6 maja 2023 Udostępnij

Jak korzystać z ChatGPT do planowania posiłków odżywczych

Jeśli śledzisz wiadomości technologiczne, prawdopodobnie słyszałeś o ChatGPT. Jednak możesz nie widzieć, jak ta najnowsza innowacja ma jakiekolwiek bezpośrednie zastosowanie w twoim życiu. Czy zastanawiałeś się, jak ta technologia AI może pomóc ci w planowaniu posiłków żywieniowych?

ChatGPT obiecuje ułatwić życie. Możesz nawet wykorzystać tę innowację, aby poprawić swoje zdrowie. Oto jak używać ChatGPT do planowania posiłków żywieniowych.

Co to jest ChatGPT?

ChatGPT ma wiele osób mówi. Niektórzy twierdzą, że ukradnie Ci pracę i doprowadzi do tego, że studenci będą mniej zdyscyplinowani i będą plagiatować prace. Proszę, odłóż takie obawy na bok.

Prawdopodobnie miałeś już do czynienia z ChatGPT, nawet jeśli o tym nie wiedziałeś. Pomyśl o ostatnim razie, gdy zadzwoniłeś do obsługi klienta i otrzymałeś automatyczny system zamiast przedstawiciela na żywo. To jest właśnie ChatGPT, który może interpretować zapytania w języku rzeczywistym i odpowiadać na nie. To, co odróżnia go od innych programów, takich jak Siri czy Alexa, to inteligentnie połączona baza danych, która działa bardziej jak neurony, tworząc odpowiedzi.

Jednak daleko mu do zastąpienia człowieka - o czym przekonał się każdy, kto próbował uzyskać pomoc z problemem, który nie pojawił się w automatycznym menu. Jednak, gdy jest wykorzystywany do bardziej otwartych celów, a nie tylko do budowania zysków, oferuje obietnicę.

Na przykład, czy próbujesz uciec od wybielonej mąki w swoich wypiekach? Możesz eksperymentować z różnymi zamiennikami - lub po prostu zapytać ChatGPT, która alternatywa najprawdopodobniej spowoduje najbardziej puszysty, najlżejszy produkt końcowy.

Jak możesz używać ChatGPT za darmo

Jeśli myślisz, że musisz zainwestować w kosztowną aplikację lub abonament, nie martw się. Możesz wypróbować ChatGPT za darmo bez podawania swojej karty kredytowej. Oto co musisz zrobić:

  • Wejdź na stronę chat.openai.com
  • Kliknij "zapisz się" i wpisz swoje imię.
  • Wprowadź numer telefonu, który nie może być VoIP.
  • Postępuj zgodnie z monitami, aby zakończyć proces konfiguracji.

Fajną - lub straszną - rzeczą w otwartej AI jest to, że uczy się ona na podstawie Twoich zapytań. Możesz uznać swoje wyszukiwania za wkład w nowy superprocesor informacyjny ludzkości.

4 Wskazówki dotyczące używania ChatGPT do planowania posiłków

Jak możesz wykorzystać ChatGPT do planowania posiłków żywieniowych? Oto cztery pomysły.

1. Znajdź idealny zamiennik

Większość przepisów wzywa do uniwersalnej wybielonej mąki, ale ta rzecz jest tykającą bombą zegarową. Wchłania się szybko jak cukier, podnosząc poziom glukozy i zwiększając ryzyko cukrzycy. Zawiera również chemiczny produkt uboczny zwany alloksanem, który uszkadza trzustkę - organ produkujący insulinę.

Mądrzej jest przejść na mąkę pełnoziarnistą lub alternatywną, ale która z nich jest najlepsza do różnych potraw? Zapytaj ChatGPT. Może zaoferować idealne rozwiązanie dla wszystkiego, od lekkich i puszystych rogalików po sycący zakwas.

2. Zagraj w "Chopped" wspomagany przez SI

Nadszedł czas kolacji, a jedyne rzeczy w twojej spiżarni oprócz starych opakowań ketchupu to przypadkowa mieszanina składników. Czy można z nich zrobić wykwintny posiłek?

Mogą, a ChatGPT może w tym pomóc. Jeśli widziałeś hit Food Network show "Chopped", możesz zagrać w wersję wspomaganą przez SI, wprowadzając swoje składniki i widząc, jakie przepisy sugeruje.

3. Stwórz idealnie podzieloną listę zakupów

Prawie 20% niezjedzonych produktów gnije na wysypiskach, przyczyniając się do emisji metanu, gazu cieplarnianego cięższego od węgla. ChatGPT może pomóc w ograniczeniu marnotrawstwa żywności, sugerując przepisy na wykorzystanie tych mięsistych bananów, zanim staną się czarne i przyciągną muchy.

Ta technologia może również pomóc, gdy nadejdzie czas na zakupy w sklepie spożywczym. Wpisz swój przepis i liczbę osób, które będą go jeść, a ChatGPT zasugeruje idealne ilości każdego składnika, aby zmniejszyć ilość odpadów.

4. Dostosuj swój tygodniowy plan posiłków do swoich wyjątkowych potrzeb

Czy masz celiakię lub inne ograniczenia dietetyczne? Około 20 milionów Amerykanów ma alergię pokarmową, której objawy wahają się od lekkiego dyskomfortu do trwałego uszkodzenia i ryzyka śmierci.

Być może chciałbyś móc rozkoszować się niektórymi potrawami. Teraz możesz. Wprowadź do ChatGPT to, co chcesz zjeść, wraz z ograniczeniami dietetycznymi i pozwól AI stworzyć przepis, który zachwyci Cię bez wywoływania choroby.

Jak korzystać z ChatGPT do planowania posiłków żywieniowych

Mogłeś myśleć, że nie potrzebujesz więcej technologii w swoim życiu. Jednak innowacja Chat GPT oferuje obietnicę dla codziennych zadań, takich jak planowanie posiłków i więcej.

Wypróbuj powyższe wskazówki, aby użyć ChatGPT do planowania posiłków żywieniowych. Niech AI zdejmie z Ciebie część domysłów dotyczących Twojego następnego dania.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl