niektórych przypadkach skorygować problemy, których możesz doświadczyć. Biorąc pod uwagę, że osoby powyżej 60 roku życia otrzymują bezpłatne badania wzroku, nie ma powodu, dla którego nie powinny one być wykonywane regularnie.

Go Out In The Sunshine

Czy wiesz, ile osób w Wielkiej Brytanii ma niedobór witaminy D? 1 na 5. 20% Brytyjczyków ma niski poziom witaminy D, co jest związane z tym, że może on rzekomo powodować między innymi upośledzenie funkcji poznawczych i problemy z mięśniami. Wielu seniorów jest narażonych na ten niedobór, ponieważ zazwyczaj spędzają oni dużo czasu w pomieszczeniach zamkniętych. Oczywiście, dobrym sposobem walki jest spróbować spędzić trochę czasu w słońcu. Już 20 minut dziennie może zrobić dużą różnicę, zwłaszcza w połączeniu z pokarmami bogatymi w witaminę D. Znajdziesz ją w takich produktach jak jajka i tłuste ryby lub w suplementach, jeśli te produkty nie przypadną Ci do gustu.

Spać spokojnie

Nie ma czasu w życiu człowieka, kiedy sen nie jest dobrą rzeczą. To właśnie dzięki niemu nasze ciała ładują się po długim dniu i sprawiają, że poruszamy się z dnia na dzień. Jednak sen nie zawsze jest najłatwiejszą rzeczą do zrobienia, zwłaszcza dla osób w starszym wieku. Niektóre osoby starsze cierpią na bezsenność, która może być bardzo niepokojąca i może zrównoważyć ich stan zdrowia. Regularna rutyna snu może temu zapobiec, podobnie jak picie przed snem czegoś w rodzaju herbaty rumiankowej. Dobrym pomysłem jest również ucinanie drzemek, niezależnie od tego, jak bardzo są one przyjemne. Jeśli te sugestie nie pomogą, najlepiej porozmawiać z lekarzem i spróbować znaleźć rozwiązanie w ten sposób.

A Balanced Diet

Możesz uderzyć w swoje starsze lata i pomyśleć sobie: "Zasługuję na to, by dać sobie spokój". Cóż, masz rację. Życie jest po to, by żyć, i równie dobrze możesz się nim cieszyć. Jednak ważne jest, aby nie przesadzić z tym sposobem myślenia, zwłaszcza jeśli chodzi o dietę. Podczas gdy bezwzględnie możesz rozkoszować się swoimi ulubionymi rzeczami, powinieneś nadal starać się dobrze jeść i pić dużo wody. Owoce, warzywa i potrawy o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych są zazwyczaj dobre, podobnie jak całe ziarna i chude mięso. Możesz myśleć, że dobra dieta nie ma większego znaczenia, jeśli nie martwisz się o swoją sylwetkę, ale masz jeszcze zdrowie do przemyślenia. Jedzenie dobrze daje więcej energii i potencjalnie odeprzeć choroby, co na pewno nie jest rzeczą złą, jak się starzeć.

Rozmawiaj z ludźmi

Jeśli chodzi o dbanie o siebie, to nie tylko o swoje zdrowie fizyczne trzeba dbać. Dobre samopoczucie psychiczne również ma znaczenie i w zależności od sytuacji, może ono naprawdę ucierpieć w starszym wieku. Depresja wpływa na osoby starsze, podobnie jak wiele innych problemów psychicznych, dlatego ważne jest, aby starać się z tym walczyć wszędzie tam, gdzie to możliwe. Jeśli mieszkasz sam, sugerujemy, abyś w miarę możliwości sięgał do osób z twojego otoczenia. Może to oznaczać cotygodniowe rozmowy z najbliższymi lub wizyty u przyjaciół, jeśli jesteś w stanie to zrobić. Twoje szczęście ma znaczenie, bez względu na Twój wiek, i nie ma powodu, dla którego miałoby to ucierpieć, gdy będziesz starszy. Nigdy nie czuj się, jakbyś był ciężarem z powodu braku towarzystwa.

Znajdź (lub kontynuuj) Hobby

Świetnym sposobem na utrzymanie dobrego samopoczucia psychicznego i dobrego samopoczucia jest zaangażowanie się w hobby. To, jakie hobby wykonujesz, zależy od Twoich zainteresowań i poziomu mobilności, ale jest tak wiele zajęć dla seniorów. Może to być coś fizycznego jak ogrodnictwo, coś logicznego jak szachy, lub coś relaksującego jak czytanie. Robienie tych rzeczy może nie wydawać się tak ważne, ale wszystkie one przyczyniają się do lepszego myślenia i podwyższonego nastroju. W zależności od hobby, mogą być również dobre dla socjalizacji, treningu mózgu, lub utrzymania dobrej kondycji, z których wszystkie są korzystne dla ogólnego zdrowia.

Nasze zdrowie jest czymś, czego zawsze musimy być świadomi, niezależnie od wieku. Nie możemy zatrzymać tego, co z czasem dzieje się z naszym ciałem, ale możemy znaleźć sposób, aby utrzymać się w jak najlepszej kondycji. Miejmy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci to osiągnąć, choć jeśli z czymkolwiek zmagasz się, skonsultuj się z lekarzem.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl